reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Karta podatkowa pod lupą skarbówki

Karta podatkowa pod lupą skarbówki

Skarbówka ściga przedsiębiorców na karcie podatkowej. Chce ich rozliczyć z dochodów, których nie musieli dokumentować - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Sprawa kontroli nieujawnionych źródeł nie budziłaby zapewne tyle emocji, gdyby nie to, że przepisy podatkowe nie wymagają od tzw. kartowiczów czy ryczałtowców prowadzenia szczegółowej ewidencji działalności gospodarczej. Ci ostatni płacą podatek albo według norm szacunkowych, albo od obrotu, a wtedy uzyskiwany przez nich dochód (czyli zysk) nie ma znaczenia. Z kolei dla kartowiczów stawka podatku uzależniona jest od rodzaju prowadzonego biznesu, liczby zatrudnianych osób oraz wielkości miasta, w którym tę działalność prowadzą.


Co na to Ministerstwo Finansów? Powołuje się na ustawowe zadania.


Twierdzi, że ujawnianie i kontrola dochodów niemających pokrycia w ujawnionych źródłach należy do zakresu kontroli skarbowej zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o kontroli skarbowej. Ponadto art. 20 ust. 3 ustawy o PIT jest podstawą opodatkowania przychodów nieujawnionych organom podatkowym, na których uzyskiwanie wskazuje wartość wydatków i zgromadzonego mienia - przewyższająca deklarowane dochody.


Według ministerstwa dochody z nieujawnionych źródeł to takie, które nigdy nie zostały ujawnione fiskusowi, a są z nich finansowane różnego rodzaju wydatki podatnika. Kontrolą może być objęta np. osoba prowadząca działalność gospodarczą i płacąca podatek zryczałtowany, zatrudniona na podstawie umowy o pracę bądź uzyskująca dochody z tytułu wykonywania umów cywilnoprawnych.

 

Więcej w dzisiejszym wydaniu "Rzeczpospolitej".

reklama

Czytaj także

VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kompass Poland

Kompass Poland jest częścią międzynarodowego koncernu Kompass International z siedzibą we Francji, w Paryżu. Kompass International należy do tej samej grupy finansowej co firma Coface. Właścicielem grupy jest Bank Natixis.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama