reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Stare faktury rozlicza się w roku bieżącym

Stare faktury rozlicza się w roku bieżącym

Faktury wystawione do końca 2006 roku, ale niezapłacone do tego dnia, powinny być zaewidencjonowane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w 2007 roku. - Postanowienie naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty z 8 czerwca 2007 r., nr I/415-29-392/07/ZDB


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD


Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą, z której dochody opodatkowane są na zasadach określonych podatkiem liniowym. Jaki jest moment zaewidencjonowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów kosztów na podstawie faktur otrzymanych w 2006 roku, z których należności nie zostały zapłacone do 31 grudnia 2006 r.?


ODPOWIEDŹ URZĘDU


Na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT.


Ustawa o PIT nie zawiera definicji pojęcia koszty poniesione. Oznacza to, że nie zdefiniowano w niej, czy przez poniesienie należy rozumieć faktyczne zapłacenie faktury. Także bez znaczenia jest forma dokonanej zapłaty: gotówką, przelewem, w formie rat lub w formie odroczonego terminu płatności.


Koszty uzyskania przychodów są potrącone tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione, stosownie do art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Natomiast na podstawie art. 22 ust. 5 z zastrzeżeniem ust. 5a i 5b ustawy o PIT podatnicy prowadzący księgi rachunkowe koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, potrącają w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody. Ta zasada ma zastosowanie na podstawie art. 22 ust. 6 ustawy o PIT, z zastrzeżeniem ust. 6b, również do podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów, pod warunkiem że stale w każdym roku podatkowym księgi te będą prowadzone w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzyskania odnoszących się tylko do tego roku podatkowego.


W 2007 roku, zgodnie z nowelizacją przepisów podatkowych, w art. 22 ust. 6b ustawy o PIT, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów w przypadku podatników, o których mowa w ust. 6, uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu. W związku z tym, biorąc pod uwagę art. 22 ust. 6 ustawy o PIT, w opisanym przypadku należy zaksięgować w 2007 roku faktury wystawione do 31 grudnia 2006 r., które nie zostały zapłacone do 31 grudnia 2006 r.


EWA MATYSZEWSKA

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama