REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy pracownicy przebywającej cały rok na urlopie macierzyńskim, a następnie wychowawczym przysługuje ekwiwalent za urlop wypoczynkowy

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).

REKLAMA

Pracownica była na urlopie macierzyńskim do 4 marca 2006 r., a potem na urlopie wychowawczym do 31 grudnia 2006 r. Z dniem 31 grudnia 2006 r. pracownica ta rozwiązała umowę o pracę. Czy ma w tym przypadku prawo do ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy za 2006 r.?

 


rada
Pracownicy będzie przysługiwać ekwiwalent za część urlopu wypoczynkowego odpowiadającą okresowi urlopu macierzyńskiego, czyli za okres od 1 stycznia do 4 marca 2006 r. Należy tu zastosować zasadę proporcjonalnego prawa do urlopu. Pracownicy za 2006 r. będzie więc przysługiwać ekwiwalent za 7 dni urlopu, czyli 56 godzin.

uzasadnienie

Prawo do urlopu wypoczynkowego pracownik pozostający w zatrudnieniu nabywa z początkiem każdego roku. Jak wynika z pytania, pracownica 1 stycznia 2006 r. przebywała na urlopie macierzyńskim. W tym dniu nabyła zatem prawo do całego urlopu za 2006 r. (20 lub 26 dni w zależności od posiadanego stażu pracy).

W pewnych sytuacjach roczny wymiar urlopu ulega obniżeniu. Skrócenie to (urlop proporcjonalny) następuje m.in. wtedy, gdy pracownik powraca do pracy u dotychczasowego pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego po trwającej co najmniej miesiąc nieobecności, spowodowanej: urlopem bezpłatnym, urlopem wychowawczym, odbywaniem zasadniczej służby wojskowej lub jej form zastępczych, okresowej służby wojskowej, przeszkolenia wojskowego albo ćwiczeń wojskowych, tymczasowym aresztowaniem, odbywaniem kary pozbawienia wolności,nieusprawiedliwioną nieobecnością w pracy.

Jest to katalog zamknięty, a zatem nie ma możliwości rozszerzania go na urlop macierzyński. Proporcjonalne skrócenie urlopu wypoczynkowego nastąpi zarówno wtedy, gdy pracownica wykorzystująca urlop wychowawczy powróci do pracy w trakcie roku, jak i wtedy, gdy urlop wychowawczy będzie trwał - tak jak w przedstawionej sytuacji - do końca roku kalendarzowego. Z pytania wynika, że pracownica w 2006 r. nie wykorzystywała urlopu wypoczynkowego. Musimy zatem zastosować zasadę proporcjonalnego urlopu i wyliczyć ekwiwalent za odpowiednią liczbę dni urlopu wypoczynkowego.

Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy jest odstępstwem od generalnej zasady wykorzystywania urlopu „w naturze”. Obowiązek wypłaty ekwiwalentu pieniężnego w zamian za urlop wypoczynkowy powstaje, gdy pracownik nie wykorzysta urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Chodzi tutaj o cały urlop danej osoby - zarówno zaległy, jak i za dany rok.

Musimy w tym przypadku wyliczyć przysługujący pracownicy urlop za 2006 r. Załóżmy, że przysługuje jej 26 dni urlopu rocznie.

Krok 1.

Ustalamy ilość miesięcy, za które przysługiwał urlop.

Pracownica przebywała na urlopie macierzyńskim do 4 marca, a następnie do końca roku była na urlopie wychowawczym (za który to okres roczny urlop ulega obniżeniu), a zatem urlop proporcjonalny przysługuje jej za 3 miesiące. Niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca.


Krok 2.

Wyliczenie urlopu za 2006 r.

Przy ustalaniu urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym miesiąc kalendarzowy pracy odpowiada 1/12 rocznego wymiaru urlopu przysługującego danemu pracownikowi.

3/12 z 26 dni = 6,5 dnia.

Niepełny dzień urlopu zaokrąglamy w górę do pełnego dnia, a zatem pracownicy przysługuje prawo do 7 dni urlopu.

Krok 3.

Przeliczamy urlop na godziny.

Jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy.

7 dni × 8 godzin = 56 godzin urlopu.

Ekwiwalent powinien zostać wypłacony za 56 godzin urlopu z 2006 r.

Podstawa prawna

l art. 154, 1551, 1552, 1552a, 163 i 186 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 64, poz. 426


Marek Rotkiewicz

właściciel biura doradztwa prawno-kadrowego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MKiŚ: Polska zapłaci 2,3 mld zł podatku od plastiku w 2024 roku

W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku (plastic tax) - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

"DGP": Zwiększa się liczba firm planujących redukcję zatrudnienia; firmy zwalniają nie tylko grupowo

Firmy zwalniają. Jakie są powody redukcji zatrudnienia? "Wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie to główne powody planowanych redukcji zatrudnienia" – donosi dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna".

Pieniądze z KPO to ogromna szansa dla przedsiębiorców. "Żeby otrzymać dotację trzeba wykonać kilkanaście bardzo precyzyjnych kroków"

Pieniądze z KPO to duży zastrzyk dla polskiej gospodarki. "To przede wszystkim ogromna szansa dla polskich przedsiębiorców. Jednak aby pozyskać unijną dotację trzeba mieć pomysł i warto wesprzeć się wiedzą oraz doświadczeniem ekspertów” – powiedział Krzysztof Fintzel z Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Nowelizacja ustawy o rachunkowości podpisana. Zmiany dotyczą głównie dużych firm

Duże firmy będą miały obowiązek ujawniania informacji o zapłaconym podatku dochodowym oraz innych informacji w podziale na poszczególne kraje.

Księgowy nie uwzględnił w rozliczeniach prawie 190 faktur na samochody, czyli dlaczego warto mieć wysokie OC

Jakie ubezpieczenia OC najczęściej wybierają księgowi i księgowe? Co w ramach polisy przejmuje ubezpieczyciel? Jakie pomyłki bywają najbardziej kosztowne? 

Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej

Fundacja rodzinna może przystępować jedynie do spółek prawa handlowego, które są podatnikami CIT. Natomiast spółka cywilna jest podatnikiem PIT, a nie CIT, a więc nie spełnia wskazanego kryterium. W konsekwencji nie może zostać uznana jako podmiot o podobnym charakterze do spółek prawa handlowego.

Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR. Jakie argumenty można podnieść przed sądem?

Niezadowoleni kredytobiorcy coraz częściej kwestionują umowy oparte o wskaźnik referencyjny WIBOR. Okazuje się, że argumentów w oparciu o które można kwestionować WIBOR w umowach kredytowych jest całkiem sporo.  

REKLAMA