REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie składniki wynagrodzenia stanowią podstawę wymiaru zasiłku chorobowego

 Systim
Księgowość przez Internet – online
Jakie składniki wynagrodzenia stanowią podstawę wymiaru zasiłku chorobowego /Fot. Fotolia
Jakie składniki wynagrodzenia stanowią podstawę wymiaru zasiłku chorobowego /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Z pojęciem zasiłku chorobowego wiąże się przede wszystkim pytanie, jakie składniki wynagrodzenia wchodzą do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ ZUS stosuje różne modele wykładni. Powstaje również pytanie dotyczące tego, komu (nie) przysługuje zasiłek chorobowy, jaka jest jego wysokość i na podstawie jakiego dokumentu wypłacany jest wspomniany zasiłek?

Autopromocja

Na wstępnie należy podkreślić, że zasiłek chorobowy przysługuje osobie, która stała się niezdolna do pracy w czasie ubezpieczenia chorobowego, również za okres nieprzerwanej niezdolności do pracy, która przypada po ustaniu ubezpieczenia. Zasiłek chorobowy przysługuje również wtedy, jeżeli niezdolność do pracy trwała (bez przerwy) co najmniej 30 dni i powstała po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego:

- nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego albo

- nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego - w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby (oznaczonej w zaświadczeniu lekarskim kodem literowym "E").

Komu przysługuje zasiłek chorobowy?

Aby otrzymać zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego, należy być objętym obowiązkowym ubezpieczeniem chorobowym (czyli należy być pracownikiem, członkiem rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub spółdzielni kółek rolniczych albo odbywać służbę zastępczą) lub dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym w ZUS (czyli wykonywać pracę nakładczą, na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia, albo innej umowy o świadczenie usług, albo współpracować z osobą, która wykonuje taką umowę, być nianią, czyli  pracować na podstawie umowy uaktywniającej, prowadzić pozarolniczą działalność lub współpracować z osobą, która prowadzi taką działalność, wykonywać odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania, albo być duchownym).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wysokość zasiłku chorobowego

Wysokość zasiłku jest uzależniona od pewnych czynników i może ona wynosić 70%, 80% albo 100% podstawy, z uwzględnieniem ilości dni zasiłkowych. Podstawowy zasiłek chorobowy (miesięczny) wynosi 80% podstawy wymiaru (przy zwykłym zwolnieniu lekarskim), 70% podstawy wymiaru przysługuje za okres pobytu w szpitalu, natomiast 100% podstawy wymiaru, także za okres pobytu w szpitalu, ale jeżeli pracownik stał się niezdolny do pracy wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy, w czasie ciąży, albo wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów albo zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Okres zasiłkowy

Jak wspominaliśmy wcześniej, zasiłek przysługuje za okres trwania niezdolności do pracy, ale nie dłużej niż przez okres 182 dni lub 270 dni - w przypadku, gdy niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą lub przypada w trakcie ciąży.

„Do jednego okresu zasiłkowego (182 lub 270 dni) wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, nawet jeżeli nieprzerwana niezdolność do pracy była spowodowana różnymi przyczynami. W przypadku przerw w niezdolności do pracy, do jednego okresu zasiłkowego wlicza się okresy poprzedniej niezdolności do pracy spowodowanej tą samą przyczyną, jeżeli przerwa w tej niezdolności nie przekroczyła 60 dni.”

Polecamy: Podstawa wymiaru składek ZUS. Praktyczne problemy

Warto także wspomnieć o tym, że zasiłek nie przysługuje za okres niezdolności do pracy m.in.: za który zachowuje się prawo do wynagrodzenia (na podstawie przepisów szczególnych), w którym przebywa się na urlopie bezpłatnym lub urlopie wychowawczym, w którym jest się tymczasowo aresztowanym lub odbywa się karę pozbawienia wolności (z pewnym wyjątkiem), objęty zwolnieniem lekarskim, które zostało sfałszowane.

Dokumenty potwierdzające

Aby otrzymać zasiłek chorobowy należy przedstawić odpowiedni dowód w postaci dokumentu – zwolnienie lekarskie.

Zwolnienie lekarskie musi być przekazane w formie dokumentu elektronicznego, tzw. e-ZLA (w wersji papierowej wydruk ZUS ZLA może być przekazany tylko do dnia 30 listopada 2018 roku, ponieważ od 1 grudnia 2018 roku lekarze będą wystawiali zwolnienia tylko w elektronicznej formie) lub w formie wydruku elektronicznego dokumentu e-ZLA. Ewentualnie w trybie alternatywnym może być przekazane na formularzu wydrukowanym z systemu teleinformatycznego, gdy wystawienie zwolnienia lekarskiego e-ZLA nie jest możliwe.

Zobacz także: Ubezpieczenie chorobowe


Podstawa wymiaru

ZUS stosuje na przykład premie uznaniowe, które wliczane są do podstawy wymiaru zasiłku w chwili, w której ZUS będzie pobierał od nich składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Art. 41 ustawy o świadczeniach z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa:

Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania tego zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego zasiłku.

Według artykułu 41 ww. ustawy, na podstawę wymiaru zasiłku chorobowego składają się wszystkie składniki wynagrodzenia, jeżeli podczas trwania choroby nie zostały one wypłacone. Przy dokonywaniu oceny, które składniki wynagrodzenia należy zaliczyć do tej podstawy, a które trzeba wykluczyć, istotne jest, czy przysługują one pracownikowi za okres niezdolności do pracy, czy też nie. Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku nie uwzględnia się bowiem składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania tego zasiłku (zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego zasiłku).

Poniżej przedstawiona została tabela składników wynagrodzenia, które podlegają i nie podlegają uwzględnieniu do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

Składniki wynagrodzenia podlegające uwzględnieniu do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego

Składniki wynagrodzenia NIE podlegające uwzględnieniu do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego

 • wynagrodzenie za pracę,
 • wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych,
 • premie,
 • nagrody,
 • dodatki.
 • ekwiwalenty za niewykorzystany urlop,
 • premie, nagrody, dodatki, które nie są uzależnione od obecności pracownika,
 • przychody zwolnione z oskładkowania.

PRZYKŁAD 1 – przyznanie zasiłku

Pracownik Jan Kowalski został zatrudniony z dniem 1 stycznia 2018 roku, z wynagrodzeniem zasadniczym bez dodatkowych składników wynagrodzenia. W okresie od 7 lipca 2018 do 22 sierpnia 2018 przebywał na zwolnieniu lekarskim. Za czas choroby w lipcu otrzyma on wynagrodzenie chorobowe, a także zasiłek chorobowy, ale dopiero w sierpniu.

PRZYKŁAD 2 – nie uznanie premii

Pracownik Jan Kowalski otrzymał premię świąteczną, która nie była uzależniona od jego obecności w pracy. Premia została przyznana z powodu zdarzenia określonego w regulaminie, dlatego też nie zostanie ona wliczona w podstawę zasiłku chorobowego.

PRZYKŁAD 3 – uznanie premii

Pracownica Anna Kowalska zachorowała w sierpniu 2018 roku. Od sierpnia 2017 roku aż do lipca 2018 roku otrzymywała miesięczne nagrody uznaniowe przysługujące jej na podstawie regulaminu wynagradzania. W tej sytuacji premia uznaniowa zostanie wliczona do podstawy zasiłku chorobowego.

Autor: Magda Okroj i Żaneta Dulczykowska, Systim.pl

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

  Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

  VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

  Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  REKLAMA