REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fiskus pobierze opłatę za skanowanie dokumentów

Michał Turski
Fiskus pobierze opłątę za skanowanie dokumentów /fot.shutterstock
Fiskus pobierze opłątę za skanowanie dokumentów /fot.shutterstock

REKLAMA

Opłata za sporządzenie kopii dokumentu papierowego będzie wynosiła 0,40 zł za jedną stronę dokumentu papierowego, który został zeskanowany - takie rozwiązanie przewiduje projekt rozporządzenia przygotowany przez Ministerstwo Finansów.

Chodzi o rozporządzenia projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z 16 maja 2017 r. zmieniający rozporządzenie w sprawie wysokości opłaty za sporządzenie kopii oraz odpisu dokumentów. Aktualnie pismo jest skierowane do podpisu Ministra. Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Obecnie obowiązujące przepisy

W obowiązującym stanie prawnym koszty, jakie należy ponieść za wykonanie jednostronnej i dwustronnej kserokopii w formacie A4,  wynoszą odpowiednio 0,60 zł i 0,80 zł, a w przypadku duplikatu w formacie A3 opłaty za jednostronną i dwustronną kopie kształtują się odpowiednio w wysokości 0,90 zł i 1,20 zł. Dotyczy to jedynie kopii wykonanych w wersji papierowej.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Proponowana zmiana

Nowością, którą do katalogu stawek wprowadzi rozporządzenie, jest opłata w wysokości 0,40 zł za każdą stronę zeskanowanego dokumentu papierowego, czyli kopię w formie elektronicznej. Podstawą jej nałożenia jest art. 270b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017r. poz. 201, z późn. zm.).

Autopromocja

Minister Rozwoju i Finansów w uzasadnieniu projektu argumentuje potrzebę wprowadzenia tej opłaty koniecznością ponoszenia kosztów eksploatacji urządzenia skanującego, takich jak serwisowanie sprzętu czy opłaty za zużycie energii elektrycznej, a także tych związanych z  pracą pracownika (przygotowanie dokumentów, skanowanie, uporządkowanie). Interpelację dotyczącą tej zmiany złożył poseł Paweł Kobyliński (Nowoczesna) i w odpowiedzi na jedno z zawartych w niej pytań uzyskał odpowiedź, że jest to kwota brutto. Ponadto format dokumentu nie ma wpływu na wysokość opłaty, gdyż skanowanie dokumentu w różnych formatach generuje takie same nakłady pracy pracownika oraz koszty zużycia urządzenia skanującego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy należy spodziewać się dalszych zmian?

Inne pytanie w interpelacji dotyczyło kolejnych, acz potencjalnych opłat związanych z czynnościami administracyjnymi. Ministerstwo Finansów odpowiedziało na nie ogólnie, wskazując, że "wszyscy podatnicy ponoszą koszt funkcjonowania administracji. Do decyzji ustawodawcy należy, czy koszty te będą ponoszone w każdym przypadku przez ogół podatników, czy przez zainteresowane strony w sprawach ich dotyczących. Przepisy w tym zakresie nie są więc domeną samodzielnych rozstrzygnięć Ministerstwa Finansów, lecz bazują na rozwiązaniach ustawowych".

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Stopy procentowe NBP 2022 - obniżka o 0,25 pkt proc. od 5 października

  Rada Polityki Pieniężnej obniżyła 4 października 2023 r. (ze skutkiem od 5 października br.) wszystkie stopy procentowe o 0,25 pkt proc (25 punktów bazowych). Stopa referencyjna, główna stopa NBP, spadła z 6% do 5,75%.

  Międzynarodowe standardy rachunkowości - nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej od 16 października 2023 r.

  Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie (UE) 2023/1803 z dnia 13 sierpnia 2023 r. przyjmujące międzynarodowe standardy rachunkowości. Nowe rozporządzenie stanowi uproszczenie konstrukcji przepisów UE dotyczących międzynarodowych standardów rachunkowości w celu zapewnienia jasności i przejrzystości. Rozporządzenie wejdzie w życie 16 października 2023 r.

  Tabela kursów średnich NBP nr 192/A/NBP/2023 - z 4 października 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 października 2023 roku. NBP nr 192/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6303 zł.

  Sprzedaż e-commerce i import towarów - limity 2024

  W roku 2024 nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów dla sprzedaży e-commerce oraz importu towarów. W porównaniu z rokiem 2023, nowe limity będą niższe, co może wpłynąć na działalność wielu przedsiębiorców działających w branży e-commerce.

  EBC: kurs EUR/PLN z 2 października 2023 r.

  Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 2 października 2023 roku. Kurs EUR/PLN to 4,6123 zł.

  Mały podatnik 2024. Limit do VAT, PIT, CIT

  Rok 2024 przynosi zmiany dotyczące małych podatników w zakresie VAT, PIT oraz CIT, które dotyczą limitów wartości sprzedaży oraz przychodu, które decydują o tym, czy podatnik może korzystać ze statusu "małego podatnika". W poniższym tekście przedstawiamy szczegółowe informacje na ten temat, oparte o kurs euro z 2 października 2023 roku, ogłoszony przez NBP.

  Zatrudniasz młodocianych pracowników? Sprawdź, co zmienia najnowsze rozporządzenie!

  30 września weszło w życie nowe rozporządzenie dotyczące wykazu prac wzbronionych młodocianym pracownikom oraz warunków ich zatrudniania. Kiedy i na jakich warunkach może być zatrudniona osoba niepełnoletnia? Jakie zmiany wprowadzają nowe przepisy? 

  Zrozumieć startupy: 3 błędy, które trzeba naprawić, by odblokować innowacyjność

  To nie granty pozwalają przyciągać najlepsze startupy do Polski – przyciągają „grant turystów”. Wokół startupów wciąż jest wiele niezrozumienia. Traktujemy je jako projekty technologiczne, albo oczekujemy, że będą zatrudniać jak korporacje. Zdaniem założyciela Maverick Nation, dopóki nie nauczymy się, na czym polega ich wartość, nie zbudujemy prawdziwej innowacyjności.

  Podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Kiedy zwolnienie z PCC?

  Umowy spółki i ich zmiany powodujące podwyższenie kapitału zakładowego spółki, podlegają opodatkowaniu PCC. Jednak część czynności jest zwolniona z tego opodatkowania pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek.

  WIBOR konsekwentnie w dół a za nim spadają raty kredytów. Rynek już wie co zrobi RPP w październiku 2023 r.?

  Kredytobiorcy mający kredyty w złotówkach oparte o WIBOR 3M mogą dziś spodziewać się spadku raty o około 8-10%. A to dlatego, że WIBOR zdążył już spaść nie tylko po wrześniowym cięciu stóp, ale też w oczekiwaniu na kolejny ruch w dół w październiku 2023 roku. Aktualne notowania sugerują, że rynek jest pewien cięcia stóp procentowych w październiku  o 25 punktów bazowych, a nie wykluczony jest ruch w dół o 50 punktów. 

  REKLAMA