reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Fiskus pobierze opłatę za skanowanie dokumentów

Fiskus pobierze opłatę za skanowanie dokumentów

Opłata za sporządzenie kopii dokumentu papierowego będzie wynosiła 0,40 zł za jedną stronę dokumentu papierowego, który został zeskanowany - takie rozwiązanie przewiduje projekt rozporządzenia przygotowany przez Ministerstwo Finansów.

Chodzi o rozporządzenia projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z 16 maja 2017 r. zmieniający rozporządzenie w sprawie wysokości opłaty za sporządzenie kopii oraz odpisu dokumentów. Aktualnie pismo jest skierowane do podpisu Ministra. Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Obecnie obowiązujące przepisy

W obowiązującym stanie prawnym koszty, jakie należy ponieść za wykonanie jednostronnej i dwustronnej kserokopii w formacie A4,  wynoszą odpowiednio 0,60 zł i 0,80 zł, a w przypadku duplikatu w formacie A3 opłaty za jednostronną i dwustronną kopie kształtują się odpowiednio w wysokości 0,90 zł i 1,20 zł. Dotyczy to jedynie kopii wykonanych w wersji papierowej.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Proponowana zmiana

Nowością, którą do katalogu stawek wprowadzi rozporządzenie, jest opłata w wysokości 0,40 zł za każdą stronę zeskanowanego dokumentu papierowego, czyli kopię w formie elektronicznej. Podstawą jej nałożenia jest art. 270b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017r. poz. 201, z późn. zm.).

Minister Rozwoju i Finansów w uzasadnieniu projektu argumentuje potrzebę wprowadzenia tej opłaty koniecznością ponoszenia kosztów eksploatacji urządzenia skanującego, takich jak serwisowanie sprzętu czy opłaty za zużycie energii elektrycznej, a także tych związanych z  pracą pracownika (przygotowanie dokumentów, skanowanie, uporządkowanie). Interpelację dotyczącą tej zmiany złożył poseł Paweł Kobyliński (Nowoczesna) i w odpowiedzi na jedno z zawartych w niej pytań uzyskał odpowiedź, że jest to kwota brutto. Ponadto format dokumentu nie ma wpływu na wysokość opłaty, gdyż skanowanie dokumentu w różnych formatach generuje takie same nakłady pracy pracownika oraz koszty zużycia urządzenia skanującego.

Czy należy spodziewać się dalszych zmian?

Inne pytanie w interpelacji dotyczyło kolejnych, acz potencjalnych opłat związanych z czynnościami administracyjnymi. Ministerstwo Finansów odpowiedziało na nie ogólnie, wskazując, że "wszyscy podatnicy ponoszą koszt funkcjonowania administracji. Do decyzji ustawodawcy należy, czy koszty te będą ponoszone w każdym przypadku przez ogół podatników, czy przez zainteresowane strony w sprawach ich dotyczących. Przepisy w tym zakresie nie są więc domeną samodzielnych rozstrzygnięć Ministerstwa Finansów, lecz bazują na rozwiązaniach ustawowych".

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama