Jak rozliczać delegacje krajowe i zagraniczne?
REKLAMA
REKLAMA
Delegacje służbowe – definicja
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy mówi, że „Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy, przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.”
REKLAMA
Podróż służbowa – wystąpi wówczas, kiedy zadanie ma być wykonywane poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy. Podstawą podróży służbowej jest polecenie wyjazdu służbowego, określające zadanie oraz termin i miejsce jego realizacji. Zadanie musi być skonkretyzowane, nie może mieć charakteru generalnego.
Oznacza to, że nie będzie podróżą służbową wykonywanie zadań w różnych miejscowościach, jeśli z charakteru pracy danego pracownika wynika stała konieczność wykonywania pracy w tych miejscowościach.
Delegacje służbowe - krajowe i zagraniczne
Delegacje służbowe dzielimy na krajowe i zagraniczne. Żeby rozliczyć je prawidłowo należy znać nie tylko wysokości diet i ryczałtów dla poszczególnych krajów oraz wysokości potrąceń uzależnionych od wielu czynników, ale również od wielu innych kwestii zawartych w rozporządzeniu.
Krajowa podróż służbowa rozpoczyna się po opuszczeniu przez pracownika miejscowości określonej jako miejscowość początkowa, kończy się zaś wraz z przyjazdem do miejscowości wskazanej przez pracodawcę jako miejscowość zakończenia podróży.
Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami
Zagraniczna podróż służbowa rozpoczyna się w zależności od środka komunikacji:
- lądowej: od chwili przekroczenia granicy polskiej w drodze za granicę do chwili przekroczenia granicy polskiej w drodze powrotnej do kraju;
- lotniczej: od chwili startu samolotu w drodze za granicę z ostatniego lotniska w kraju do chwili lądowania samolotu w drodze powrotnej na pierwszym lotnisku w kraju;
- morskiej: od chwili wyjścia statku (promu) z ostatniego portu polskiego do chwili wejścia statku (promu) w drodze powrotnej do pierwszego portu polskiego.
Jak rozliczać delegacje krajowe i zagraniczne? Skorzystaj z poradnika!
Autor: Agnieszka Michalak, Senior Menedżer, Leader The Center of Excellence Departament Outsourcingu Grant Thornton
Zobacz także: Kadry
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat