reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy istnieje obowiązek zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku zakupu towarów na terenie innego państwa na podstawie umowy kupna-sprzedaży

Czy istnieje obowiązek zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku zakupu towarów na terenie innego państwa na podstawie umowy kupna-sprzedaży

Podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje zakupu maszyn rolniczych na terytorium obcego państwa (Niemcy, Holandia) i tam również sporządzana jest umowa kupna-sprzedaży. Czy istnieje obowiązek zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku zakupu towarów na terenie innego państwa na podstawie umowy kupna-sprzedaży?

ODPOWIEDŹ US - SKRÓT
Nie. Zakup maszyn rolniczych dokonywany na terenie innego państwa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
KOMENTARZ EKSPERTA
Organ podatkowy słusznie zauważył, że podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają tylko te czynności, których przedmiotem są rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
ODPOWIEDŹ US - WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego w Obornikach Wielkopolskich informuje:
Zgodnie z art. 1 ust. 4 pkt 1 i 2 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399) czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, jeżeli ich przedmiotem są rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
W związku z powyższym czynność dokonywana na terenie innego państwa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Pismo z 19 lipca 2005 r. nr ZB/415-12/2005
Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• PMO-436/01/04/SM


reklama

Czytaj także

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

RACHUNKOWOŚĆ I PODATKI

Jak założyć nowoczesne biuro rachunkowe?

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama