reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Wynagrodzenia > W jaki sposób należy ustalić wynagrodzenie za urlop okolicznościowy

W jaki sposób należy ustalić wynagrodzenie za urlop okolicznościowy

Nasz pracownik jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy na pełny etat. Jego wynagrodzenie zasadnicze wynosi 3200 zł miesięcznie. W br. otrzymał również premie: w czerwcu 540 zł, we wrześniu 450 zł i w październiku (miesiącu przebywania na urlopie) 500 zł. W październiku br. udzieliliśmy pracownikowi 2 dni urlopu okolicznościowego na własny ślub. Jak ustalić wynagrodzenie za urlop okolicznościowy dla tego pracownika?


RADA

Przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop okolicznościowy należy uwzględnić wyłącznie wynagrodzenie i premię za październik br. Za 2 dni urlopu okolicznościowego powinni Państwo wypłacić 325,92 zł.

UZASADNIENIE

W celu obliczenia wynagrodzenia za urlop okolicznościowy, najpierw należy ustalić stawkę wynagrodzenia za ten urlop ze stałych składników wynagrodzenia. Następnie należy ustalić kwotę wynagrodzenia za urlop okolicznościowy ze zmiennych składników. W przeciwieństwie do obliczeń wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, ustalając wynagrodzenie za urlop okolicznościowy zmienne składniki uwzględniamy tylko z miesiąca, w którym pracownik wziął urlop okolicznościowy, a nie z 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu.

Aby ustalić wynagrodzenie za urlop okolicznościowy ze stałych elementów pensji, stałe wynagrodzenie zasadnicze uwzględniamy w wysokości należnej w październiku br. Miesięczną stawkę wynagrodzenia należy podzielić przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w październiku br.:

3200 zł : 184 (godziny nominalne do przepracowania w październiku br.) = 17,39 zł/ /godz.

Tak obliczoną stawkę godzinową mnożymy przez liczbę godzin wyznaczonych pracownikowi do przepracowania w czasie, w którym korzystał z urlopu okolicznościowego:

17,39 zł/godz. × 16 godz. (w ciągu 2 dni urlopu przypadałoby 16 godz. pracy) = 278,24 zł.

Następnie obliczamy wynagrodzenie za urlop okolicznościowy ze zmiennych składników wynagrodzenia. Do podstawy wymiaru wynagrodzenia za urlop okolicznościowy ze zmiennych składników wynagrodzenia należy przyjąć jedynie premię wypłaconą pracownikowi w październiku br. Premię dzielimy przez liczbę godzin faktycznie przepracowanych przez pracownika w październiku (184 godz. do przepracowania - 16 godz. urlopu okolicznościowego = 168 godz.):

500 zł : 168 godz. = 2,98 zł/godz.

Tak obliczoną stawkę godzinową ze zmiennych składników wynagrodzenia (2,98 zł) mnożymy przez liczbę godzin wyznaczonych pracownikowi do przepracowania w czasie, w którym korzystał z urlopu okolicznościowego:

2,98 zł/godz. × 16 godzin = 47,68 zł.

Następnie sumujemy wynagrodzenie za urlop okolicznościowy ze stałych i zmiennych składników:

278,24 zł + 47,68 zł = 325,92 zł.

Otrzymana kwota stanowi wynagrodzenie za 2 dni urlopu okolicznościowego przysługującego Państwa pracownikowi.

WAŻNE!

Ustalając wynagrodzenie za urlop okolicznościowy zmienne składniki uwzględniamy tylko z miesiąca, w którym pracownik korzystał z tego urlopu.

PRZYKŁAD

Zygmunt B. jest zatrudniony w systemie pracy akordowej w pełnym wymiarze czasu pracy. W październiku 2008 r. korzystał z jednego dnia zwolnienia od pracy przysługującego mu w związku ze ślubem córki. W tym dniu, zgodnie ze swoim harmonogramem, Zygmunt B. miał do przepracowania 12 godzin. W październiku br. wypracował pensję w kwocie 3640,50 zł.

Zygmunt B. faktycznie przepracował w październiku br. (miesięczny wymiar czasu pracy pomniejszony o liczbę godzin, jaką by przepracował, gdyby nie korzystał ze zwolnienia od pracy z tytułu ślubu córki):

184 godz. - 12 godz. = 172 godz.

Otrzymane w październiku br. wynagrodzenie akordowe należy podzielić przez liczbę godzin faktycznie przepracowanych w tym miesiącu:

3640,50 zł : 172 godz. = 21,17 zł/godz.

Tak obliczoną stawkę godzinową (21,17 zł) należy pomnożyć przez liczbę godzin wyznaczonych pracownikowi do przepracowania w czasie, w którym korzystał z urlopu okolicznościowego:

21,17 zł/godz. × 12 godzin = 254,04 zł.

Obliczona kwota (254,04 zł) jest wynagrodzeniem za 1 dzień urlopu okolicznościowego przysługującego Zygmuntowi B.

• § 5 rozporządzenia z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289 ze zm.),

• § 7, § 9 rozporządzenia z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm.),

• § 15, § 16 ust. 1 rozporządzenia z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU nr 60, poz. 281 ze zm.).

Joanna Bartosik

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia


Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Gałęski

Radca prawny i Partner w kancelarii LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama