REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy od umowy zlecenia lub o dzieło, zawartej z własnym pracownikiem w trakcie urlopu bezpłatnego, trzeba naliczać składki

Maria Gałecka
inforCMS

REKLAMA

Pracownik złożył wniosek o urlop bezpłatny na okres od 1 lipca 2008 r. do 30 czerwca 2009 r. W tym czasie wykonywał kontrakt na rzecz innej firmy. Uzyskał od nas zgodę na urlop bezpłatny na ten okres. Teraz okazało się, że zakończył pracę wcześniej, niż było planowane. Chcemy podpisać z nim umowę cywilną - zlecenia lub o dzieło na okres od 1 marca do 30 czerwca 2009 r. Czy w okresie urlopu bezpłatnego od umowy cywilnej musimy odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne za pracownika?

RADA

Autopromocja

Podpisanie umowy zlecenia z własnym pracownikiem w trakcie urlopu bezpłatnego spowoduje, że jako pracodawca Państwa firma ma obowiązek zgłosić go obowiązkowo do ubezpieczeń: emerytalnego, rentowego i wypadkowego oraz zdrowotnego. Dodatkowo pracownik - zleceniobiorca może zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Natomiast podpisanie umowy o dzieło z własnym pracownikiem w trakcie urlopu bezpłatnego powoduje, że nie podlega on ani ubezpieczeniom społecznym, ani ubezpieczeniu zdrowotnemu.

UZASADNIENIE

Pracownik, który przebywa na urlopie bezpłatnym, nadal formalnie jest pracownikiem. Jednak w czasie trwania tego urlopu prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy zostają zawieszone (wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 27 listopada 1996 r., sygn. akt III AUa 888/96).

Pracownik przebywający na urlopie bezpłatnym nie podlega w tym czasie ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu z umowy o pracę. Jeżeli więc pracodawca zatrudni pracownika, któremu udzielił urlopu bezpłatnego, na podstawie umowy zlecenia, umowy agencyjnej lub innej umowy o świadczenie usług albo umowy o dzieło, pracownik - zleceniobiorca (wykonawca dzieła) nie jest do celów ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego traktowany jak pracownik. Osoba ta w trakcie urlopu bezpłatnego podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu tak jak zleceniobiorca, wykonawca dzieła. O tym, czy osobę tę płatnik składek ma obowiązek zgłosić do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego z tytułu tej umowy, decyduje rodzaj zawartej umowy cywilnoprawnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE!

Nie każda umowa cywilnoprawna jest tytułem do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego.

Autopromocja

Urlopy wypoczynkowe

Poradnik wyjaśnia kwestie dotyczące prawa do urlopu wypoczynkowego, jego planowania, wymiaru i wykorzystania.
Kup książkę

Umowa zlecenia

Umowa zlecenia jest tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego (art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy systemowej). Wyjątkowo, tak jak pracownika traktuje się zleceniobiorcę, który umowę zlecenia zawarł z pracodawcą lub zleceniodawcą, jeżeli umowa jest wykonywana na rzecz pracodawcy (art. 8 ust. 2a ustawy systemowej). Jednak pracownik - zleceniobiorca w trakcie urlopu bezpłatnego podlega ubezpieczeniom społecznym jak zleceniobiorca, nawet wówczas, gdy umowę tę zawarł z własnym pracodawcą lub wykonuje ją na rzecz własnego pracodawcy. Z tego tytułu płatnik składek, w tym przypadku pracodawca, ma obowiązek zgłosić zleceniobiorcę do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego oraz opłacać składki na te ubezpieczenia.

Umowa o dzieło

Inaczej jest przy zatrudnieniu pracownika w okresie urlopu bezpłatnego na podstawie umowy o dzieło. Pracownik ten nie podlega wówczas ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu z umowy o dzieło. Umowa o dzieło nie jest w tym przypadku tytułem do objęcia ubezpieczeniami społecznymi i zdrowotnym. Do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego płatnik składek nie zgłasza osoby zatrudnionej na podstawie umowy o dzieło, zarówno jeżeli jest to własny pracownik w trakcie urlopu bezpłatnego, jak i osoba niezatrudniona w firmie.

Autopromocja

Dokumentacja kadrowa 2023

Publikacja, która szczegółowo przedstawia zasady prowadzenia dokumentacji kadrowej w świetle najnowszych zmian Kodeksu.
Kup książkę

PRZYKŁAD

Firma Biurex S.A. zatrudniła pracownika równolegle w ramach umowy o pracę na stanowisku inspektora budowlanego oraz odrębnej umowy o dzieło - na wykonywanie prac architektonicznych od 1 stycznia 2007 r. Pracownik został zgłoszony do ubezpieczeń społecznych z tytułu pozostawania w stosunku pracy z kodem tytułu ubezpieczenia 01 00 00. Przychód z tytułu umowy o dzieło pracodawca co miesiąc sumował z przychodem ze stosunku pracy i wykazywał łącznie w imiennych raportach miesięcznych. Suma przychodu w miesiącu była podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Od 1 marca 2009 r. pracownik rozpocznie 6-miesięczny urlop bezpłatny. W czasie trwania tego urlopu nadal ma świadczyć prace określone w umowie o dzieło. Od 1 marca 2009 r. umowa o dzieło będzie nadal wykonywana, dlatego pracodawca - płatnik nie powinien zgłaszać tej osoby do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. Przychód z umowy o dzieło nie będzie podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

• art. 6 i art. 8 ust. 2a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 8, poz. 38

• art. 174 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 6, poz. 33

Autopromocja

Jak optymalizować koszty zatrudnienia

Poradnik, w którym przedstawiono rozwiązania mające na celu obniżenie wydatków związanych z zatrudnieniem
Kup książkę

Maria Gałecka

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Autopromocja

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Niedziele handlowe w grudniu 2023 r. - dwie przed Wigilią. A 24 grudnia nie zrobisz zakupów w większości sklepów

  W dniu 29 listopada 2023 r. Sejm przyjął ustawę (nowelizację ustawy o zakazie handlu w niedziele), zgodnie z którą, jeżeli niedziela przypada 24 grudnia (Wigilia), to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię. W 2023 roku niedziele handlowe przed Świętami Bożego Narodzenia wypadają 10 i 17 grudnia.

  Korekta dokumentów złożonych do ZUS 2023/2024. Co z nadpłatami? Jakie zmiany od nowego roku? [Wyjaśnienia ZUS]

  ZUS w szerokiej kampanii medialnej informuje i przypomina od pewnego czasu, że tylko do 1 stycznia 2024 r. płatnicy składek mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych (ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA) za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. Natomiast korekty tych dokumentów za okres od stycznia 2022 r. są możliwe w ciągu 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy. ZUS przygotował też odpowiedzi na 9 najczęściej pojawiających się pytań na ten temat. Wyjaśnia m.in. kwestię ew. sankcji za brak korekt, zasady odzyskiwania nadpłat, czy zmiany dot. korygowania dokumentów od 1 stycznia 2024 r.

  Wyższy podatek dochodowy, by sfinansować transformację klimatyczną

  65 proc. polskich respondentów mogłoby płacić większy podatek dochodowy, by pomóc gospodarstwom domowym o niższych dochodach poradzić sobie z kosztami zielonej transformacji; 51 proc. zgodziłoby się zapłacić dodatkowe 1-2 proc. swojego dochodu - wynika z ankiety Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

  Księgowa odchodzi a firma zostaje z problemem. Co zrobić, by zatrzymać księgową?

  Wiele firm zna tę sytuację – ważny specjalista taki jak księgowa zaczyna zdradzać oznaki zmęczenia i niezadowolenia z pracy. Brak czasu, za dużo obowiązków, nadmiar dokumentów – to prosta droga do wypalenia zawodowego i rezygnacji ze stanowiska. Jednak czy przedsiębiorcy są gotowi na konsekwencje, jakie niesie za sobą odejście tak ważnego pracownika? Co zrobić, by zatrzymać księgowego w firmie?

  Tabela kursów średnich NBP nr 230/A/NBP/2023 z 28 listopada 2023 r. Kurs euro 4,3542 zł

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 28 listopada 2023 r. NBP nr 230/A/NBP/2023. Średni kurs euro 4,3542 zł.

  ZUS: Brak korekty ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA do końca 2023 r. bez kar dla przedsiębiorcy

  ZUS informuje, że korekta dokumentów rozliczeniowych ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. jest możliwa tylko do końca 2023 roku. Przy czym jeżeli ktoś nie zdąży z korektą w tym terminie, ZUS nie będzie stosował sankcji. Warto też wiedzieć, że błędy w dokumentach rozliczeniowych z ZUS za okres od stycznia 2022 r. - można korygować w ciągu kolejnych 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy. 

  Przedłużenie 0 proc. VAT na żywność w 2024 r. "Marszałek Hołownia nie poddaje projektu pod obrady Sejmu"

  Zamrażarka w gabinecie marszałka Sejmu jest aktywna - mówi szef klubu PiS Mariusz Błaszczak, zarzucając Szymonowi Hołowni, że nie poddaje pod obrady trzech projektów ustaw, dot. przedłużenia 0 proc. VAT na żywność, przedłużenia wakacji kredytowych i zamrożenia cen energii. Zaapelował też do Hołowni, by zachowywał więcej powagi kierując obradami Izby.

  Aktywna siła robocza w UE może zmniejszyć się o 50 mln osób w ciągu najbliższych 30 lat

  "W związku ze zmianami demograficznymi, aktywna siła robocza w UE może zmniejszyć się o 50 mln osób w ciągu najbliższych 30 lat. Pandemia covid-19 zaostrzyła niedobory umiejętności, z którymi boryka się już wiele sektorów." Jakie wyzwania czekają rynek pracy w UE? Rozmawiali o tym przedsiębiorcy podczas Europejskiego Parlamentu Przedsiębiorstw.

  PIT za 2023 rok: chcesz zapłacić niższy podatek, skorzystaj z ulg i odliczeń, jest na to jeszcze miesiąc. Ale czy potrafisz

  Znajomość prawa podatkowego nigdy nie była mocną stroną Polaków, także i dlatego, że ulg i odliczeń było dużo a same przepisy mało zrozumiałe. Dlatego składanie rocznych PIT-ów zawsze wywoływało tak wielkie poruszenie. Teraz większości Polaków spełnienie rocznego obowiązku podatkowego ułatwia sam fiskus, wypełniając PIT-y roczne i oddając je do cyfrowej akceptacji. Jednak tak przygotowane deklaracje podatkowe najczęściej nie uwzględniają wszystkich możliwych odliczeń i ulg podatkowych.

  Dostosowanie zasad wystawiania faktur uproszczonych do obowiązkowego KSEF – projekt rozporządzenia

  Ministerstwo Finansów opublikowało 27 listopada 2023 r. projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur. Zaproponowane zmiany mają dostosować  wystawiania faktur uproszczonych do obowiązkowego KSeF. Zmiany mają wejść w życie 1 lipca 2024 r., z wyjątkiem tych dotyczących faktur dokumentujących sprzedaż zwolnioną VAT, które będą obowiązywały od 2025 r.

  REKLAMA