REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zawsze bezpośrednio po urlopie macierzyńskim należy na wniosek rodzica udzielić mu urlopu wypoczynkowego

Arkadiusz Mika
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zatrudniamy małżeństwo pracowników, którym urodziło się pierwsze dziecko. Nie zgodziliśmy się udzielić urlopu wypoczynkowego pracownikowi - ojcu, gdyż potrzebujemy go teraz bardzo w firmie. W związku z tym jego żona chce przerwać swój urlop macierzyński i odstąpić wykorzystanie jego dalszej części mężowi. Czy w tej sytuacji, mimo że pracownica nie wykorzystała całego urlopu macierzyńskiego, będziemy mieli obowiązek, jeżeli o to poprosi, udzielenia jej całego przysługującego urlopu wypoczynkowego? Czy jej mąż, bezpośrednio po 4 tygodniach urlopu tacierzyńskiego, może nam złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy, którego musimy udzielić?

RADA

Autopromocja

W tej sytuacji, na wniosek pracownicy, muszą jej Państwo udzielić urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po wykorzystaniu przez nią niepełnego urlopu macierzyńskiego. Taki sam obowiązek będą Państwo mieli w stosunku do ojca dziecka.

UZASADNIENIE

Oboje rodzice dziecka mają prawo do wykorzystania całego przysługującego im urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Jedynym warunkiem niezbędnym do skorzystania z takiego prawa jest wykorzystanie przez obojga rodziców urlopu macierzyńskiego. Tak więc pracownik po urlopie macierzyńskim żony nie może złożyć wiążącego pracodawcę wniosku o udzielenie mu urlopu wypoczynkowego. Taki, wiążący pracodawcę, wniosek może złożyć tylko wówczas, gdy sam korzystał z tzw. urlopu tacierzyńskiego.

Zasadą jest, że pracownica musi wykorzystać po porodzie 14 tygodni urlopu macierzyńskiego. Jego pozostałą część może wykorzystać ojciec dziecka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W sytuacji gdy pracownica korzystała z urlopu macierzyńskiego przed porodem, część urlopu macierzyńskiego, którą może przekazać do wykorzystania drugiemu z rodziców, będzie odpowiednio krótsza lub wcale nie będzie takiej możliwości.

PRZYKŁAD

Pracownica wykorzystała 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego przed porodem. W związku z tym, że rodzi swoje pierwsze dziecko, przysługuje jej 18 tygodni urlopu macierzyńskiego. Po porodzie ma jeszcze do wykorzystania 16 tygodni tego urlopu. Obowiązkowo musi wykorzystać 14 tygodni urlopu macierzyńskiego po porodzie. W konsekwencji ojcu dziecka będzie więc mogła odstąpić jedynie 2 tygodnie tego urlopu.

WAŻNE!

Pracownica może zrezygnować na rzecz ojca dziecka z części urlopu macierzyńskiego po wykorzystaniu 14 tygodni po porodzie, co nie zawsze odpowiada faktycznemu wykorzystaniu 14 tygodni urlopu macierzyńskiego.

Maksymalna długość urlopu tacierzyńskiego jest uzależniona od długości przysługującego pracownicy urlopu macierzyńskiego. Zakładając, że pracownica korzysta z urlopu macierzyńskiego od dnia porodu, urlop tacierzyński może mieć maksymalną długość:

• 4 tygodni (18-14) - jeżeli jest to pierwszy poród pracownicy,

• 6 tygodni (20-14) - jeżeli nie jest to pierwszy poród pracownicy,

• 14 tygodni (28-14) - jeżeli pracownica urodziła przy tym porodzie więcej niż jedno dziecko.

Wykorzystanie pozostałej części urlopu macierzyńskiego przez ojca wychowującego dziecko jest jedyną sytuacją, w której matka może zrezygnować z wykorzystania całego przysługującego jej urlopu macierzyńskiego. Oznacza to, że prawo do wcześniejszego zakończenia urlopu macierzyńskiego nie przysługuje pracownicom:

• które samotnie wychowują dzieci,

• których życiowy partner nie jest pracownikiem (jest bezrobotny, jest niepracującym emerytem/rencistą, jest zatrudniony na innej podstawie niż stosunek pracy, jest przedsiębiorcą, rolnikiem, itp.).

WAŻNE!

Pracownica może odstąpić część urlopu macierzyńskiego ojcu dziecka, z którym nie musi pozostawać w związku małżeńskim.

Jedynym obowiązkiem Państwa pracownicy, która chce zrezygnować na rzecz męża z wykorzystania całego urlopu macierzyńskiego, jest złożenie wniosku dotyczącego skrócenia urlopu macierzyńskiego. Powinien on być złożony najpóźniej na 7 dni przed dniem, od którego chce zacząć urlop wypoczynkowy. Wniosek o urlop wypoczynkowy pracownica może złożyć w tym samym terminie lub później.

Gdyby byli Państwo pracodawcą wyłącznie matki dziecka, to powinni Państwo uwzględnić wniosek o skrócenie jej urlopu macierzyńskiego tylko w sytuacji, gdy do wniosku dołączone byłoby zaświadczenie z zakładu pracy ojca dziecka potwierdzające udzielenie mu urlopu tacierzyńskiego. W prawidłowo wystawionym zaświadczeniu powinien być wskazany termin rozpoczęcia przez niego tego urlopu, przypadający bezpośrednio na dzień, od którego z urlopu macierzyńskiego zrezygnowała matka. Ponieważ jednak Państwa firma jest pracodawcą obojga rodziców, wystarczający będzie wniosek pracownicy o skrócenie części urlopu macierzyńskiego przy jednoczesnym wniosku ojca dziecka o udzielenie mu tej części urlopu.

• art. 163 § 3, art. 180 § 1, § 3-6 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - Dz.U. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 181, poz. 1288

Arkadiusz Mika

specjalista w zakresie prawa pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

REKLAMA