REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaka pensja przysługuje pracownikowi za miesiąc, w którym pracodawca stracił prawo do wynagradzania go

Arkadiusz Mika
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jak mam wyliczyć czerwcowe wynagrodzenie pracownika, którego dotychczas wynagradzałem kwotą 900,80 zł (80% minimalnego wynagrodzenia za pracę - stała stawka miesięczna), a któremu 20 czerwca br. zacznie się drugi rok pracy.

RADA

REKLAMA

Autopromocja

Powinna Pani oddzielnie policzyć wynagrodzenie pracownika należne za część czerwca, gdy obowiązywała go niższa stawka wynagrodzenia, i oddzielnie za część czerwca, gdy będzie miał już prawo do wyższej stawki. Suma tych wynagrodzeń będzie stanowiła czerwcową pensję pracownika. Cząstkowe wynagrodzenia należy obliczyć na zasadach przyjętych dla wyliczania wynagrodzenia pracownika pozostającego w stosunku pracy przez część miesiąca.

UZASADNIENIE

Możliwość wynagradzania stawką 80% wynagrodzenia minimalnego dotyczy tylko pracowników w pierwszym roku pracy. Po przepracowaniu roku pracownik musi z mocy prawa otrzymać podwyżkę do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (które w 2008 r. wynosi 1126 zł), chyba że pracodawca przyzna mu wyższą pensję. Podwyżka następuje z dniem, w którym pracownik ma ukończony roczny staż pracy, za który opłacone zostały składki na ubezpieczenia społeczne. Oznacza to, że z naliczaniem wyższego wynagrodzenia nie wolno czekać do następnego miesiąca. Należy naliczać je już od 20 czerwca 2008 r.

Należy pamiętać, że do rocznego okresu pracy, od którego jest uzależniona możliwość wynagradzania pracownika stawką 80% wynagrodzenia minimalnego, trzeba doliczać wszystkie okresy, za które za pracownika były opłacane składki na ubezpieczenia społeczne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Jedynym wyjątkiem jest praca na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego (art. 6 ust. 3 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę). Tego okresu nie należy wliczać do rocznego okresu pracy, od którego zależy możliwość wynagradzania pracownika stawką 80% wynagrodzenia minimalnego.

PRZYKŁAD

Pani Marta odbyła półroczny staż absolwencki w firmie „Juta” na podstawie skierowania starosty. Następnie pracowała przez 3 miesiące w tej samej firmie na podstawie umowy zlecenia, po czym urodziła dziecko i przebywała przez 18 tygodni na zasiłku macierzyńskim. W tej sytuacji, gdy pani Marta podejmie swoją pierwszą w życiu pracę, na podstawie umowy o pracę, pracodawca nie może wynagradzać jej stawką 80% minimalnego wynagrodzenia. Pani Marta będzie miała bowiem ponad rok okresów, za które były opłacane za nią składki na ubezpieczenia społeczne (za wszystkie wymienione okresy opłacane są składki na ZUS).

 

Aby obliczyć czerwcowe wynagrodzenie pracownika, należy zastosować takie same reguły jak te stosowane do obliczania wynagrodzenia pracownika, ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, w sytuacji gdy okres jego pozostawania w stosunku pracy nie obejmuje pełnego miesiąca. Reguły te określa § 12 ust. 2 rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy. W sytuacji przedstawionej w pytaniu, obliczając wypłatę pracownika za czerwiec, należy ten miesiąc podzielić na 2 odcinki:

• pierwszy - od 1 do 19 czerwca, kiedy pracownik był wynagradzany kwotą 900,80 zł,

• drugi - od 20 do 30 czerwca, kiedy pracownik będzie wynagradzany kwotą 1126 zł.

Aby wyliczyć czerwcową pensję pracownicy, trzeba wykonać kolejno następujące kroki:

1. Wynagrodzenie za pełny miesiąc przysługujące odpowiednio przed i po podwyżce należy podzielić przez liczbę godzin do przepracowania w czerwcu br. W ten sposób otrzymamy 2 stawki godzinowe (przed i po podwyżce) na czerwiec.

Stawka godzinowa za czerwiec na podstawie dotychczasowej pensji:

900,80 zł : 168 (godzin do przepracowania) = 5,36 zł.

Stawka godzinowa za czerwiec:

1126 zł : 168 godzin = 6,70 zł.

2. Kolejnym krokiem jest pomnożenie stawki godzinowej obowiązującej przed podwyżką przez liczbę godzin do przepracowania od 1 do 19 czerwca. Analogicznie należy postąpić z wynagrodzeniem po podwyżce - trzeba pomnożyć stawkę godzinową po podwyżce przez liczbę godzin do przepracowania w okresie 20-30 czerwca.

Wynagrodzenie za okres 1-19 czerwca:

5,36 zł x 112 godz. = 600,32 zł.

Wynagrodzenie za okres 20-30 czerwca:

6,70 zł x 56 godzin = 375,20 zł.

3. Dwa uzyskane w ten sposób iloczyny, po zsumowaniu, dadzą nam należne pracownikowi wynagrodzenie za czerwiec.

600,32 zł + 375,20 zł = 975,52 zł.

• § 12 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy - Dz.U. Nr 62, poz. 289; ost.zm. Dz.U. z 2003 r. Nr 230, poz. 2292

• art. 6 ust. 3 ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę - Dz.U. Nr 200, poz. 1679; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 157, poz. 1314

Arkadiusz Mika

ekspert w zakresie prawa pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA