REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie działania powinien podjąć rząd w obszarze podatkowym?

Jakie działania powinien podjąć rząd w obszarze podatkowym? /shutterstock.com
Jakie działania powinien podjąć rząd w obszarze podatkowym? /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawcy podsumowali dotychczasowe działania rządu w zakresie podatków. Ich zdaniem konieczne jest zapewnienie zgodności deklaracji programowych dotyczących prowadzenia biznesu (Konstytucja Biznesu) z tworzonymi przepisami prawa, a także znaczne uproszczenie i wzmocnienie ekonomiczne ulgi w podatku dochodowym na nowoczesne technologie.

Autopromocja

Przedsiębiorcy z BCC dokonali podsumowania dotychczasowych działań rządu. Jednym z obszarów, który poddali ocenie dotyczył podatków. Zgodnie z ich opinią niektóre działania rządu w tym zakresie zasługują na aprobatę.

Według dr Ireny Ożóg, ministra ds. polityki podatkowej Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC, pozytywnie należy ocenić "znaczący wzrost aktywności państwa (organów skarbowych i ścigania) w walce z przestępczością podatkową w podatku VAT, czego rezultatem może być m.in przywracanie równowagi w obszarze konkurencji, a już jest wzrost dochodów budżetowych z VAT. Tyle, że pod hasłem walki z przestępczością podatkową istotnie wzrasta opresyjność podatkowa i pogorszenie bezpieczeństwa podatkowego u uczciwych przedsiębiorców. Rozszerza się bowiem znacznie zakres solidarnej odpowiedzialności za podatki, w postępowaniach podatkowych stosuje się szeroko uznanie administracyjne (nienależyta staranność, rozdzielanie podmiotowości dostawcy towaru i wystawcy faktury, kwestia dobrej i złej wiary, itp.). Sukcesywnie rozszerza się zakres inwigilacji przedsiębiorców i zbierania informacji, które z braku odpowiednich narzędzi informatycznych nie mogą być w pełni wykorzystane. Zaostrzono kary za przestępstwa podatkowe (kary pozbawienia wolności, konfiskata rozszerzona), w sytuacji gdy nie ma jasnych przesłanek rozdzielenia winy podatnika na umyślną i nieumyślną. Odpowiedzialnością za skutki przestępczej działalności zorganizowanych grup zbyt często władze fiskalne obarczają ofiary tej przestępczości".

Natomiast zagrożeniem dla gospodarki i przedsiębiorców, według BCC, jest nowelizacja Ordynacji podatkowej i ustawy o VAT w kierunku nałożenia na organy skarbowe (podatkowe) obowiązku zawiadamiania podatników o ich usunięciu z urzędu z rejestru czynnych podatników VAT.

Według przedsiębiorców działania jakie powinien podjąć rząd w obszarze podatkowym są następujące:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1. Zapewnienie zgodności deklaracji programowych dotyczących prowadzenia biznesu (Konstytucja Biznesu) z tworzonymi przepisami prawa – niespójnymi, a nawet rażąco sprzecznymi, z deklaracjami wynikającymi ze Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (w szczególności dotyczy to radykalnej poprawy jakości stanowionego prawa podatkowego i zasad jego stosowania przez administrację skarbową).

2. Znaczne uproszczenie i wzmocnienie ekonomiczne ulgi w podatku dochodowym na nowoczesne technologie. Rozwój nowoczesnych technologii stanowi priorytet w polityce gospodarczej rządu. Ulga podatkowa mająca wyzwalać zainteresowanie postępem technicznym jest bardzo skomplikowana, jej stosowanie jest obarczone dużym ryzykiem podatkowym, a siła oddziaływania na postawy przedsiębiorców jest za słaba.

Źródło: BCC

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  REKLAMA