| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozliczenie roczne osób fizycznych - w praktyce

Rozliczenie roczne osób fizycznych - w praktyce

Zbliża się ostateczny termin rozliczenia rocznego podatku dochodowego od osób fizycznych. Rozliczając się z podatku za 2004 r. niektórzy podatnicy po raz pierwszy będą składać urzędowi skarbowemu więcej niż jedno zeznanie. Wymóg taki wynika nie tylko z wprowadzenia przez ustawodawcę opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej w formie liniowej, ale także odrębnego trybu rozliczania niektórych dochodów z kapitałów pieniężnych.

W okresie obowiązywania trzyletnich limitów podatek można zmniejszyć o 19% poniesionych wydatków, ale nie więcej niż:
1) na remont i modernizację budynków mieszkalnych lub wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej – 5670 zł (co odpowiada wydatkowi w wysokości 29 842,11 zł),
2) na remont i modernizację lokali mieszkalnych – 4725 zł (co odpowiada wydatkowi w kwocie 24 868,42 zł),
3) jeśli jednocześnie przeprowadzany jest remont bądź modernizacja instalacji gazowej, urządzeń eksplozymetrycznych lub urządzeń gazowych i w związku z tym zostały przekroczone limity odliczeń z ww. tytułów – limit przysługujących odliczeń zostaje podwyższony o kwotę 945 zł (co odpowiada wydatkowi w kwocie 4973,68 zł).
W związku z tą ulgą ustawodawca przewidział dolny limit wydatków, których poniesienie uprawnia do skorzystania z odliczeń. Limit ten wynosi 567 zł. Przy jego ustalaniu uwzględnia się kwotę wydatków poniesionych od początku okresu trzyletniego, ale w danym roku podatkowym odliczenie dokonywane jest wyłącznie od wydatków poniesionych w tym właśnie roku.
Przykład
Jan Kowalski poniósł w 2003 r. wydatki na zakup farby i tapet w łącznej wysokości 458 zł. Ponieważ jego wydatki były niższe od obowiązującego limitu (w kwocie 567 zł), w zeznaniu składanym za 2003 r. nie dokonał żadnych odliczeń w ramach ulgi na remont i modernizację. W 2004 r. poniósł wydatki na wymia- nę okien w mieszkaniu w wysokości 5964 zł. W związku z tym w zeznaniu składanym za 2004 r. będzie miał prawo do odliczenia kwoty 1133,16 zł (5964 zł × × 19%). Kwota wydatku poniesionego w 2003 r. jest brana pod uwagę przy dokonywaniu oceny prawa do odliczeń, ale nie jest uwzględniana przy obliczaniu wysokości odliczenia przysługującego za dany rok.
Warunkiem skorzystania z ulgi jest posiadanie tytułu prawnego do remontowanego lub modernizowanego lokalu. Tytułem tym jest, oprócz prawa własności, przydział mieszkania, umowa najmu lub dzierżawy bądź też umowa użyczenia.
WAŻNE!
W ramach ulgi na remont i modernizację można dokonać rozliczenia wydatków poniesionych na wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym do dnia zasiedlenia tego lokalu.
Należy podkreślić, że dla skorzystania z tej ulgi nie było konieczne poniesienie pierwszych wydatków już w 2003 r. Wątpliwości podatników w tym przedmiocie rozstrzygnęło Ministerstwo Finansów w piśmie z 21 listopada 2003 r. nr PB5/MC-033-62- -2895/03 (opubl. S. Podat. 2004/2/56), stwierdzając, że (…) Likwidowana ulga jest ulgą trzyletnią. Rok 2003 jest pierwszym z kolejnego trzyletniego okresu. Zatem podatnikom zagwarantowano prawa nabyte do odliczeń wydatków z tego tytułu ponoszonych w latach 2003–2005. (…) Oznacza to, że aby skorzystać z praw nabytych do ulgi remontowo-modernizacyjnej, nie jest konieczne poniesienie wydatków już w 2003 r.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krajowy Rejestr Wierzytelności

Windykuj dłużnika online. Sprzedawaj i kupuj wierzytelności!

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »