| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ABC > Do odliczenia podatek wynikający z faktury

Do odliczenia podatek wynikający z faktury

Przy nabyciu nieruchomości związanej z czynnościami opodatkowanymi podatnik może odliczyć podatek naliczony wynikający z faktury dokumentującej zakup w całości.

 

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wynika to z art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm., nazywana dalej ustawą o VAT).

Warto również pamiętać, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Przewidziano to w art. 88 ustawy o VAT.

- Wyłączenie to nie dotyczy wydatków związanych z nabyciem gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów oraz wydatków związanych z nabyciem towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych niepodlegających amortyzacji, zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym - wyjaśnia Krzysztof Słapczyński, prawnik z kancelaria BSO Prawo & Podatki - Bramorski, Szermach, Okorowska we Wrocławiu.

Jak podkreśla, w przypadku nabycia gruntu lub nieruchomości zabudowanej przez podatnika VAT, związanej bezpośrednio lub pośrednio z czynnościami opodatkowanymi, podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej zakup w całości. W przypadku wykorzystywania nabytej nieruchomości zarówno do wykonywania czynności opodatkowanych, jak i czynności zwolnionych (w związku z którym nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego), podatnik obowiązany jest do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Krzysztof Słapczyński zwraca jednocześnie uwagę, że jeżeli podatnik nie ma możliwości wyodrębnienia kwot związanych ze sprzedaż opodatkowaną i zwolnioną przy zastosowaniu zasady alokacji bezpośredniej przewidzianej w art. 90 ust. 1 ustawy, to zgodnie z ust. 2 podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, czyli w oparciu o współczynnik sprzedaży ustalony zgodnie z art. 90 ust. 3 ustawy.

LICZY SIĘ PIĘCIOLETNI OKRES

Zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Przez towary używane rozumie się budynki i budowle lub ich części, jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej pięć lat.


KRZYSZTOF TOMASZEWSKI

krzysztof.tomaszewski@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wieczorek

Szkoleniowiec, właściciel firmy doradczej, specjalista ds. rachunkowości. Audytor wewnętrzny Systemu Zarządzania Jakością wg Normy ISO 9001-2008. Praktyk kontroli z doświadczeniem od 2002 r. Niezależny ekspert w zakresie organizacji rachunkowości zgodnej ze standardami i kontroli z uwzględnieniem aspektów prawnych i merytorycznych, chętnie podejmujący trudne tematy. Autor wielu publikacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK