REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy od umowy zlecenia lub o dzieło, zawartej z własnym pracownikiem w trakcie urlopu bezpłatnego, trzeba naliczać składki

Maria Gałecka
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik złożył wniosek o urlop bezpłatny na okres od 1 lipca 2008 r. do 30 czerwca 2009 r. W tym czasie wykonywał kontrakt na rzecz innej firmy. Uzyskał od nas zgodę na urlop bezpłatny na ten okres. Teraz okazało się, że zakończył pracę wcześniej, niż było planowane. Chcemy podpisać z nim umowę cywilną - zlecenia lub o dzieło na okres od 1 marca do 30 czerwca 2009 r. Czy w okresie urlopu bezpłatnego od umowy cywilnej musimy odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne za pracownika?

RADA

Autopromocja

Podpisanie umowy zlecenia z własnym pracownikiem w trakcie urlopu bezpłatnego spowoduje, że jako pracodawca Państwa firma ma obowiązek zgłosić go obowiązkowo do ubezpieczeń: emerytalnego, rentowego i wypadkowego oraz zdrowotnego. Dodatkowo pracownik - zleceniobiorca może zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Natomiast podpisanie umowy o dzieło z własnym pracownikiem w trakcie urlopu bezpłatnego powoduje, że nie podlega on ani ubezpieczeniom społecznym, ani ubezpieczeniu zdrowotnemu.

UZASADNIENIE

Pracownik, który przebywa na urlopie bezpłatnym, nadal formalnie jest pracownikiem. Jednak w czasie trwania tego urlopu prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy zostają zawieszone (wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 27 listopada 1996 r., sygn. akt III AUa 888/96).

Pracownik przebywający na urlopie bezpłatnym nie podlega w tym czasie ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu z umowy o pracę. Jeżeli więc pracodawca zatrudni pracownika, któremu udzielił urlopu bezpłatnego, na podstawie umowy zlecenia, umowy agencyjnej lub innej umowy o świadczenie usług albo umowy o dzieło, pracownik - zleceniobiorca (wykonawca dzieła) nie jest do celów ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego traktowany jak pracownik. Osoba ta w trakcie urlopu bezpłatnego podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu tak jak zleceniobiorca, wykonawca dzieła. O tym, czy osobę tę płatnik składek ma obowiązek zgłosić do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego z tytułu tej umowy, decyduje rodzaj zawartej umowy cywilnoprawnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE!

Nie każda umowa cywilnoprawna jest tytułem do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego.

Umowa zlecenia

Umowa zlecenia jest tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego (art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy systemowej). Wyjątkowo, tak jak pracownika traktuje się zleceniobiorcę, który umowę zlecenia zawarł z pracodawcą lub zleceniodawcą, jeżeli umowa jest wykonywana na rzecz pracodawcy (art. 8 ust. 2a ustawy systemowej). Jednak pracownik - zleceniobiorca w trakcie urlopu bezpłatnego podlega ubezpieczeniom społecznym jak zleceniobiorca, nawet wówczas, gdy umowę tę zawarł z własnym pracodawcą lub wykonuje ją na rzecz własnego pracodawcy. Z tego tytułu płatnik składek, w tym przypadku pracodawca, ma obowiązek zgłosić zleceniobiorcę do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego oraz opłacać składki na te ubezpieczenia.

Umowa o dzieło

Inaczej jest przy zatrudnieniu pracownika w okresie urlopu bezpłatnego na podstawie umowy o dzieło. Pracownik ten nie podlega wówczas ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu z umowy o dzieło. Umowa o dzieło nie jest w tym przypadku tytułem do objęcia ubezpieczeniami społecznymi i zdrowotnym. Do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego płatnik składek nie zgłasza osoby zatrudnionej na podstawie umowy o dzieło, zarówno jeżeli jest to własny pracownik w trakcie urlopu bezpłatnego, jak i osoba niezatrudniona w firmie.

PRZYKŁAD

Firma Biurex S.A. zatrudniła pracownika równolegle w ramach umowy o pracę na stanowisku inspektora budowlanego oraz odrębnej umowy o dzieło - na wykonywanie prac architektonicznych od 1 stycznia 2007 r. Pracownik został zgłoszony do ubezpieczeń społecznych z tytułu pozostawania w stosunku pracy z kodem tytułu ubezpieczenia 01 00 00. Przychód z tytułu umowy o dzieło pracodawca co miesiąc sumował z przychodem ze stosunku pracy i wykazywał łącznie w imiennych raportach miesięcznych. Suma przychodu w miesiącu była podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Od 1 marca 2009 r. pracownik rozpocznie 6-miesięczny urlop bezpłatny. W czasie trwania tego urlopu nadal ma świadczyć prace określone w umowie o dzieło. Od 1 marca 2009 r. umowa o dzieło będzie nadal wykonywana, dlatego pracodawca - płatnik nie powinien zgłaszać tej osoby do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. Przychód z umowy o dzieło nie będzie podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

• art. 6 i art. 8 ust. 2a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 8, poz. 38

• art. 174 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 6, poz. 33

Maria Gałecka

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

Składka zdrowotna 2025 r. Nowe zasady obliczania należności na rzecz ZUS-u. Kto ile zapłaci?

Od 2025 roku zmienią się zasady rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Zapowiedzieli to minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2024 r. Wtedy podano też najważniejsze założenia tych zmian. Co ma się zmienić od przyszłego roku?

Czy klimatyzację można odliczyć od podatku?

Czy wydatki poniesione na wyposażenie domu w klimatyzację, czyli koszty jej zakupu i montażu, można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? A co w przypadku ulgi termomodernizacyjnej?

Kiedy można anulować fakturę?

Anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Kiedy więc można anulować fakturę i jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Jak przebiega finansowanie faktur?
Finansowanie faktur, zwane również faktoringiem, to istotny element strategii finansowej wielu przedsiębiorstw. Proces ten umożliwia bowiem firmom uzyskanie dostępu do środków pieniężnych, poprzez sprzedaż swoich nieuregulowanych faktur firmie faktoringowej. Choć działanie to może wydawać się skomplikowane, to faktoring jest w rzeczywistości bardzo prosty. Jak przebiega finansowanie faktur?
Wskaźnik ściągalności zaległych podatków rośnie, ale wciąż jest wiele do poprawy. Egzekucja należności innego rodzaju jest bardzo dużym problemem

W ubiegłym urzędy skarbowe wyegzekwowały ponad 40 proc. zaległości podatkowych. Budżet państwa odzyskał dzięki temu 6,6 mld zł – informuje dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna". Egzekucja należności innego rodzaju jest jednak bardzo dużym problemem.

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

REKLAMA