reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Jak skorygować błędnie wykazany na fakturze numer rejestracyjny samochodu

Jak skorygować błędnie wykazany na fakturze numer rejestracyjny samochodu

W związku z prowadzoną działalnością handlową i użytkowaniem wprowadzonych do ewidencji środków trwałych samochodów kilkakrotnie otrzymałem faktury z błędnie wpisanym numerem rejestracyjnym samochodu. Czy błędnie wykazany na fakturze numer rejestracyjny samochodu może zostać skorygowany przez wystawienie noty korygującej?

ODPOWIEDŹ US – SKRÓT
Tak. W przypadku pomyłki w numerze rejestracyjnym pojazdu nabywca może dokonać korekty tego numeru przez wystawienie noty korygującej.
KOMENTARZ EKSPERTA
Stanowisko organu podatkowego jest prawidłowe. Nabywca, który otrzymał faktury z błędnie wpisanym numerem rejestracyjnym samochodu, jest uprawniony do wystawienia noty korygującej.
ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty informuje:
Zgodnie z § 21 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 971) nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą albo oznaczeniem towaru lub usługi, z wyjątkiem pomyłek w pozycjach faktury określonych w § 12 ust. 1 pkt 5–12, może wystawić fakturę nazwaną notą korygującą (obecnie kwestie te reguluje § 18 rozporządzenia z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 95, poz. 798 – przyp. redakcji).
WAŻNE!
Nota korygująca jest przesyłana wystawcy faktury lub faktury korygującej wraz z kopią.
Jak wynika z treści powyższego przepisu, w przypadku gdy nabywca towaru lub usługi otrzyma fakturę lub fakturę korygującą zawierającą pomyłki, może je skorygować notą korygującą, ale wyłącznie w przypadku, gdy zaistniałe pomyłki nie dotyczą danych określonych w § 12 ust. 1 pkt 5–12 ww. rozporządzenia (obecnie § 9 ust. 1 pkt 5–12 rozporządzenia z 25 maja 2005 r. – przyp. redakcji).
Wymóg określania na fakturze danych dotyczących numeru rejestracyjnego samochodu ustawodawca ustanowił w § 12 ust. 5 ww. rozporządzenia w odniesieniu do faktur dokumentujących sprzedaż paliw silnikowych, benzynowych, oleju napędowego oraz gazu, wlewanych do baku samochodów i innych pojazdów samochodowych (obecnie § 9 ust. 5 rozporządzenia z 25 maja 2005 r. – przyp. redakcji).
W związku z tym – z uwagi na fakt, że w treści § 21 ust. 1 ww. rozporządzenia ustawodawca nie wymienił § 12 ust. 5 rozporządzenia – należy stwierdzić, że w przypadku zaistnienia pomyłki w numerze rejestracyjnym pojazdu nabywca może dokonać korekty tego numeru przez wystawienie noty korygującej.
WAŻNE!
Nota korygująca powinna zawierać co najmniej:
1) numer kolejny i datę jej wystawienia,
2) imiona i nazwiska albo nazwy bądź nazwy skrócone wystawcy noty i wystawcy faktury albo faktury korygującej oraz ich adresy i numery identyfikacji podatkowej,
3) dane zawarte w fakturze, której dotyczy nota korygująca, określone w § 12 ust. 1 pkt 1–3,
4) wskazanie treści korygowanej informacji oraz treści prawidłowej.
Ponadto § 21 ust. 4 określa obowiązek potwierdzania noty korygującej podpisem osoby uprawnionej do wystawienia faktury lub faktury korygującej, w przypadku gdy wystawca faktury lub faktury korygującej akceptuje treść noty (obecnie § 18 ust. 4 rozporządzenia z 25 maja 2005 r. – przyp. redakcji).

Pismo z 1 czerwca 2005 r. nr IUSBIII/436/12/1/2005/KK

Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• PP-II/443/9/04/AK


reklama

Czytaj także

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama