REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jubileusz 20-lecia zawodu doradcy podatkowego

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Krajowa Izba Doradców Podatkowych
Samorząd zawodowy doradców podatkowych
Organy podatkowe powinny służyć podatnikowi i czuwać nad dochodami budżetu
Organy podatkowe powinny służyć podatnikowi i czuwać nad dochodami budżetu
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Doradcy podatkowi obchodzili jubileusz 20-lecia zawodu doradcy podatkowego w Polsce. Uroczysta konferencja z tej okazji odbyła się w Warszawie w dniu 14 grudnia. Uczestniczyli w niej doradcy podatkowi z Polski, Czech i Niemiec, parlamentarzyści, sędziowie, radcowie prawni i adwokaci oraz przedstawiciele Ministerstwa Finansów.

REKLAMA

Autopromocja

Przewodnicząca Krajowej Rady Doradców Podatkowych (KRDP) prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic otwierając konferencję wyraziła przekonanie, że władze państwowe zdają sobie sprawę, że „doradcy podatkowi są strażnikami budżetu”, jednak – jak podkreśliła – doradcy „pilnują, aby ich klienci płacili podatki w prawidłowej wysokości, czyli ani za dużo, ani za mało”. W imieniu Krajowej Izby Doradców Podatkowych (KIDP) zadeklarowała chęć współpracy przy wprowadzaniu zmian w systemie podatkowym. Stwierdziła także, że w jej ocenie jest to zawód z przyszłością i cieszy się dużym zainteresowaniem.

Przewodnicząca KRDP odczytała także list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który pogratulował doradcom podatkowym oraz ich samorządowi dotychczasowej działalności i osiągnięć „w tej ważnej części rynku wyspecjalizowanych usług prawniczych”. Prezydent Andrzej Duda stwierdził, że „zawód doradcy podatkowego cieszy coraz większym uznaniem i prestiżem” oraz, że „praca doradców podatkowych jest elementem budowania bezpieczeństwa społecznego” i „przyczynia się do upowszechniania kultury prawnej”. Prezydent wyraził przekonanie, że doradcy podatkowi będą się przyczyniać także do „doskonalenia przepisów w tej dziedzinie prawa”.

Podczas uroczystości prof. dr hab. Jan Paweł Tarno wygłosił wykład pt. „Rola doradcy podatkowego jako partnera biznesowego. Dlaczego warto korzystać z usług doradcy podatkowego”. Jako profesor nauk prawnych i sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego ocenił, że doradcy podatkowi osiągnęli zawodowy sukces m.in. dlatego, że znacznie zwiększyli swoje uprawnienia do reprezentowania strony przed sądem administracyjnym.

Uhonorowano dr Irenę Ożóg za zasługi dla doradztwa podatkowego, ogłoszono wyniki konkursu na krótkie filmy „Doradca podatkowy w oczach studentów” oraz omówiono efekty charytatywnej działalności Fundacji Doradców Podatkowych. Wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych: dr Jacek Zieliński oraz Dariusz M. Malinowski a także Przewodniczący Wyższego Sądu Dyscyplinarnego Robert Wrzesiński zaprezentowali w formie multimedialnej rys historyczny i ewolucję tego zawodu w procesie zmian ustrojowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ramach konferencji odbyła się debata pt. "Jak zbudować efektywny system podatkowy z udziałem doradców podatkowych", w której wzięli udział kolejni przewodniczący KRDP: prof. dr hab. Witold Modzelewski, Maciej Szymik, Tomasz Michalik i prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic, a także przedstawiciel Ministerstwa Finansów Cezary Krysiak, Robert Oliwa z Pracodawców RP i Robert Czuła, Prezes Soneta sp. z o.o. jako przedstawiciel biznesu.

"Trudno wyobrazić sobie administrację skarbową bez odpowiednich instrumentów, które byłyby w stanie realizować przymus płacenia podatków przez podatników" - tłumaczył przedstawiciel Ministerstwa Finansów, dyrektor Departamentu Polityki Podatkowej, Cezary Krysiak, otwierając debatę.

Odpowiadając na główne pytanie debaty, stwierdził, że doradca podatkowy jest elementem współpracy pomiędzy organami podatkowymi, a podatnikiem, gdyż "trudno byłoby tak uprościć rzeczywistość gospodarczą, aby każdy laik mógł w pełni rozumieć i dostosowywać się do podatków". Rola doradcy podatkowego jest więc niezbędna.

Doradcy podatkowi przestrzegali MF przed zbyt twardą postawą, przed wychowywaniem sobie wrogów wśród przedsiębiorców, brakiem dialogu i zalewem nieskorelowanych ze sobą informacji podatkowych.

Przewodnicząca KRDP Jadwiga Glumińska-Pawlic zaznaczyła, że powinna istnieć równowaga pomiędzy państwem a podatnikiem. "Nie powinno być tak, że z jednej strony podatnik ze strony organu państwa odbierany jest jak wróg, który za wszelką cenę uchyla się od płacenia podatków. Z drugiej zaś patrzy łaskawym okiem, bo liczy, że wydusi jak najwięcej podatków do budżetu państwa" - dodała.

Honorowy przewodniczący KRDP Witold Modzelewski odpowiadając na pytanie zawarte w tytule debaty stwierdził, że z pewnością wiemy, jak zbudować nieefektywny system podatkowy. Mamy w tym kilkunastoletnie doświadczenie. "Jeśli przepis jest jednoznaczny, to nie twórzmy warstw interpretacyjnych, które bardzo dawno zatraciły już pierwotną treść tego przepisu. Dziś największym problemem podatników jest to, że poprzez różnice poglądów interpretacyjnych, podatnicy nie tylko stają się osobami, które muszą płacić zaległości podatkowe, ale często przestępcami" - zaapelował Modzelewski.

Z kolei doradca podatkowy Maciej Zbigniew Szymik publicznie zaapelował do organów podatkowych, aby nie wychowywały sobie wrogów, wystawiając na dzień dobry młodym przedsiębiorcom, pełnym entuzjazmu, którzy chcą robić w Polsce biznes mandaty.

Jego apel poparł partner MDDP Tomasz Michalik podkreślając, że "twardą postawą zachęca się podatnika do unikania płacenia podatków, uciekania do szarej strefy".

Ekspert Pracodawców RP Robert Oliwa zwrócił uwagę na to, czego obecnie oczekują przedsiębiorcy. "Nie tak dawno mieliśmy do czynienia z lawiną informacji na temat zmian podatkowych. Trudno się było połapać w tym, kto i jaki podatek będzie płacił, bo była mowa i o progresywnych podatkach i o liniowym, w wysokości 40, 19 proc. itp. To się ostatnio wyciszyło, ale pamiętajmy, że przedsiębiorcy też planują. Jeśli zatrudniają 100, 300 czy 1000 pracowników, każdą taką zmianę muszą odpowiednio wcześniej wkalkulować w działalność" - dodał.

Zaznaczył, że przedsiębiorcy tworzą strategie działania na 3-5 lat naprzód. "Nie może tak być, że otrzymujemy pewnego rodzaju informacje praktycznie z dnia na dzień. Ja rozumiem, że rząd musi prowadzić prace wewnątrz struktury rządowej. Niepokoi mnie jednak, że od roku nie zostaliśmy zaproszeni do tych prac, ani nie poproszono nas o stanowisko, czego przedsiębiorcy oczekiwaliby, jeśli chodzi o reformę podatków" - stwierdził Oliwa. "Oczekujemy, że rząd zapyta nas czego oczekujemy, co dostrzegamy złego w systemie podatkowym, na co należałoby zwrócić uwagę. Jest nowe rozdanie rządowe, rząd powinien nas też wysłuchać. Na razie takiego dialogu nie widzę" - dodał.

Zobacz także: Debata - Jak zbudować efektywny system podatkowy z udziałem doradców podatkowych

Źródło: PAP/KIDP

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram MF. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - czy będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

REKLAMA

Jak przełożyć termin płatności składek do ZUS? Skutki odroczenia: Podwójna składka w przyszłości i opłata prolongacyjna

Przedsiębiorcy, którzy mają przejściowe turbulencje płynności finansowej mogą starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o odroczenie (przesunięcie w czasie) terminu płatności składek. Taka decyzja ZUS pozwala zmniejszyć na pewien czas bieżące obciążenia i utrzymać płynność finansową. Od przesuniętych płatności nie płaci się odsetek ale opłatę prolongacyjną.

Czas na e-fakturowanie. System obsługujący KSeF powinien skutecznie chronić przed cyberzagrożeniami, jak to zrobić

KSeF to krok w stronę cyfryzacji i automatyzacji procesów księgowych, ale jego wdrożenie wiąże się z nowymi wyzwaniami, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa. Firmy powinny już teraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i przygotować swoje systemy IT na nową rzeczywistość e-fakturowania.

Prokurent czy pełnomocnik? Różne podejście w spółce z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jako osoba prawna, działa przez swoje organy. Za prowadzenie spraw spółki i jej reprezentowanie odpowiedzialny jest zarząd. Mnogość obowiązków w firmie może jednak sprawić, że członkowie zarządu będą potrzebowali pomocy.

Nie trzeba będzie składać wniosku o stwierdzenie nadpłaty po korekcie deklaracji podatkowej. Od 2026 r. zmiany w ordynacji podatkowej

Trwają prace legislacyjne nad zmianami w ordynacji podatkowej. W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. a jedną z nich jest zniesienie wymogu składania wniosku o stwierdzenie nadpłaty w przypadku, gdy nadpłata wynika ze skorygowanego zeznania podatkowego (deklaracji).

REKLAMA

Dodatkowe dane w księgach rachunkowych i ewidencji środków trwałych od 2026 r. Jest projekt nowego rozporządzenia ministra finansów

Od 1 stycznia 2026 r. podatnicy PIT, którzy prowadzą księgi rachunkowe i mają obowiązek przesyłania JPK_V7M/K - będą musieli prowadzić te księgi w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych. Te elektroniczne księgi rachunkowe będą musiały być przekazywane do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w ustrukturyzowanej formie (pliki JPK) od 2027 roku. Na początku kwietnia 2025 r. Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe i ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - podlegające przekazaniu w formie elektronicznej na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Rozporządzenie to zacznie obowiązywać także od 1 stycznia 2026 r.

Zmiany w przedawnieniu zobowiązań podatkowych od 2026 r. Wiceminister: czasem potrzebujemy więcej niż 5 lat. Co wynika z projektu nowelizacji ordynacji podatkowej

Jedna z wielu zmian zawartych w opublikowanym 28 marca 2025 r. projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej dotyczy zasad przedawniania zobowiązań podatkowych. Postanowiliśmy zmienić przepisy o przedawnieniu zobowiązań podatkowych, ale tak, aby nie wywrócić całego systemu – powiedział PAP wiceminister finansów Jarosław Neneman. Wskazał, że przerwanie biegu przedawnienia przez wszczęcie postępowania będzie możliwe tylko w przypadku poważnych przestępstw. Ponadto projekt przewiduje wykreślenie z kodeksu karnego skarbowego zapisu, że karalność przestępstwa skarbowego ustaje wraz z przedawnieniem podatku.

REKLAMA