| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Fiskus pobierze opłatę za skanowanie dokumentów

Fiskus pobierze opłatę za skanowanie dokumentów

Opłata za sporządzenie kopii dokumentu papierowego będzie wynosiła 0,40 zł za jedną stronę dokumentu papierowego, który został zeskanowany - takie rozwiązanie przewiduje projekt rozporządzenia przygotowany przez Ministerstwo Finansów.

Chodzi o rozporządzenia projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z 16 maja 2017 r. zmieniający rozporządzenie w sprawie wysokości opłaty za sporządzenie kopii oraz odpisu dokumentów. Aktualnie pismo jest skierowane do podpisu Ministra. Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Obecnie obowiązujące przepisy

W obowiązującym stanie prawnym koszty, jakie należy ponieść za wykonanie jednostronnej i dwustronnej kserokopii w formacie A4,  wynoszą odpowiednio 0,60 zł i 0,80 zł, a w przypadku duplikatu w formacie A3 opłaty za jednostronną i dwustronną kopie kształtują się odpowiednio w wysokości 0,90 zł i 1,20 zł. Dotyczy to jedynie kopii wykonanych w wersji papierowej.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Proponowana zmiana

Nowością, którą do katalogu stawek wprowadzi rozporządzenie, jest opłata w wysokości 0,40 zł za każdą stronę zeskanowanego dokumentu papierowego, czyli kopię w formie elektronicznej. Podstawą jej nałożenia jest art. 270b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017r. poz. 201, z późn. zm.).

Minister Rozwoju i Finansów w uzasadnieniu projektu argumentuje potrzebę wprowadzenia tej opłaty koniecznością ponoszenia kosztów eksploatacji urządzenia skanującego, takich jak serwisowanie sprzętu czy opłaty za zużycie energii elektrycznej, a także tych związanych z  pracą pracownika (przygotowanie dokumentów, skanowanie, uporządkowanie). Interpelację dotyczącą tej zmiany złożył poseł Paweł Kobyliński (Nowoczesna) i w odpowiedzi na jedno z zawartych w niej pytań uzyskał odpowiedź, że jest to kwota brutto. Ponadto format dokumentu nie ma wpływu na wysokość opłaty, gdyż skanowanie dokumentu w różnych formatach generuje takie same nakłady pracy pracownika oraz koszty zużycia urządzenia skanującego.

Czy należy spodziewać się dalszych zmian?

Inne pytanie w interpelacji dotyczyło kolejnych, acz potencjalnych opłat związanych z czynnościami administracyjnymi. Ministerstwo Finansów odpowiedziało na nie ogólnie, wskazując, że "wszyscy podatnicy ponoszą koszt funkcjonowania administracji. Do decyzji ustawodawcy należy, czy koszty te będą ponoszone w każdym przypadku przez ogół podatników, czy przez zainteresowane strony w sprawach ich dotyczących. Przepisy w tym zakresie nie są więc domeną samodzielnych rozstrzygnięć Ministerstwa Finansów, lecz bazują na rozwiązaniach ustawowych".

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »