REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga podatkowa dla firm wykonujących zadania na rzecz obronności

Klaudia Pastuszko
Ulga podatkowa dla firm wykonujących zadania na rzecz obronności/shutterstock.com
Ulga podatkowa dla firm wykonujących zadania na rzecz obronności/shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Wprowadzenie ulgi podatkowej dla przedsiębiorstw wykonujących zadania na rzecz obronności i bezpośredniego zewnętrznego zagrożenia państwa - takie rozwiązanie zakłada projekt ustawy o organizowaniu zadań na rzecz obronności państwa realizowanych przez przedsiębiorców i programie mobilizacji gospodarki.

Kiedy ulga będzie przysługiwać?

Zgodnie z propozycją przedstawioną w projekcie ( z 15 marca 2017 r.) ustawy o organizowaniu zadań na rzecz obronności państwa realizowanych przez przedsiębiorców i programie mobilizacji gospodarki ulga będzie przysługiwać każdemu przedsiębiorcy wykonującemu zadania na rzecz obronności i bezpośredniego zewnętrznego zagrożenia państwa. Zadania te nakładane będą na przedsiębiorcę drogą decyzji administracyjnych, wydawanych przez:

REKLAMA

Autopromocja

1) ministra wykonującego prawa z tytułu posiadania akcji lub udziałów należących do Skarbu Państwa wobec spółek handlowych, w których Skarb Państwa posiada co najmniej 50% akcji lub udziałów;

2) właściwego terytorialnie wojewodę wobec pozostałych spółek;

3) organy wskazane w mającym powstać rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie wykazu przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym wobec owych przedsiębiorców. Tu warto wspomnieć, iż katalog ten ulegnie poszerzeniu o m.in. przedsiębiorców zajmujących się wytwarzaniem i dystrybucją leków oraz opieką zdrowotną, wydobywaniem kopalin, przemysł stoczniowy i chemiczny oraz działalność kartograficzną, topograficzną i geodezyjną o przeznaczeniu specjalnym.

Ponadto przedsiębiorca chcący skorzystać z ulgi będzie musiał zawrzeć z wydającym tę decyzję organem porozumienie wykonawcze, określające wykonywanie zadań na rzecz obronności państwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedsiębiorcy będą mogli liczyć na ulgę od naliczonego podatku dochodowego od osób prawnych w zryczałtowanej wysokości 2%.

Cel wprowadzenia ulgi podatkowej

Sam obowiązek wynikający z konieczności realizowania zadań na rzecz obronności państwa nie ma w sobie nic przełomowego. Po raz pierwszy wprowadzony został przez ustawę z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony RP, jako przepis pozbawiony zarówno nobilitacji, jak i sankcji związanych z jego przestrzeganiem bądź zaniechaniem. Twórcy projektu proponowaną ulgę podatkową przedstawiają jako realną i powszechną zachętę do dopełniania owych obowiązków, argumentując, że obowiązująca do tej pory ustawa w żaden sposób nie wspiera i nie motywuje przedsiębiorców do zadań, które zobligowani są wykonać. Projekt ma na celu tworzyć wymierne, realne korzyści związane z realizacją obowiązku, co w efekcie ma położyć kres próbom unikania podpisania stosownych zobowiązań przez przedsiębiorców. Prognozuje się także, iż przedsiębiorcy ubiegać się będą o zawarcie tego typu porozumienia nie ubiegając się później o refundację kosztów przedmiotowych zadań, gdyż wystarczającym ekwiwalentem będzie owa ulga.

Polecamy: Podatki 2017 - PIT, CIT, ryczałt 2017 (książka)

Ponadto pomysłodawcy wskazują na zalety związane z uniformizacją prawa w kwestii rozliczania kosztów bezpośrednio związanych z realizacją zadań na rzecz obronności państwa w zakresie mobilizacji gospodarki, które sprzyjać mają stosowaniu przez wszystkich jednakowych zasad naliczania, wykorzystywania i rozliczania środków budżetowych.


Konsekwencje wprowadzenia ulgi

Twórcy projektu prognozują, iż wprowadzenie ulgi podatkowej dla przedsiębiorców od naliczonego podatku dochodowego od osób prawnych, może skutkować ubytkiem z tego tytułu dochodów państwa o ok. 66 milionów złotych rocznie. Koszty te zostały oszacowane przez resort finansów na podstawie zeznań podatkowych za rok 2015.

Szacuje się, iż liczba przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym, którzy będą mogli skorzystać z owej ulgi, na chwilę obecną wynosi około 200, zważywszy także na poszerzenie tego katalogu o branżę samochodową, stoczniową, chemiczną, leczniczą czy też o kopalnie węgla.

Owa kwota nie stanowi jednak pewnej liczby. Pomysłodawcy zastrzegają, iż może ulec ona korekcie w związku np. ze zmianami portfela zamówień kierowanego do krajowych przedstawicieli przemysłu obronnego. Zmianie może ulec także liczba przedsiębiorców, na których organy uprawnione zdecydują się nałożyć obowiązek realizacji zadań na rzecz obronności.

Jako formę zabezpieczenia przed nadużywaniem ulgi twórcy projektu wskazują działania kontrolne organów uprawnionych w zakresie kontroli finansowej, analogiczne do tych przewidywanych na gruncie obowiązującej obecnie ustawy.

Prace nad projektem

Projekt przygotowany został przez Ministerstwo Obrony Narodowej, zaś wnioskodawcą jest Minister Obrony Narodowej Antonii Macierewicz. Projekt utworzony został 15 marca 2017r. Na chwilę obecną pisma kierujące projekt do uzgodnień przekazane zostały do GIODO, KWRiST, UOKiK, wojewodów wszystkich szesnastu województw oraz do pozostałych resortów. Termin na zaopiniowanie bądź ustosunkowanie się do treści aktu mija wraz z końcem marca.

Zobacz: Projekt ustawy o organizowaniu zadań na rzecz obronności państwa realizowanych przez przedsiębiorców i programie mobilizacji gospodarki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA