Czy podatnik może uzupełniać wniosek o wydanie interpretacji o nowe zagadnienia
REKLAMA
ODPOWIEDŹ IS – SKRÓT
Nie. Po złożeniu zapytania podatnik traci prawo do jego uzupełnienia, zmiany czy innej modyfikacji. Nie traci natomiast uprawnienia do ponownego złożenia wniosku z przedstawieniem bądź innego stanu faktycznego, bądź innego własnego stanowiska w sprawie.
KOMENTARZ EKSPERTA
Organ podatkowy słusznie zauważył, że składając wniosek o wydanie interpretacji podatkowej, powinniśmy w sposób wyczerpujący przedstawić stan faktyczny oraz własne stanowisko w sprawie. Po złożeniu takiego wniosku uzupełnieniu podlegać powinny jedynie braki formalne wniosku. Jeżeli zmianie uległ przedstawiony przez nas stan faktyczny, powinniśmy złożyć nowy wniosek w tej sprawie.
ODPOWIEDŹ IS – WYCIĄG
Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie informuje:
Postępowanie w sprawie udzielania interpretacji, z uwagi na jego przedmiot i charakter wydanych w jego toku rozstrzygnięć, jest postępowaniem szczególnym, w którym organ podatkowy nie jest obowiązany ani uprawniony do prowadzenia jakiegokolwiek postępowania wykraczającego poza granice wniosku. W tego typu postępowaniu uzupełnieniu podlegać powinny właściwie jedynie braki formalne wniosku. Organ podatkowy rozpatrujący wniosek o udzielenie interpretacji nie może więc ingerować w treść pytania, przedstawiony w nim stan faktyczny czy stanowisko pytającego.
W dobrze pojętym interesie własnym występujący z zapytaniem powinien właściwie sformułować wniosek – wyczerpująco przedstawić stan faktyczny oraz własne stanowisko w sprawie, tak aby organ podatkowy na jego podstawie mógł udzielić interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Pisemny wniosek w jego warstwie faktycznej i prawnej wiąże nie tylko organ podatkowy, ale i samego pytającego. Po złożeniu takiego zapytania składający je podmiot traci prawo do jego uzupełnienia, zmiany czy innej modyfikacji. Nie traci natomiast uprawnienia do ponownego złożenia wniosku z przedstawieniem bądź innego stanu faktycznego, bądź innego własnego stanowiska w sprawie. Nowy wniosek podlegać będzie ponownej ocenie organu podatkowego jako wszczynający „inną” sprawę o udzielenie interpretacji. Załatwiając wniosek, organ podatkowy może jedynie ocenić, czy na podstawie obowiązujących przepisów prawa podatkowego, mających zastosowanie w podanym stanie faktycznym, stanowisko prezentowane przez stronę we wniosku jest lub nie jest prawidłowe.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat