reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Inne > Jak rozliczać delegacje krajowe i zagraniczne?

Jak rozliczać delegacje krajowe i zagraniczne?

Rozliczenie delegacji jest niewątpliwie procesem złożonym i przysparzającym różnego rodzaju pytań oraz problemów, wymagającym znajomości przepisów rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowych. Grant Thornton przygotował poradnik ułatwiający rozliczanie delegacji krajowych i zagranicznych.

Delegacje służbowe – definicja

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy mówi, że „Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy, przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.”

Podróż służbowa – wystąpi wówczas, kiedy zadanie ma być wykonywane poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy. Podstawą podróży służbowej jest polecenie wyjazdu służbowego, określające zadanie oraz termin i miejsce jego realizacji. Zadanie musi być skonkretyzowane, nie może mieć charakteru generalnego.

Oznacza to, że nie będzie podróżą służbową wykonywanie zadań w różnych miejscowościach, jeśli z charakteru pracy danego pracownika wynika stała konieczność wykonywania pracy w tych miejscowościach.

Delegacje służbowe - krajowe i zagraniczne

Delegacje służbowe dzielimy na krajowe i zagraniczne. Żeby rozliczyć je prawidłowo należy znać nie tylko wysokości diet i ryczałtów dla poszczególnych krajów oraz wysokości potrąceń uzależnionych od wielu czynników, ale również od wielu innych kwestii zawartych w rozporządzeniu.

Krajowa podróż służbowa rozpoczyna się po opuszczeniu przez pracownika miejscowości określonej jako miejscowość początkowa, kończy się zaś wraz z przyjazdem do miejscowości wskazanej przez pracodawcę jako miejscowość zakończenia podróży.

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Zagraniczna podróż służbowa rozpoczyna się w zależności od środka komunikacji:

- lądowej: od chwili przekroczenia granicy polskiej w drodze za granicę do chwili przekroczenia granicy polskiej w drodze powrotnej do kraju;

- lotniczej: od chwili startu samolotu w drodze za granicę z ostatniego lotniska w kraju do chwili lądowania samolotu w drodze powrotnej na pierwszym lotnisku w kraju;

- morskiej: od chwili wyjścia statku (promu) z ostatniego portu polskiego do chwili wejścia statku (promu) w drodze powrotnej do pierwszego portu polskiego.

Jak rozliczać delegacje krajowe i zagraniczne? Skorzystaj z poradnika!

Autor: Agnieszka Michalak, Senior Menedżer, Leader The Center of Excellence Departament Outsourcingu Grant Thornton

Zobacz także: Kadry

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ARKANA

Profesjonalna obsługa prawna firm i porady prawne dla biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama