REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga podatkowa dla firm wykonujących zadania na rzecz obronności

Klaudia Pastuszko
Ulga podatkowa dla firm wykonujących zadania na rzecz obronności/shutterstock.com
Ulga podatkowa dla firm wykonujących zadania na rzecz obronności/shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Wprowadzenie ulgi podatkowej dla przedsiębiorstw wykonujących zadania na rzecz obronności i bezpośredniego zewnętrznego zagrożenia państwa - takie rozwiązanie zakłada projekt ustawy o organizowaniu zadań na rzecz obronności państwa realizowanych przez przedsiębiorców i programie mobilizacji gospodarki.

Kiedy ulga będzie przysługiwać?

Zgodnie z propozycją przedstawioną w projekcie ( z 15 marca 2017 r.) ustawy o organizowaniu zadań na rzecz obronności państwa realizowanych przez przedsiębiorców i programie mobilizacji gospodarki ulga będzie przysługiwać każdemu przedsiębiorcy wykonującemu zadania na rzecz obronności i bezpośredniego zewnętrznego zagrożenia państwa. Zadania te nakładane będą na przedsiębiorcę drogą decyzji administracyjnych, wydawanych przez:

REKLAMA

Autopromocja

1) ministra wykonującego prawa z tytułu posiadania akcji lub udziałów należących do Skarbu Państwa wobec spółek handlowych, w których Skarb Państwa posiada co najmniej 50% akcji lub udziałów;

2) właściwego terytorialnie wojewodę wobec pozostałych spółek;

3) organy wskazane w mającym powstać rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie wykazu przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym wobec owych przedsiębiorców. Tu warto wspomnieć, iż katalog ten ulegnie poszerzeniu o m.in. przedsiębiorców zajmujących się wytwarzaniem i dystrybucją leków oraz opieką zdrowotną, wydobywaniem kopalin, przemysł stoczniowy i chemiczny oraz działalność kartograficzną, topograficzną i geodezyjną o przeznaczeniu specjalnym.

Ponadto przedsiębiorca chcący skorzystać z ulgi będzie musiał zawrzeć z wydającym tę decyzję organem porozumienie wykonawcze, określające wykonywanie zadań na rzecz obronności państwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedsiębiorcy będą mogli liczyć na ulgę od naliczonego podatku dochodowego od osób prawnych w zryczałtowanej wysokości 2%.

Cel wprowadzenia ulgi podatkowej

Sam obowiązek wynikający z konieczności realizowania zadań na rzecz obronności państwa nie ma w sobie nic przełomowego. Po raz pierwszy wprowadzony został przez ustawę z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony RP, jako przepis pozbawiony zarówno nobilitacji, jak i sankcji związanych z jego przestrzeganiem bądź zaniechaniem. Twórcy projektu proponowaną ulgę podatkową przedstawiają jako realną i powszechną zachętę do dopełniania owych obowiązków, argumentując, że obowiązująca do tej pory ustawa w żaden sposób nie wspiera i nie motywuje przedsiębiorców do zadań, które zobligowani są wykonać. Projekt ma na celu tworzyć wymierne, realne korzyści związane z realizacją obowiązku, co w efekcie ma położyć kres próbom unikania podpisania stosownych zobowiązań przez przedsiębiorców. Prognozuje się także, iż przedsiębiorcy ubiegać się będą o zawarcie tego typu porozumienia nie ubiegając się później o refundację kosztów przedmiotowych zadań, gdyż wystarczającym ekwiwalentem będzie owa ulga.

Polecamy: Podatki 2017 - PIT, CIT, ryczałt 2017 (książka)

Ponadto pomysłodawcy wskazują na zalety związane z uniformizacją prawa w kwestii rozliczania kosztów bezpośrednio związanych z realizacją zadań na rzecz obronności państwa w zakresie mobilizacji gospodarki, które sprzyjać mają stosowaniu przez wszystkich jednakowych zasad naliczania, wykorzystywania i rozliczania środków budżetowych.


Konsekwencje wprowadzenia ulgi

Twórcy projektu prognozują, iż wprowadzenie ulgi podatkowej dla przedsiębiorców od naliczonego podatku dochodowego od osób prawnych, może skutkować ubytkiem z tego tytułu dochodów państwa o ok. 66 milionów złotych rocznie. Koszty te zostały oszacowane przez resort finansów na podstawie zeznań podatkowych za rok 2015.

Szacuje się, iż liczba przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym, którzy będą mogli skorzystać z owej ulgi, na chwilę obecną wynosi około 200, zważywszy także na poszerzenie tego katalogu o branżę samochodową, stoczniową, chemiczną, leczniczą czy też o kopalnie węgla.

Owa kwota nie stanowi jednak pewnej liczby. Pomysłodawcy zastrzegają, iż może ulec ona korekcie w związku np. ze zmianami portfela zamówień kierowanego do krajowych przedstawicieli przemysłu obronnego. Zmianie może ulec także liczba przedsiębiorców, na których organy uprawnione zdecydują się nałożyć obowiązek realizacji zadań na rzecz obronności.

Jako formę zabezpieczenia przed nadużywaniem ulgi twórcy projektu wskazują działania kontrolne organów uprawnionych w zakresie kontroli finansowej, analogiczne do tych przewidywanych na gruncie obowiązującej obecnie ustawy.

Prace nad projektem

Projekt przygotowany został przez Ministerstwo Obrony Narodowej, zaś wnioskodawcą jest Minister Obrony Narodowej Antonii Macierewicz. Projekt utworzony został 15 marca 2017r. Na chwilę obecną pisma kierujące projekt do uzgodnień przekazane zostały do GIODO, KWRiST, UOKiK, wojewodów wszystkich szesnastu województw oraz do pozostałych resortów. Termin na zaopiniowanie bądź ustosunkowanie się do treści aktu mija wraz z końcem marca.

Zobacz: Projekt ustawy o organizowaniu zadań na rzecz obronności państwa realizowanych przez przedsiębiorców i programie mobilizacji gospodarki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Post-importowe kontrole celno skarbowe

W ostatnim czasie rośnie skuteczność kontroli celno skarbowych, a w tym kontrole post-importowe i post-eksportowe związane z obrotem międzynarodowym towarów. Pomagają w tym przepisy, które nakładają dodatkowe wymagania na eksporterów i importerów, takie jak środowiskowe, środki ochrony rynku, a w tym postępowania antydumpingowe czy antysubsydyjne, czy związane z sytuacją na świecie jak sankcje.

Przedsiębiorca ma konkretne korzyści finansowe z zatrudnienia studenta. Ekspert pokazuje jakie

Stały wzrost kosztów pracy sprawia, że przedsiębiorcy poszukują rozwiązań, które umożliwią im oszczędności w tym zakresie. Jednym z chętniej stosowanych pomysłów jest zatrudnianie studentów. Podpowiadamy, dlaczego warto zatrudniać młode osoby i jakie korzyści dla przedsiębiorcy to przyniesie.

Zwrotu wydatków poniesionych na zakup kas rejestrujących dla przedsiębiorców na terenach objętych powodzią. Limity są dwa, co z pewnością jest nowością

Pojawił się projekt o w sprawie odliczania lub zwrotu wydatków poniesionych na zakup kas rejestrujących dla przedsiębiorców na terenach objętych powodzią. Limity są dwa, co z pewnością jest "nowością" - pisze na platformie X doradca podatkowy Piotr Juszczyk.

Dochody ze sprzedaży ŚT i WNiP nie będą podstawą do obliczenia składki zdrowotnej. To wszystkie zmiany w tej składce od 2025 roku?

Dochody ze sprzedaży środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nie będą uwzględniane w wyliczeniu wysokości składki zdrowotnej dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej, dla osób rozliczających się w formie podatku liniowego oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Takie zmiany przewiduje przygotowywany w Ministerstwie Zdrowia projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

REKLAMA

Jak przygotować się do JPK_KR_PD? Cyfryzacja rozliczania podatku dochodowego opłaci się wszystkim?

Podatki dochodowe stanowią istotną część dochodów budżetu państwa. W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2024 roku - jak podało Ministerstwo Finansów - do budżetu państwa wpłynęło z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) 58,75 miliarda złotych, a z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) 41,7 miliarda złotych. Od 2025 roku pierwsze firmy staną przed nowymi wyzwaniami związanymi z wprowadzeniem JPK_KR_PD. Choć nowe regulacje nakładają na firmy dodatkowe obowiązki, eksperci wskazują, że cyfryzacja systemu podatkowego może przynieść liczne korzyści, zarówno przedsiębiorcom, jak również dla skarbu państwa poprzez uszczelnienie systemu rozliczeniowego. 

Nowa (trzecia) wersja przepisów o podatku od nieruchomości. Wątpliwości dotyczące choćby transformatorów dalej pozostają

Podatek od nieruchomości przechodzi kolejne modyfikacje. Właśnie opublikowano trzecią wersję projektu ustawy, która ma na celu jego usprawnienie. Chociaż wprowadzone zmiany nie są rewolucyjne, to i tym razem podatnicy i doradcy podatkowi muszą zmierzyć się z nowymi wyzwaniami.

Naruszenia prawa w Ministerstwie Finansów można zgłaszać nawet anonimowo. Minister określił procedurę przyjmowania i rozpatrywania zgłoszeń

Od 25 września 2024 r. obowiązuje zarządzenie Ministra Finansów z 18 września 2024 r. w sprawie procedury dokonywania zgłoszeń wewnętrznych naruszeń prawa i podejmowania działań następczych w Ministerstwie Finansów. Celem tej procedury jest realizacja obowiązku wynikającego z ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów. Ta nowa procedura rozszerza zakres przedmiotowy zgłoszeń oraz wprowadza możliwość anonimowego informowania o nieprawidłowościach. 

Prof. Modzelewski: firma doradcza faktycznie rządzi polityką podatkową w Polsce. Wieloletni faktyczny wakat na ulicy Świętokrzyskiej

Od prawie piętnastu lat resort finansów korzysta z usług doradczych (chyba nie za darmo) co najmniej jednej „międzynarodowej” czyli anglosaskiej firmy doradczej, która faktycznie rządzi polityką podatkową – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Zdaniem Profesora Modzelewskiego, to jeden z objawów "faktycznego wakatu" na stanowisku ministra finansów.

REKLAMA

Cudzoziemcy od 2025 r. tylko na etacie. Krytyka projektu ustawy, który wprowadza ograniczenia w zatrudnianiu

Najnowsza wersja ustawy o warunkach zatrudniania cudzoziemców w Polsce wywołuje obawy przedsiębiorców. Projekt ogranicza możliwość pracy na podstawie umów cywilnoprawnych, co może negatywnie wpłynąć na rynek pracy. Konfederacja Lewiatan ostrzega przed konsekwencjami tych zmian.

Koniec blokady amerykańskich portów. Eksport do USA - duża szansa dla polskich firm

Strajk amerykańskich dokerów a sprawa polska – czy można rozpatrywać w tym świetle kwestię ubiegłotygodniowej blokady amerykańskich portów? Odbiorcy z USA generują w tym roku rekordowo dużo nowych zamówień dla polskich eksporterów, na szczęście krótki czas blokady amerykańskich portów nie powinien wpłynąć na ich sprzedaż - ocenia Allianz Trade.

REKLAMA