| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Szykują się duże zmiany w PIT

Szykują się duże zmiany w PIT

Ministerstwo Finansów kończy prace nad nowelizacją ustawy o PIT. Zapowiada zmiany w zasadach stosowania ulgi prorodzinnej. Odliczenie miałoby być proporcjonalne do okresu posiadania dziecka. Resort chciałby rozszerzyć stosowanie ulgi także na rodziny zastępcze.

Czy podatnicy pracujący za granicą będą mogli w polskim PIT uwzględniać zagraniczne składki ubezpieczeniowe.

- Owszem, będą mieli taką możliwość.

Czy przy rozliczeniach zagranicznych będą jeszcze jakieś zmiany?

- Wprowadzamy do ustawy przepis jednoznacznie stwierdzający, że podatnicy - małżonkowie podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w innych państwach członkowskich UE, EOG lub w Konfederacji Szwajcarskiej (przynajmniej jedno z małżonków), a uzyskujący całość lub większość dochodu w Polsce, będą mieli prawo do wspólnego rozliczenia PIT.

Czy będą jakieś zmiany w zakresie mechanizmu przekazywania 1 proc. podatku?

- Sam mechanizm się nie zmieni. Chcemy natomiast zmienić sposób rozliczania tych wpłat. Chodzi o trzy miesiące na przekazanie pieniędzy przez urząd organizacjom i możliwość składania w tym czasie korekt zeznań przez podatników. Usprawniliśmy mechanizm przekazywania 1 proc. przez urzędy skarbowe.

Jakie szczegóły?

- Chodzi m.in. o wprowadzenie obowiązku publikowania w wykazie organizacji pożytku publicznego poza ich nazwami i numerami KRS także rachunków bankowych. Proponuje się także uwzględnianie korekt zeznania podatkowego dokonanych w ciągu dwóch miesięcy od upływu terminu dla składania zeznań podatkowych, w sytuacji gdy z korekty wynika niższa kwota podatku należnego w stosunku do pierwotnie złożonego zeznania.

Czy podatnik w zeznaniu będzie musiał wpisywać numer konta organizacji?

- Nie. Proponuje się, aby minister pracy i polityki społecznej w formie elektronicznej prowadził w Biuletynie Informacji Podatkowej taki wykaz, a organizacje pożytku publicznego byłyby zobowiązane do przekazywania jemu niezbędnych danych. Szczegóły będą znane po ostatecznym zaakceptowaniu proponowanych rozwiązań, zwłaszcza przez ministra pracy i polityki społecznej.

Czy stawka PIT dla liniowców będzie zmniejszona do 18 proc., tak aby była tożsama z najniższą stawką skali PIT od 2009 roku?

- W obecnym projekcie takiej zmiany nie będzie. Nad zmianami wysokości stawek rząd będzie się zastanawiał później, obecnie są to regulacje merytoryczne, poprawiane w tym projekcie. Niewykluczone jednak, że takie zmiany będą w przyszłości wprowadzone.

Ponoć są prowadzone analizy nad tym, ile wyniosłoby obniżenie wszystkich stawek podatkowych do 18 proc. Chodzi tu np. o CIT, podatek Belki. Czy to prawda?

- Tak. Na razie analizujemy koszty takiej operacji. Zmniejszenie wszystkich kategorii dotyczących osób fizycznych do 18 proc. to wstępnie obliczany koszt ok. 1,1 mld zł. Samo zmniejszenie zaś stawki CIT do 18 proc. to następne ok. 2 mld zł.

Co zmieni się w CIT?

- Tu zmiany będą miały węższy zakres niż w PIT. Regulujemy w nim opodatkowanie funduszy inwestycyjnych. Musimy zrównać opodatkowanie funduszy krajowych i zagranicznych. Wymaga tego od nas prawo wspólnotowe. Dziś fundusze krajowe są zwolnione z podatku. Zagraniczne są opodatkowane. Opracowaliśmy rozwiązanie w tym zakresie, które idzie w kierunku utrzymania tego zwolnienia i jego upowszechnienia.

Jakie zmiany w zakresie CIT są już gotowe?

- Liczne zmiany mające na celu uporządkowanie systemu.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Fot. Wojciech Górski

Elżbieta Chojna-Duch, wiceminister finansów

Rozmawiała EWA MATYSZEWSKA

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK