| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Fiskus nie określa wartości rynkowej

Fiskus nie określa wartości rynkowej

Urząd skarbowy nie określa podstawy opodatkowania przy sprzedaży nieruchomości. Może jednak wezwać do podwyższenia lub obniżenia wskazanej przez podatnika wartości nieruchomości. - Decyzja z 26 października 2006 r. (nr IPB2/4307-0002/06/2)

 
Izba Skarbowa w Katowicach rozstrzygnęła kwestię ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych przy sprzedaży gruntu.

Podatnik planuje kupić niezabudowaną działkę rolną, która stanowi część działki wchodzącej w skład nabytego spadku. Podatnik posiada kserokopię zaświadczenia, w którym urząd określił wartość rynkową działki. Nie wie jednak, czy podstawą opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych powinna być wartość rynkowa określona w tym zaświadczeniu.

Stosownie do art. 1 ust. 1 lit. a) ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 41, poz. 399 z późn. zm.; dalej ustawa o p.c.c.) podatkowi podlegają m.in. umowy sprzedaży. Co do zasady, obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

Podstawę opodatkowania stanowi w tym przypadku wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego. Określa się ją na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczenia długów i ciężarów. Jeżeli strony nie określiły wartości przedmiotu czynności lub wartość ta nie odpowiada, według oceny organu podatkowego, wartości rynkowej, organ wezwie strony do jej określenia, podwyższenia lub obniżenia, w terminie nie krótszym niż 14 dni od dnia doręczenia wezwania, podając jednocześnie wartość według własnej, wstępnej oceny. Przy sprzedaży działki podstawę opodatkowania stanowi jej wartość rynkowa z dnia dokonania czynności, bez odliczenia długów i ciężarów.

W podatku od spadków i darowizn obowiązek podatkowy powstaje przy nabyciu w drodze dziedziczenia – z chwilą przyjęcia spadku. Wartość rynkową rzeczy i praw majątkowych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku z uwzględnieniem ich stanu i stopnia zużycia oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju z dnia powstania obowiązku podatkowego. Zaświadczenie, na które powołuje się podatnik, organ podatkowy wydaje na wniosek zainteresowanego po zakończeniu postępowania podatkowego w podatku od spadków i darowizn. Zaświadczenie takie stwierdza, że spadkobierca nabył spadek. Wniosek taki spadkobierca może złożyć w dowolnym czasie. Data widniejąca na takim zaświadczeniu nie jest więc datą powstania obowiązku podatkowego.

Ważne!
Na ustalenie wartości rynkowej przedmiotu spadku ma wpływ dzień faktycznego nabycia własności rzeczy i tym samym moment powstania obowiązku podatkowego oraz stan rzeczy w dniu nabycia

Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Proactive

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK