| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jakie działania powinien podjąć rząd w obszarze podatkowym?

Jakie działania powinien podjąć rząd w obszarze podatkowym?

Pracodawcy podsumowali dotychczasowe działania rządu w zakresie podatków. Ich zdaniem konieczne jest zapewnienie zgodności deklaracji programowych dotyczących prowadzenia biznesu (Konstytucja Biznesu) z tworzonymi przepisami prawa, a także znaczne uproszczenie i wzmocnienie ekonomiczne ulgi w podatku dochodowym na nowoczesne technologie.

Przedsiębiorcy z BCC dokonali podsumowania dotychczasowych działań rządu. Jednym z obszarów, który poddali ocenie dotyczył podatków. Zgodnie z ich opinią niektóre działania rządu w tym zakresie zasługują na aprobatę.

Według dr Ireny Ożóg, ministra ds. polityki podatkowej Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC, pozytywnie należy ocenić "znaczący wzrost aktywności państwa (organów skarbowych i ścigania) w walce z przestępczością podatkową w podatku VAT, czego rezultatem może być m.in przywracanie równowagi w obszarze konkurencji, a już jest wzrost dochodów budżetowych z VAT. Tyle, że pod hasłem walki z przestępczością podatkową istotnie wzrasta opresyjność podatkowa i pogorszenie bezpieczeństwa podatkowego u uczciwych przedsiębiorców. Rozszerza się bowiem znacznie zakres solidarnej odpowiedzialności za podatki, w postępowaniach podatkowych stosuje się szeroko uznanie administracyjne (nienależyta staranność, rozdzielanie podmiotowości dostawcy towaru i wystawcy faktury, kwestia dobrej i złej wiary, itp.). Sukcesywnie rozszerza się zakres inwigilacji przedsiębiorców i zbierania informacji, które z braku odpowiednich narzędzi informatycznych nie mogą być w pełni wykorzystane. Zaostrzono kary za przestępstwa podatkowe (kary pozbawienia wolności, konfiskata rozszerzona), w sytuacji gdy nie ma jasnych przesłanek rozdzielenia winy podatnika na umyślną i nieumyślną. Odpowiedzialnością za skutki przestępczej działalności zorganizowanych grup zbyt często władze fiskalne obarczają ofiary tej przestępczości".

Natomiast zagrożeniem dla gospodarki i przedsiębiorców, według BCC, jest nowelizacja Ordynacji podatkowej i ustawy o VAT w kierunku nałożenia na organy skarbowe (podatkowe) obowiązku zawiadamiania podatników o ich usunięciu z urzędu z rejestru czynnych podatników VAT.

Według przedsiębiorców działania jakie powinien podjąć rząd w obszarze podatkowym są następujące:

1. Zapewnienie zgodności deklaracji programowych dotyczących prowadzenia biznesu (Konstytucja Biznesu) z tworzonymi przepisami prawa – niespójnymi, a nawet rażąco sprzecznymi, z deklaracjami wynikającymi ze Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (w szczególności dotyczy to radykalnej poprawy jakości stanowionego prawa podatkowego i zasad jego stosowania przez administrację skarbową).

2. Znaczne uproszczenie i wzmocnienie ekonomiczne ulgi w podatku dochodowym na nowoczesne technologie. Rozwój nowoczesnych technologii stanowi priorytet w polityce gospodarczej rządu. Ulga podatkowa mająca wyzwalać zainteresowanie postępem technicznym jest bardzo skomplikowana, jej stosowanie jest obarczone dużym ryzykiem podatkowym, a siła oddziaływania na postawy przedsiębiorców jest za słaba.

Źródło: BCC

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Dyja

Ekspert w zakresie giełdy i rynków kapitałowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »