reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Urlopy > Czy zawsze bezpośrednio po urlopie macierzyńskim należy na wniosek rodzica udzielić mu urlopu wypoczynkowego

Czy zawsze bezpośrednio po urlopie macierzyńskim należy na wniosek rodzica udzielić mu urlopu wypoczynkowego

Zatrudniamy małżeństwo pracowników, którym urodziło się pierwsze dziecko. Nie zgodziliśmy się udzielić urlopu wypoczynkowego pracownikowi - ojcu, gdyż potrzebujemy go teraz bardzo w firmie. W związku z tym jego żona chce przerwać swój urlop macierzyński i odstąpić wykorzystanie jego dalszej części mężowi. Czy w tej sytuacji, mimo że pracownica nie wykorzystała całego urlopu macierzyńskiego, będziemy mieli obowiązek, jeżeli o to poprosi, udzielenia jej całego przysługującego urlopu wypoczynkowego? Czy jej mąż, bezpośrednio po 4 tygodniach urlopu tacierzyńskiego, może nam złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy, którego musimy udzielić?


RADA

W tej sytuacji, na wniosek pracownicy, muszą jej Państwo udzielić urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po wykorzystaniu przez nią niepełnego urlopu macierzyńskiego. Taki sam obowiązek będą Państwo mieli w stosunku do ojca dziecka.

UZASADNIENIE

Oboje rodzice dziecka mają prawo do wykorzystania całego przysługującego im urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Jedynym warunkiem niezbędnym do skorzystania z takiego prawa jest wykorzystanie przez obojga rodziców urlopu macierzyńskiego. Tak więc pracownik po urlopie macierzyńskim żony nie może złożyć wiążącego pracodawcę wniosku o udzielenie mu urlopu wypoczynkowego. Taki, wiążący pracodawcę, wniosek może złożyć tylko wówczas, gdy sam korzystał z tzw. urlopu tacierzyńskiego.

Zasadą jest, że pracownica musi wykorzystać po porodzie 14 tygodni urlopu macierzyńskiego. Jego pozostałą część może wykorzystać ojciec dziecka.

W sytuacji gdy pracownica korzystała z urlopu macierzyńskiego przed porodem, część urlopu macierzyńskiego, którą może przekazać do wykorzystania drugiemu z rodziców, będzie odpowiednio krótsza lub wcale nie będzie takiej możliwości.

PRZYKŁAD

Pracownica wykorzystała 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego przed porodem. W związku z tym, że rodzi swoje pierwsze dziecko, przysługuje jej 18 tygodni urlopu macierzyńskiego. Po porodzie ma jeszcze do wykorzystania 16 tygodni tego urlopu. Obowiązkowo musi wykorzystać 14 tygodni urlopu macierzyńskiego po porodzie. W konsekwencji ojcu dziecka będzie więc mogła odstąpić jedynie 2 tygodnie tego urlopu.

WAŻNE!

Pracownica może zrezygnować na rzecz ojca dziecka z części urlopu macierzyńskiego po wykorzystaniu 14 tygodni po porodzie, co nie zawsze odpowiada faktycznemu wykorzystaniu 14 tygodni urlopu macierzyńskiego.

Maksymalna długość urlopu tacierzyńskiego jest uzależniona od długości przysługującego pracownicy urlopu macierzyńskiego. Zakładając, że pracownica korzysta z urlopu macierzyńskiego od dnia porodu, urlop tacierzyński może mieć maksymalną długość:

• 4 tygodni (18-14) - jeżeli jest to pierwszy poród pracownicy,

• 6 tygodni (20-14) - jeżeli nie jest to pierwszy poród pracownicy,

• 14 tygodni (28-14) - jeżeli pracownica urodziła przy tym porodzie więcej niż jedno dziecko.

Wykorzystanie pozostałej części urlopu macierzyńskiego przez ojca wychowującego dziecko jest jedyną sytuacją, w której matka może zrezygnować z wykorzystania całego przysługującego jej urlopu macierzyńskiego. Oznacza to, że prawo do wcześniejszego zakończenia urlopu macierzyńskiego nie przysługuje pracownicom:

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama