reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Na wynagrodzenia celników dodatkowo zostaną przeznaczone ponad 262 mln zł

Na wynagrodzenia celników dodatkowo zostaną przeznaczone ponad 262 mln zł

W latach 2009-2011 celnicy dodatkowo otrzymają ponad 262 mln zł na zwiększenie uposażeń i wynagrodzeń.


ZMIANA PRAWA

Projekt ustawy o Służbie Celnej, który przedstawił na konferencji szef Służby Celnej Jacek Kapica, zakłada zniesienie możliwości korzystania przez funkcjonariuszy Służby Celnej z urlopu na żądanie. Z drugiej strony, w zamian za czas służby przekraczający normę będzie im przysługiwał czas wolny w tym samym wymiarze albo uposażenie. Od funkcjonariusza będzie zależeć, w jaki sposób odbierze nadgodziny. Ponadto zmiany w przepisach o Służbie Celnej zakładają m.in. skrócenie okresu służby przygotowawczej z trzech do dwóch lat.

Znane są również założenia projektu ustawy o ustanowieniu programu modernizacji Służby Celnej w latach 2009-2011. Realizacja tej ustawy będzie umożliwiała wypłaty zaległych świadczeń z tytułu włączenia środków specjalnych do wynagrodzeń za 2005 rok dla pracowników korpusu Służby Cywilnej zatrudnionych w Służbie Celnej, przeniesionych do tej służby od września 2003 r. i w 2004 roku z urzędów kontroli skarbowej i urzędów skarbowych.

Ważne jest to, że projekt ustawy przewiduje dodatkowe środki w kwocie ponad 262 mln zł na zwiększenie uposażeń i wynagrodzeń celników w latach 2009-2011.

Z kolei proponowane zmiany w prawie celnym mają na celu m.in. ułatwienie podmiotom gospodarczym uzyskiwania pozwoleń na prowadzenie składów celnych. Zostanie również podniesiona wartość kwoty należności przywozowych, poniżej której nie księguje się i nie pobiera tych należności do 10 euro. Obecnie obowiązują limity w wysokości 1 euro w ruchu podróżnych i 3 euro w pozostałych przypadkach. W prawie celnym zostanie określony termin dokonywania zapłaty należności celnych, gdy uiszczane są za pośrednictwem banku działającego poza terytorium kraju. Za taki termin uważać się będzie dzień obciążenia rachunku podmiotu dokonującego zapłaty, o ile w terminie pięciu kolejnych dni roboczych kwota zostanie uznana na rachunku bankowym organu celnego. W przypadku przekroczenia terminu terminem dokonania zapłaty będzie dzień uznania kwoty na rachunku bankowym organu celnego.

Resort finansów przygotował też nowelizację przepisów o grach i zakładach wzajemnych. Przewiduje ona m.in. podwyższenie stawki podatku od gier z tytułu prowadzenia działalności w zakresie zakładów wzajemnych na sportowe współzawodnictwo zwierząt z 2 do 5 proc. Z kolei gry loterii audiotekstowych objęte zostaną 10-proc. podatkiem.

7,3 mln zł będzie przeznaczone na wypłatę zaległych świadczeń dla celników

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Galt

Prawo, podatki, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama