reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Urlopy > Czy pracownicy przebywającej cały rok na urlopie macierzyńskim, a następnie wychowawczym przysługuje ekwiwalent za urlop wypoczynkowy

Czy pracownicy przebywającej cały rok na urlopie macierzyńskim, a następnie wychowawczym przysługuje ekwiwalent za urlop wypoczynkowy

Pracownica była na urlopie macierzyńskim do 4 marca 2006 r., a potem na urlopie wychowawczym do 31 grudnia 2006 r. Z dniem 31 grudnia 2006 r. pracownica ta rozwiązała umowę o pracę. Czy ma w tym przypadku prawo do ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy za 2006 r.?

 


rada
Pracownicy będzie przysługiwać ekwiwalent za część urlopu wypoczynkowego odpowiadającą okresowi urlopu macierzyńskiego, czyli za okres od 1 stycznia do 4 marca 2006 r. Należy tu zastosować zasadę proporcjonalnego prawa do urlopu. Pracownicy za 2006 r. będzie więc przysługiwać ekwiwalent za 7 dni urlopu, czyli 56 godzin.

uzasadnienie

Prawo do urlopu wypoczynkowego pracownik pozostający w zatrudnieniu nabywa z początkiem każdego roku. Jak wynika z pytania, pracownica 1 stycznia 2006 r. przebywała na urlopie macierzyńskim. W tym dniu nabyła zatem prawo do całego urlopu za 2006 r. (20 lub 26 dni w zależności od posiadanego stażu pracy).

W pewnych sytuacjach roczny wymiar urlopu ulega obniżeniu. Skrócenie to (urlop proporcjonalny) następuje m.in. wtedy, gdy pracownik powraca do pracy u dotychczasowego pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego po trwającej co najmniej miesiąc nieobecności, spowodowanej: urlopem bezpłatnym, urlopem wychowawczym, odbywaniem zasadniczej służby wojskowej lub jej form zastępczych, okresowej służby wojskowej, przeszkolenia wojskowego albo ćwiczeń wojskowych, tymczasowym aresztowaniem, odbywaniem kary pozbawienia wolności,nieusprawiedliwioną nieobecnością w pracy.

Jest to katalog zamknięty, a zatem nie ma możliwości rozszerzania go na urlop macierzyński. Proporcjonalne skrócenie urlopu wypoczynkowego nastąpi zarówno wtedy, gdy pracownica wykorzystująca urlop wychowawczy powróci do pracy w trakcie roku, jak i wtedy, gdy urlop wychowawczy będzie trwał - tak jak w przedstawionej sytuacji - do końca roku kalendarzowego. Z pytania wynika, że pracownica w 2006 r. nie wykorzystywała urlopu wypoczynkowego. Musimy zatem zastosować zasadę proporcjonalnego urlopu i wyliczyć ekwiwalent za odpowiednią liczbę dni urlopu wypoczynkowego.

Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy jest odstępstwem od generalnej zasady wykorzystywania urlopu „w naturze”. Obowiązek wypłaty ekwiwalentu pieniężnego w zamian za urlop wypoczynkowy powstaje, gdy pracownik nie wykorzysta urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Chodzi tutaj o cały urlop danej osoby - zarówno zaległy, jak i za dany rok.

Musimy w tym przypadku wyliczyć przysługujący pracownicy urlop za 2006 r. Załóżmy, że przysługuje jej 26 dni urlopu rocznie.

Krok 1.

Ustalamy ilość miesięcy, za które przysługiwał urlop.

Pracownica przebywała na urlopie macierzyńskim do 4 marca, a następnie do końca roku była na urlopie wychowawczym (za który to okres roczny urlop ulega obniżeniu), a zatem urlop proporcjonalny przysługuje jej za 3 miesiące. Niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca.


Krok 2.

Wyliczenie urlopu za 2006 r.

Przy ustalaniu urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym miesiąc kalendarzowy pracy odpowiada 1/12 rocznego wymiaru urlopu przysługującego danemu pracownikowi.

3/12 z 26 dni = 6,5 dnia.

Niepełny dzień urlopu zaokrąglamy w górę do pełnego dnia, a zatem pracownicy przysługuje prawo do 7 dni urlopu.

Krok 3.

Przeliczamy urlop na godziny.

Jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy.

7 dni × 8 godzin = 56 godzin urlopu.

Ekwiwalent powinien zostać wypłacony za 56 godzin urlopu z 2006 r.

Podstawa prawna

l art. 154, 1551, 1552, 1552a, 163 i 186 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 64, poz. 426


Marek Rotkiewicz

właściciel biura doradztwa prawno-kadrowego

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy sp.k.

Ekspert w dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama