reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Ulga podatkowa dla firm wykonujących zadania na rzecz obronności

Ulga podatkowa dla firm wykonujących zadania na rzecz obronności

Wprowadzenie ulgi podatkowej dla przedsiębiorstw wykonujących zadania na rzecz obronności i bezpośredniego zewnętrznego zagrożenia państwa - takie rozwiązanie zakłada projekt ustawy o organizowaniu zadań na rzecz obronności państwa realizowanych przez przedsiębiorców i programie mobilizacji gospodarki.

Kiedy ulga będzie przysługiwać?

Zgodnie z propozycją przedstawioną w projekcie ( z 15 marca 2017 r.) ustawy o organizowaniu zadań na rzecz obronności państwa realizowanych przez przedsiębiorców i programie mobilizacji gospodarki ulga będzie przysługiwać każdemu przedsiębiorcy wykonującemu zadania na rzecz obronności i bezpośredniego zewnętrznego zagrożenia państwa. Zadania te nakładane będą na przedsiębiorcę drogą decyzji administracyjnych, wydawanych przez:

1) ministra wykonującego prawa z tytułu posiadania akcji lub udziałów należących do Skarbu Państwa wobec spółek handlowych, w których Skarb Państwa posiada co najmniej 50% akcji lub udziałów;

2) właściwego terytorialnie wojewodę wobec pozostałych spółek;

3) organy wskazane w mającym powstać rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie wykazu przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym wobec owych przedsiębiorców. Tu warto wspomnieć, iż katalog ten ulegnie poszerzeniu o m.in. przedsiębiorców zajmujących się wytwarzaniem i dystrybucją leków oraz opieką zdrowotną, wydobywaniem kopalin, przemysł stoczniowy i chemiczny oraz działalność kartograficzną, topograficzną i geodezyjną o przeznaczeniu specjalnym.

Ponadto przedsiębiorca chcący skorzystać z ulgi będzie musiał zawrzeć z wydającym tę decyzję organem porozumienie wykonawcze, określające wykonywanie zadań na rzecz obronności państwa.

Przedsiębiorcy będą mogli liczyć na ulgę od naliczonego podatku dochodowego od osób prawnych w zryczałtowanej wysokości 2%.

Cel wprowadzenia ulgi podatkowej

Sam obowiązek wynikający z konieczności realizowania zadań na rzecz obronności państwa nie ma w sobie nic przełomowego. Po raz pierwszy wprowadzony został przez ustawę z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony RP, jako przepis pozbawiony zarówno nobilitacji, jak i sankcji związanych z jego przestrzeganiem bądź zaniechaniem. Twórcy projektu proponowaną ulgę podatkową przedstawiają jako realną i powszechną zachętę do dopełniania owych obowiązków, argumentując, że obowiązująca do tej pory ustawa w żaden sposób nie wspiera i nie motywuje przedsiębiorców do zadań, które zobligowani są wykonać. Projekt ma na celu tworzyć wymierne, realne korzyści związane z realizacją obowiązku, co w efekcie ma położyć kres próbom unikania podpisania stosownych zobowiązań przez przedsiębiorców. Prognozuje się także, iż przedsiębiorcy ubiegać się będą o zawarcie tego typu porozumienia nie ubiegając się później o refundację kosztów przedmiotowych zadań, gdyż wystarczającym ekwiwalentem będzie owa ulga.

Polecamy: Podatki 2017 - PIT, CIT, ryczałt 2017 (książka)

Ponadto pomysłodawcy wskazują na zalety związane z uniformizacją prawa w kwestii rozliczania kosztów bezpośrednio związanych z realizacją zadań na rzecz obronności państwa w zakresie mobilizacji gospodarki, które sprzyjać mają stosowaniu przez wszystkich jednakowych zasad naliczania, wykorzystywania i rozliczania środków budżetowych.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ulga podatkowa dla firm wykonujących zadania na rzecz obronności/shutterstock.com
Ulga podatkowa dla firm wykonujących zadania na rzecz obronności/shutterstock.com

PODATKI 2020 - pakiet STANDARD238.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama