| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Wynagrodzenia > W jaki sposób należy ustalić wynagrodzenie za urlop okolicznościowy

W jaki sposób należy ustalić wynagrodzenie za urlop okolicznościowy

Nasz pracownik jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy na pełny etat. Jego wynagrodzenie zasadnicze wynosi 3200 zł miesięcznie. W br. otrzymał również premie: w czerwcu 540 zł, we wrześniu 450 zł i w październiku (miesiącu przebywania na urlopie) 500 zł. W październiku br. udzieliliśmy pracownikowi 2 dni urlopu okolicznościowego na własny ślub. Jak ustalić wynagrodzenie za urlop okolicznościowy dla tego pracownika?


RADA

Przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop okolicznościowy należy uwzględnić wyłącznie wynagrodzenie i premię za październik br. Za 2 dni urlopu okolicznościowego powinni Państwo wypłacić 325,92 zł.

UZASADNIENIE

W celu obliczenia wynagrodzenia za urlop okolicznościowy, najpierw należy ustalić stawkę wynagrodzenia za ten urlop ze stałych składników wynagrodzenia. Następnie należy ustalić kwotę wynagrodzenia za urlop okolicznościowy ze zmiennych składników. W przeciwieństwie do obliczeń wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, ustalając wynagrodzenie za urlop okolicznościowy zmienne składniki uwzględniamy tylko z miesiąca, w którym pracownik wziął urlop okolicznościowy, a nie z 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu.

Aby ustalić wynagrodzenie za urlop okolicznościowy ze stałych elementów pensji, stałe wynagrodzenie zasadnicze uwzględniamy w wysokości należnej w październiku br. Miesięczną stawkę wynagrodzenia należy podzielić przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w październiku br.:

3200 zł : 184 (godziny nominalne do przepracowania w październiku br.) = 17,39 zł/ /godz.

Tak obliczoną stawkę godzinową mnożymy przez liczbę godzin wyznaczonych pracownikowi do przepracowania w czasie, w którym korzystał z urlopu okolicznościowego:

17,39 zł/godz. × 16 godz. (w ciągu 2 dni urlopu przypadałoby 16 godz. pracy) = 278,24 zł.

Następnie obliczamy wynagrodzenie za urlop okolicznościowy ze zmiennych składników wynagrodzenia. Do podstawy wymiaru wynagrodzenia za urlop okolicznościowy ze zmiennych składników wynagrodzenia należy przyjąć jedynie premię wypłaconą pracownikowi w październiku br. Premię dzielimy przez liczbę godzin faktycznie przepracowanych przez pracownika w październiku (184 godz. do przepracowania - 16 godz. urlopu okolicznościowego = 168 godz.):

500 zł : 168 godz. = 2,98 zł/godz.

Tak obliczoną stawkę godzinową ze zmiennych składników wynagrodzenia (2,98 zł) mnożymy przez liczbę godzin wyznaczonych pracownikowi do przepracowania w czasie, w którym korzystał z urlopu okolicznościowego:

2,98 zł/godz. × 16 godzin = 47,68 zł.

Następnie sumujemy wynagrodzenie za urlop okolicznościowy ze stałych i zmiennych składników:

278,24 zł + 47,68 zł = 325,92 zł.

Otrzymana kwota stanowi wynagrodzenie za 2 dni urlopu okolicznościowego przysługującego Państwa pracownikowi.

WAŻNE!

Ustalając wynagrodzenie za urlop okolicznościowy zmienne składniki uwzględniamy tylko z miesiąca, w którym pracownik korzystał z tego urlopu.

PRZYKŁAD

Zygmunt B. jest zatrudniony w systemie pracy akordowej w pełnym wymiarze czasu pracy. W październiku 2008 r. korzystał z jednego dnia zwolnienia od pracy przysługującego mu w związku ze ślubem córki. W tym dniu, zgodnie ze swoim harmonogramem, Zygmunt B. miał do przepracowania 12 godzin. W październiku br. wypracował pensję w kwocie 3640,50 zł.

Zygmunt B. faktycznie przepracował w październiku br. (miesięczny wymiar czasu pracy pomniejszony o liczbę godzin, jaką by przepracował, gdyby nie korzystał ze zwolnienia od pracy z tytułu ślubu córki):

184 godz. - 12 godz. = 172 godz.

Otrzymane w październiku br. wynagrodzenie akordowe należy podzielić przez liczbę godzin faktycznie przepracowanych w tym miesiącu:

3640,50 zł : 172 godz. = 21,17 zł/godz.

Tak obliczoną stawkę godzinową (21,17 zł) należy pomnożyć przez liczbę godzin wyznaczonych pracownikowi do przepracowania w czasie, w którym korzystał z urlopu okolicznościowego:

21,17 zł/godz. × 12 godzin = 254,04 zł.

Obliczona kwota (254,04 zł) jest wynagrodzeniem za 1 dzień urlopu okolicznościowego przysługującego Zygmuntowi B.

• § 5 rozporządzenia z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289 ze zm.),

• § 7, § 9 rozporządzenia z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm.),

• § 15, § 16 ust. 1 rozporządzenia z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU nr 60, poz. 281 ze zm.).

Joanna Bartosik

specjalista w zakresie prawa pracy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK