REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie działania powinien podjąć rząd w obszarze podatkowym?

Jakie działania powinien podjąć rząd w obszarze podatkowym? /shutterstock.com
Jakie działania powinien podjąć rząd w obszarze podatkowym? /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawcy podsumowali dotychczasowe działania rządu w zakresie podatków. Ich zdaniem konieczne jest zapewnienie zgodności deklaracji programowych dotyczących prowadzenia biznesu (Konstytucja Biznesu) z tworzonymi przepisami prawa, a także znaczne uproszczenie i wzmocnienie ekonomiczne ulgi w podatku dochodowym na nowoczesne technologie.

REKLAMA

Autopromocja

Przedsiębiorcy z BCC dokonali podsumowania dotychczasowych działań rządu. Jednym z obszarów, który poddali ocenie dotyczył podatków. Zgodnie z ich opinią niektóre działania rządu w tym zakresie zasługują na aprobatę.

Według dr Ireny Ożóg, ministra ds. polityki podatkowej Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC, pozytywnie należy ocenić "znaczący wzrost aktywności państwa (organów skarbowych i ścigania) w walce z przestępczością podatkową w podatku VAT, czego rezultatem może być m.in przywracanie równowagi w obszarze konkurencji, a już jest wzrost dochodów budżetowych z VAT. Tyle, że pod hasłem walki z przestępczością podatkową istotnie wzrasta opresyjność podatkowa i pogorszenie bezpieczeństwa podatkowego u uczciwych przedsiębiorców. Rozszerza się bowiem znacznie zakres solidarnej odpowiedzialności za podatki, w postępowaniach podatkowych stosuje się szeroko uznanie administracyjne (nienależyta staranność, rozdzielanie podmiotowości dostawcy towaru i wystawcy faktury, kwestia dobrej i złej wiary, itp.). Sukcesywnie rozszerza się zakres inwigilacji przedsiębiorców i zbierania informacji, które z braku odpowiednich narzędzi informatycznych nie mogą być w pełni wykorzystane. Zaostrzono kary za przestępstwa podatkowe (kary pozbawienia wolności, konfiskata rozszerzona), w sytuacji gdy nie ma jasnych przesłanek rozdzielenia winy podatnika na umyślną i nieumyślną. Odpowiedzialnością za skutki przestępczej działalności zorganizowanych grup zbyt często władze fiskalne obarczają ofiary tej przestępczości".

Natomiast zagrożeniem dla gospodarki i przedsiębiorców, według BCC, jest nowelizacja Ordynacji podatkowej i ustawy o VAT w kierunku nałożenia na organy skarbowe (podatkowe) obowiązku zawiadamiania podatników o ich usunięciu z urzędu z rejestru czynnych podatników VAT.

Według przedsiębiorców działania jakie powinien podjąć rząd w obszarze podatkowym są następujące:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1. Zapewnienie zgodności deklaracji programowych dotyczących prowadzenia biznesu (Konstytucja Biznesu) z tworzonymi przepisami prawa – niespójnymi, a nawet rażąco sprzecznymi, z deklaracjami wynikającymi ze Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (w szczególności dotyczy to radykalnej poprawy jakości stanowionego prawa podatkowego i zasad jego stosowania przez administrację skarbową).

2. Znaczne uproszczenie i wzmocnienie ekonomiczne ulgi w podatku dochodowym na nowoczesne technologie. Rozwój nowoczesnych technologii stanowi priorytet w polityce gospodarczej rządu. Ulga podatkowa mająca wyzwalać zainteresowanie postępem technicznym jest bardzo skomplikowana, jej stosowanie jest obarczone dużym ryzykiem podatkowym, a siła oddziaływania na postawy przedsiębiorców jest za słaba.

Źródło: BCC

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

REKLAMA

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

REKLAMA