| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Wynagrodzenia > Jaka pensja przysługuje pracownikowi za miesiąc, w którym pracodawca stracił prawo do wynagradzania go

Jaka pensja przysługuje pracownikowi za miesiąc, w którym pracodawca stracił prawo do wynagradzania go

Jak mam wyliczyć czerwcowe wynagrodzenie pracownika, którego dotychczas wynagradzałem kwotą 900,80 zł (80% minimalnego wynagrodzenia za pracę - stała stawka miesięczna), a któremu 20 czerwca br. zacznie się drugi rok pracy.


RADA

Powinna Pani oddzielnie policzyć wynagrodzenie pracownika należne za część czerwca, gdy obowiązywała go niższa stawka wynagrodzenia, i oddzielnie za część czerwca, gdy będzie miał już prawo do wyższej stawki. Suma tych wynagrodzeń będzie stanowiła czerwcową pensję pracownika. Cząstkowe wynagrodzenia należy obliczyć na zasadach przyjętych dla wyliczania wynagrodzenia pracownika pozostającego w stosunku pracy przez część miesiąca.

UZASADNIENIE

Możliwość wynagradzania stawką 80% wynagrodzenia minimalnego dotyczy tylko pracowników w pierwszym roku pracy. Po przepracowaniu roku pracownik musi z mocy prawa otrzymać podwyżkę do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (które w 2008 r. wynosi 1126 zł), chyba że pracodawca przyzna mu wyższą pensję. Podwyżka następuje z dniem, w którym pracownik ma ukończony roczny staż pracy, za który opłacone zostały składki na ubezpieczenia społeczne. Oznacza to, że z naliczaniem wyższego wynagrodzenia nie wolno czekać do następnego miesiąca. Należy naliczać je już od 20 czerwca 2008 r.

Należy pamiętać, że do rocznego okresu pracy, od którego jest uzależniona możliwość wynagradzania pracownika stawką 80% wynagrodzenia minimalnego, trzeba doliczać wszystkie okresy, za które za pracownika były opłacane składki na ubezpieczenia społeczne.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Jedynym wyjątkiem jest praca na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego (art. 6 ust. 3 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę). Tego okresu nie należy wliczać do rocznego okresu pracy, od którego zależy możliwość wynagradzania pracownika stawką 80% wynagrodzenia minimalnego.

PRZYKŁAD

Pani Marta odbyła półroczny staż absolwencki w firmie „Juta” na podstawie skierowania starosty. Następnie pracowała przez 3 miesiące w tej samej firmie na podstawie umowy zlecenia, po czym urodziła dziecko i przebywała przez 18 tygodni na zasiłku macierzyńskim. W tej sytuacji, gdy pani Marta podejmie swoją pierwszą w życiu pracę, na podstawie umowy o pracę, pracodawca nie może wynagradzać jej stawką 80% minimalnego wynagrodzenia. Pani Marta będzie miała bowiem ponad rok okresów, za które były opłacane za nią składki na ubezpieczenia społeczne (za wszystkie wymienione okresy opłacane są składki na ZUS).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Pasierbek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK