REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jubileusz 20-lecia zawodu doradcy podatkowego

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Krajowa Izba Doradców Podatkowych
Samorząd zawodowy doradców podatkowych
Organy podatkowe powinny służyć podatnikowi i czuwać nad dochodami budżetu
Organy podatkowe powinny służyć podatnikowi i czuwać nad dochodami budżetu
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Doradcy podatkowi obchodzili jubileusz 20-lecia zawodu doradcy podatkowego w Polsce. Uroczysta konferencja z tej okazji odbyła się w Warszawie w dniu 14 grudnia. Uczestniczyli w niej doradcy podatkowi z Polski, Czech i Niemiec, parlamentarzyści, sędziowie, radcowie prawni i adwokaci oraz przedstawiciele Ministerstwa Finansów.

REKLAMA

Przewodnicząca Krajowej Rady Doradców Podatkowych (KRDP) prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic otwierając konferencję wyraziła przekonanie, że władze państwowe zdają sobie sprawę, że „doradcy podatkowi są strażnikami budżetu”, jednak – jak podkreśliła – doradcy „pilnują, aby ich klienci płacili podatki w prawidłowej wysokości, czyli ani za dużo, ani za mało”. W imieniu Krajowej Izby Doradców Podatkowych (KIDP) zadeklarowała chęć współpracy przy wprowadzaniu zmian w systemie podatkowym. Stwierdziła także, że w jej ocenie jest to zawód z przyszłością i cieszy się dużym zainteresowaniem.

Przewodnicząca KRDP odczytała także list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który pogratulował doradcom podatkowym oraz ich samorządowi dotychczasowej działalności i osiągnięć „w tej ważnej części rynku wyspecjalizowanych usług prawniczych”. Prezydent Andrzej Duda stwierdził, że „zawód doradcy podatkowego cieszy coraz większym uznaniem i prestiżem” oraz, że „praca doradców podatkowych jest elementem budowania bezpieczeństwa społecznego” i „przyczynia się do upowszechniania kultury prawnej”. Prezydent wyraził przekonanie, że doradcy podatkowi będą się przyczyniać także do „doskonalenia przepisów w tej dziedzinie prawa”.

Podczas uroczystości prof. dr hab. Jan Paweł Tarno wygłosił wykład pt. „Rola doradcy podatkowego jako partnera biznesowego. Dlaczego warto korzystać z usług doradcy podatkowego”. Jako profesor nauk prawnych i sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego ocenił, że doradcy podatkowi osiągnęli zawodowy sukces m.in. dlatego, że znacznie zwiększyli swoje uprawnienia do reprezentowania strony przed sądem administracyjnym.

Uhonorowano dr Irenę Ożóg za zasługi dla doradztwa podatkowego, ogłoszono wyniki konkursu na krótkie filmy „Doradca podatkowy w oczach studentów” oraz omówiono efekty charytatywnej działalności Fundacji Doradców Podatkowych. Wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych: dr Jacek Zieliński oraz Dariusz M. Malinowski a także Przewodniczący Wyższego Sądu Dyscyplinarnego Robert Wrzesiński zaprezentowali w formie multimedialnej rys historyczny i ewolucję tego zawodu w procesie zmian ustrojowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ramach konferencji odbyła się debata pt. "Jak zbudować efektywny system podatkowy z udziałem doradców podatkowych", w której wzięli udział kolejni przewodniczący KRDP: prof. dr hab. Witold Modzelewski, Maciej Szymik, Tomasz Michalik i prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic, a także przedstawiciel Ministerstwa Finansów Cezary Krysiak, Robert Oliwa z Pracodawców RP i Robert Czuła, Prezes Soneta sp. z o.o. jako przedstawiciel biznesu.

"Trudno wyobrazić sobie administrację skarbową bez odpowiednich instrumentów, które byłyby w stanie realizować przymus płacenia podatków przez podatników" - tłumaczył przedstawiciel Ministerstwa Finansów, dyrektor Departamentu Polityki Podatkowej, Cezary Krysiak, otwierając debatę.

Odpowiadając na główne pytanie debaty, stwierdził, że doradca podatkowy jest elementem współpracy pomiędzy organami podatkowymi, a podatnikiem, gdyż "trudno byłoby tak uprościć rzeczywistość gospodarczą, aby każdy laik mógł w pełni rozumieć i dostosowywać się do podatków". Rola doradcy podatkowego jest więc niezbędna.

Doradcy podatkowi przestrzegali MF przed zbyt twardą postawą, przed wychowywaniem sobie wrogów wśród przedsiębiorców, brakiem dialogu i zalewem nieskorelowanych ze sobą informacji podatkowych.

Przewodnicząca KRDP Jadwiga Glumińska-Pawlic zaznaczyła, że powinna istnieć równowaga pomiędzy państwem a podatnikiem. "Nie powinno być tak, że z jednej strony podatnik ze strony organu państwa odbierany jest jak wróg, który za wszelką cenę uchyla się od płacenia podatków. Z drugiej zaś patrzy łaskawym okiem, bo liczy, że wydusi jak najwięcej podatków do budżetu państwa" - dodała.

Honorowy przewodniczący KRDP Witold Modzelewski odpowiadając na pytanie zawarte w tytule debaty stwierdził, że z pewnością wiemy, jak zbudować nieefektywny system podatkowy. Mamy w tym kilkunastoletnie doświadczenie. "Jeśli przepis jest jednoznaczny, to nie twórzmy warstw interpretacyjnych, które bardzo dawno zatraciły już pierwotną treść tego przepisu. Dziś największym problemem podatników jest to, że poprzez różnice poglądów interpretacyjnych, podatnicy nie tylko stają się osobami, które muszą płacić zaległości podatkowe, ale często przestępcami" - zaapelował Modzelewski.

Z kolei doradca podatkowy Maciej Zbigniew Szymik publicznie zaapelował do organów podatkowych, aby nie wychowywały sobie wrogów, wystawiając na dzień dobry młodym przedsiębiorcom, pełnym entuzjazmu, którzy chcą robić w Polsce biznes mandaty.

Jego apel poparł partner MDDP Tomasz Michalik podkreślając, że "twardą postawą zachęca się podatnika do unikania płacenia podatków, uciekania do szarej strefy".

Ekspert Pracodawców RP Robert Oliwa zwrócił uwagę na to, czego obecnie oczekują przedsiębiorcy. "Nie tak dawno mieliśmy do czynienia z lawiną informacji na temat zmian podatkowych. Trudno się było połapać w tym, kto i jaki podatek będzie płacił, bo była mowa i o progresywnych podatkach i o liniowym, w wysokości 40, 19 proc. itp. To się ostatnio wyciszyło, ale pamiętajmy, że przedsiębiorcy też planują. Jeśli zatrudniają 100, 300 czy 1000 pracowników, każdą taką zmianę muszą odpowiednio wcześniej wkalkulować w działalność" - dodał.

Zaznaczył, że przedsiębiorcy tworzą strategie działania na 3-5 lat naprzód. "Nie może tak być, że otrzymujemy pewnego rodzaju informacje praktycznie z dnia na dzień. Ja rozumiem, że rząd musi prowadzić prace wewnątrz struktury rządowej. Niepokoi mnie jednak, że od roku nie zostaliśmy zaproszeni do tych prac, ani nie poproszono nas o stanowisko, czego przedsiębiorcy oczekiwaliby, jeśli chodzi o reformę podatków" - stwierdził Oliwa. "Oczekujemy, że rząd zapyta nas czego oczekujemy, co dostrzegamy złego w systemie podatkowym, na co należałoby zwrócić uwagę. Jest nowe rozdanie rządowe, rząd powinien nas też wysłuchać. Na razie takiego dialogu nie widzę" - dodał.

Zobacz także: Debata - Jak zbudować efektywny system podatkowy z udziałem doradców podatkowych

Źródło: PAP/KIDP

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pozwani przez PFR – jak program pomocy dla firm stał się przyczyną tysięcy pozwów? Sprawdź, jak się bronić

Ponad 16 tysięcy firm już otrzymało pozew z Polskiego Funduszu Rozwoju [i]. Kolejne są w drodze. Choć Tarcza Finansowa miała być tarczą – dla wielu stała się źródłem wieloletnich problemów prawnych.

Kawa z INFORLEX. Nowy plan wdrożenia KSeF

Spotkania odbywają się w formule „na żywo” o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 15 maja br. tematem spotkania będzie nowy plan wdrożenia KSeF.

Zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami w 2025 r. Jak i ile można zaoszczędzić na wpłatach do PFRON? Case study i obliczenia dla pracodawcy

Dlaczego 5 maja to ważna data w kontekście integracji i równości? Co powstrzymuje pracodawców przed zatrudnianiem osób z niepełnosprawnościami? Jakie są obowiązki pracodawcy wobec PFRON? Wyjaśniają eksperci z HRQ Ability Sp. z o.o. Sp. k. I pokazują na przykładzie ile może zaoszczędzić firma na zatrudnieniu osób z niepełnosprawnościami.

Koszty NKUP w księgach rachunkowych - klasyfikacja i księgowanie

– W praktyce rachunkowej i podatkowej przedsiębiorcy często napotykają na wydatki, które - mimo że wpływają na wynik finansowy jednostki - to jednak nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów (tzw. NKUP) – zauważa Beata Tęgowska, ekspertka ds. księgowości i płac z Systim.pl i wyjaśnia jak je prawidłowo klasyfikować i księgować?

REKLAMA

Zmiany w podatku od spadków darowizn w 2025 r. Likwidacja obowiązku uzyskiwania zaświadczenia z urzędu skarbowego i określenie wartości nieodpłatnej renty [projekt]

W dniu 28 kwietnia 2025 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano założenia nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn. Ta nowelizacja ma dwa cele. Likwidację obowiązku uzyskiwania zaświadczenia naczelnika urzędu skarbowego potwierdzającego zwolnienie z podatku od spadków i darowizn

na celu ograniczenie formalności i zmniejszenie barier administracyjnych wynikających ze stosowania ustawy o podatku od spadków i darowizn, związanych z dokonywaniem obrotu majątkiem nabytym tytułem spadku lub inny nieodpłatny sposób objęty zakresem ustawy o podatku od spadków i darowizn, od osób z kręgu najbliższej rodziny, a także uproszczenie rozliczania podatku z tytułu nabycia nieodpłatnej renty.

Co zmieni unijne rozporządzenie w sprawie maszyn od 2027 roku. Nowe wymogi prawne cyberbezpieczeństwa przemysłu w UE

Szybko zachodząca cyfrowa transformacja, automatyzacja, integracja środowisk IT i OT oraz Przemysł 4.0 na nowo definiują krajobraz branży przemysłowej, przynosząc nowe wyzwania i możliwości. Odpowiedzią na ten fakt jest m.in. przygotowane przez Komisję Europejską Rozporządzenie 2023/1230 w sprawie maszyn. Firmy działające na terenie UE muszą dołożyć starań, aby sprostać nowym, wynikającym z tego dokumentu standardom przed 14 stycznia 2027 roku.

Skarbówka kontra przedsiębiorcy. Firmy odzyskują miliardy, walcząc z niesprawiedliwymi decyzjami

Tysiące polskich firm zostało oskarżonych o udział w karuzelach VAT - często niesłusznie. Ale coraz więcej z nich mówi "dość" i wygrywa w sądach. Tylko w ostatnich latach odzyskali aż 2,8 miliarda złotych! Sprawdź, dlaczego warto walczyć i jak nie dać się wciągnąć w urzędniczy absurd.

Krajowy System e-Faktur – czas na konkrety. Przygotowania nie powinny czekać. Firmy muszą dziś świadomie zarządzać dostępnością zasobów, priorytetami i ryzykiem "przeciążenia projektowego"

Wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) przeszło z etapu spekulacji do fazy przygotowań wymagających konkretnego działania. Ministerstwo Finansów ogłosiło nowy projekt ustawy, który wprowadza obowiązek korzystania z KSeF, a 25 kwietnia skończył się okres konsultacji publicznych. Dla wszystkich zainteresowanych oznacza to jedno: czas, w którym można było czekać na „ostateczny kształt przepisów”, dobiegł końca. Dziś wiemy już wystarczająco dużo, by prowadzić rzeczywiste przygotowania – bez odkładania na później. Ekspert komisji podatkowej BCC, radca prawny, doradca podatkowy Tomasz Groszyk o wdrożeniu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).

REKLAMA

Wdrożenie KSeF i JPK_CIT to nie lada wyzwanie dla firm w 2025 r. [KOMENTARZ EKSPERCKI]

Rok 2025 będzie się przełomowy dla większości działów finansowych polskich firm. Wynika to z obowiązków podatkowych nałożonych na przedsiębiorców w zakresie konieczności wdrożenia obligatoryjnego e-fakturowania (KSeF) oraz raportowania danych księgowo- podatkowych w formie nowej schemy JPK_CIT.

Sprzedałeś 30 rzeczy w sieci przez rok? Twoje dane ma już urząd skarbowy. Co z nimi zrobi? MF i KAS walczą z szarą strefą w handlu internetowym i unikaniem płacenia podatków

Ministerstwo Finansów (MF) i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wdrożyły unijną dyrektywę (DAC7), która nakłada na operatorów platform handlu internetowego obowiązki sprawozdawcze. Dyrektywa jest kolejnym elementem uszczelnienia systemów podatkowych państw członkowskich UE. Dyrektywa nie wprowadza nowych podatków. Do 31 stycznia 2025 r. operatorzy platform mieli obowiązek składać raporty do Szefa KAS za lata 2023 i 2024. 82 operatorów platform przekazało za ten okres informacje o ponad 177 tys. unikalnych osobach fizycznych oraz ponad 115 tys. unikalnych podmiotach.

REKLAMA