REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jaki sposób należy ustalić wynagrodzenie za urlop okolicznościowy

Joanna Bartosik
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nasz pracownik jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy na pełny etat. Jego wynagrodzenie zasadnicze wynosi 3200 zł miesięcznie. W br. otrzymał również premie: w czerwcu 540 zł, we wrześniu 450 zł i w październiku (miesiącu przebywania na urlopie) 500 zł. W październiku br. udzieliliśmy pracownikowi 2 dni urlopu okolicznościowego na własny ślub. Jak ustalić wynagrodzenie za urlop okolicznościowy dla tego pracownika?

RADA

Autopromocja

Przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop okolicznościowy należy uwzględnić wyłącznie wynagrodzenie i premię za październik br. Za 2 dni urlopu okolicznościowego powinni Państwo wypłacić 325,92 zł.

UZASADNIENIE

W celu obliczenia wynagrodzenia za urlop okolicznościowy, najpierw należy ustalić stawkę wynagrodzenia za ten urlop ze stałych składników wynagrodzenia. Następnie należy ustalić kwotę wynagrodzenia za urlop okolicznościowy ze zmiennych składników. W przeciwieństwie do obliczeń wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, ustalając wynagrodzenie za urlop okolicznościowy zmienne składniki uwzględniamy tylko z miesiąca, w którym pracownik wziął urlop okolicznościowy, a nie z 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu.

Aby ustalić wynagrodzenie za urlop okolicznościowy ze stałych elementów pensji, stałe wynagrodzenie zasadnicze uwzględniamy w wysokości należnej w październiku br. Miesięczną stawkę wynagrodzenia należy podzielić przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w październiku br.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3200 zł : 184 (godziny nominalne do przepracowania w październiku br.) = 17,39 zł/ /godz.

Tak obliczoną stawkę godzinową mnożymy przez liczbę godzin wyznaczonych pracownikowi do przepracowania w czasie, w którym korzystał z urlopu okolicznościowego:

17,39 zł/godz. × 16 godz. (w ciągu 2 dni urlopu przypadałoby 16 godz. pracy) = 278,24 zł.

Następnie obliczamy wynagrodzenie za urlop okolicznościowy ze zmiennych składników wynagrodzenia. Do podstawy wymiaru wynagrodzenia za urlop okolicznościowy ze zmiennych składników wynagrodzenia należy przyjąć jedynie premię wypłaconą pracownikowi w październiku br. Premię dzielimy przez liczbę godzin faktycznie przepracowanych przez pracownika w październiku (184 godz. do przepracowania - 16 godz. urlopu okolicznościowego = 168 godz.):

500 zł : 168 godz. = 2,98 zł/godz.

Tak obliczoną stawkę godzinową ze zmiennych składników wynagrodzenia (2,98 zł) mnożymy przez liczbę godzin wyznaczonych pracownikowi do przepracowania w czasie, w którym korzystał z urlopu okolicznościowego:

2,98 zł/godz. × 16 godzin = 47,68 zł.

Następnie sumujemy wynagrodzenie za urlop okolicznościowy ze stałych i zmiennych składników:

278,24 zł + 47,68 zł = 325,92 zł.

Otrzymana kwota stanowi wynagrodzenie za 2 dni urlopu okolicznościowego przysługującego Państwa pracownikowi.

WAŻNE!

Ustalając wynagrodzenie za urlop okolicznościowy zmienne składniki uwzględniamy tylko z miesiąca, w którym pracownik korzystał z tego urlopu.

PRZYKŁAD

Zygmunt B. jest zatrudniony w systemie pracy akordowej w pełnym wymiarze czasu pracy. W październiku 2008 r. korzystał z jednego dnia zwolnienia od pracy przysługującego mu w związku ze ślubem córki. W tym dniu, zgodnie ze swoim harmonogramem, Zygmunt B. miał do przepracowania 12 godzin. W październiku br. wypracował pensję w kwocie 3640,50 zł.

Zygmunt B. faktycznie przepracował w październiku br. (miesięczny wymiar czasu pracy pomniejszony o liczbę godzin, jaką by przepracował, gdyby nie korzystał ze zwolnienia od pracy z tytułu ślubu córki):

184 godz. - 12 godz. = 172 godz.

Otrzymane w październiku br. wynagrodzenie akordowe należy podzielić przez liczbę godzin faktycznie przepracowanych w tym miesiącu:

3640,50 zł : 172 godz. = 21,17 zł/godz.

Tak obliczoną stawkę godzinową (21,17 zł) należy pomnożyć przez liczbę godzin wyznaczonych pracownikowi do przepracowania w czasie, w którym korzystał z urlopu okolicznościowego:

21,17 zł/godz. × 12 godzin = 254,04 zł.

Obliczona kwota (254,04 zł) jest wynagrodzeniem za 1 dzień urlopu okolicznościowego przysługującego Zygmuntowi B.

• § 5 rozporządzenia z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289 ze zm.),

• § 7, § 9 rozporządzenia z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm.),

• § 15, § 16 ust. 1 rozporządzenia z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU nr 60, poz. 281 ze zm.).

Joanna Bartosik

specjalista w zakresie prawa pracy

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

REKLAMA