| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Wysokość zasiłku pogrzebowego od 1 marca 2011 r.

Wysokość zasiłku pogrzebowego od 1 marca 2011 r.

Obowiązująca do 28 lutego 2011 r. kwota zasiłku pogrzebowego w wysokości 200 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału, od 1 marca br. została zastąpiona stałą kwotą wynoszącą 4 tys. zł.

Ustawa z 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz.U. Nr 238, poz. 1578)

Zmianę tę wprowadził art. 46 ustawy. Przypomnijmy, że zasiłek pogrzebowy przysługuje w razie śmierci ubezpieczonego, osoby pobierającej emeryturę lub rentę, osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania, osoby pobierającej zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia. Zasiłek ten przysługuje także w razie śmierci członka rodziny ubezpieczonego i członka rodziny osoby pobierającej emeryturę lub rentę. Zasiłek pogrzebowy przysługuje osobie, która pokryła koszty pogrzebu. Zasiłek przysługuje również pracodawcy, domowi pomocy społecznej, gminie, powiatowi, osobie prawnej kościoła lub związku wyznaniowego, jeżeli pokryły koszty pogrzebu.

Od 1 marca br. w razie poniesienia kosztów pogrzebu przez członka rodziny osoby zmarłej zasiłek pogrzebowy jest wypłacany przez oddziały ZUS w maksymalnej wysokości (tj. 4 tys. zł) bez względu na poniesione w związku z pogrzebem wydatki. Jeśli koszty pogrzebu zostały pokryte przez osobę spoza rodziny zmarłego lub przez uprawniony do zasiłku podmiot, tj. pracodawcę, dom pomocy społecznej, gminę, powiat, osobę prawną kościoła lub związku wyznaniowego, wówczas zasiłek ten będzie przysługiwał  w wysokości udokumentowanych kosztów, ale w kwocie nie wyższej niż 4 tys. zł.

Ustawa weszła w życie 1 marca 2011 r.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK