reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Szpitale nie dostały dotąd ani złotówki z podatku Religi

Szpitale nie dostały dotąd ani złotówki z podatku Religi

Narodowy Fundusz Zdrowia otrzymał od firm ubezpieczeniowych 219 mln zł na leczenie ofiar wypadków drogowych. Szpitalom nie przekazał ani złotówki - ustaliła Gazeta Prawna.


Fundusz tłumaczy, że rozliczenie świadczeń uniemożliwiają niejasne przepisy, które od października zeszłego roku zobowiązują firmy ubezpieczeniowe do finansowania świadczeń udzielanych ofiarom wypadków z polis OC ich sprawców przez uiszczenie tzw. podatku Religi.

NFZ winą obarcza Policję, która nie przesyła mu danych pozwalających na identyfikację sprawców i ofiar wypadków. Policja odmawia, bo nie ma umów, które określają, która ze stron ma zapłacić za zmianę formatu przesyłanych danych.

Na wadliwych przepisach i urzędniczej niemocy tracą szpitale i kierowcy. Te pierwsze koszty leczenia ofiar wypadków pokrywają ze środków otrzymywanych w ramach kontraktów z NFZ. Ci drudzy kupują droższe polisy OC, nie zyskując nic w zamian. Największy ubezpieczyciel, PZU, w kwietniu podniósł ceny OC o 10 proc. W ślad za na nim idą inne firmy ubezpieczeniowe.

Choć zamieszanie trwa od siedmiu miesięcy, resort zdrowia dopiero planuje rozpoczęcie prac, które umożliwią rozwiązanie problemu.

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama