REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo działalności gospodarczej - nowa ustawa od 2016 roku?

Prawo działalności gospodarczej - nowa ustawa od 2016 roku?
Prawo działalności gospodarczej - nowa ustawa od 2016 roku?

REKLAMA

REKLAMA

W nowym Prawie o działalności gospodarcze znaleźć się mają m.in. zasada, że organy administracji powinny interpretować niejasności w przepisach na korzyść przedsiębiorców czy zakaz nadużywania uprawnień przez urzędników. Pojawi się także nowa definicja działalności gospodarczej oraz nakaz, aby nie karać początkujących przedsiębiorców za drobne naruszenia przepisów. Ministerstwo Gospodarki pracuje nad nowymi przepisami, regulującymi działalność gospodarczą.

Na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego dostępny jest już projekt założeń nowego aktu prawnego. Wynika z nich, że resort gospodarki chce wprowadzić do przepisów rozwiązania, które mogą poprawić sytuację przedsiębiorców.

Autopromocja

Nowa definicja działalności gospodarczej - nie tylko nastawienie na zysk

Obecna ustawa o swobodzie działalności gospodarczej mówi, że „działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, […], a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły”. Jak widać więc, przepisy za jeden z podstawowych elementów działalności gospodarczej uważają jej zarobkowy charakter.

Tymczasem w nowym prawie o działalności gospodarczej pojawi się nowa definicja działalności gospodarczej, która obejmie również przedsięwzięcia nienastawione na zysk. A więc, wg projektu resortu gospodarki, działalnością gospodarczą będzie „stała działalność zarobkowa lub mająca inny cel gospodarczy, wykonywana na własne ryzyko w sposób trwale zorganizowany i ciągły”.

Co nie jest zabronione jest dozwolone, wątpliwości rozstrzygane na korzyść przedsiębiorcy

Resort chce wprowadzić do przepisów zasady, regulujące zarówno stosunki między przedsiębiorcami a urzędnikami, jak i prawa i obowiązki przedsiębiorców. Jeszcze raz zostanie przypomniane, że każdy ma prawo do prowadzenia działalności gospodarczej i że każdy przedsiębiorca powinien być traktowany tak, jak inni, i że nie można go w żaden sposób dyskryminować.

Wróci także – znany z ustawy o działalności gospodarczej z 1988 r., czyli tzw. ustawy Wilczka – zapis, że to, co nie jest wyraźnie zabronione prawem, jest dozwolone. Pojawi się także zasada, którą prezydent Bronisław Komorowski przy pomocy nowelizacji Ordynacji podatkowej zamierza wpisać do prawa podatkowego, czyli nakaz, aby niedające się usunąć niejasności przepisów było interpretowana na korzyść przedsiębiorcy. Z tym, że po wpisaniu do PDG będzie ona obejmować także inne przepisy, dotyczące przedsiębiorców. Jednocześnie resort chce przenieść tę zasadę rozstrzygania na korzyść prowadzących działalność gospodarczą na postępowania, jakie prowadzą urzędnicy. Więc jeśli okaże się, że nie da się w sposób całkowicie pewny ustalić stanu faktycznego w jakimś przypadku, wątpliwości należy rozstrzygać na korzyść przedsiębiorcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasad jest więcej, wśród nich np. zasada proporcjonalności, nakazująca urzędnikom podejmowanie jedynie takich działań, które są adekwatne do oczekiwanych celów, czy też zasada wspierania przedsiębiorczości. Resort gospodarki chce także, aby urzędy uwzględniały w swoich działaniach oczekiwania przedsiębiorców i żeby były związane przekazaną przedsiębiorcy informacją o oczekiwanym sposobie załatwienia sprawy, o ile – jak wynika z projektu – zostanie ona jasno zakomunikowana zainteresowanemu.

MG chce także skończyć z wymogiem noszenia ciągle tych samych dokumentów do różnych urzędów. Po wejściu w życie PDG jeden urząd nie będzie mógł żądać od przedsiębiorcy informacji, które może uzyskać w innym urzędzie. Sam zaś w miarę możliwości będzie udzielał informacji przedsiębiorcy, o ile ten o to poprosi.

Komplet Podatki 2015

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Urzędnik przyjmie niekompletny wniosek

Nowe prawo o działalności gospodarczej zakłada, że przy wydawaniu decyzji narzucającej przedsiębiorcy konieczność wykonania jakiejś czynności, urzędnicy będą ustalali rozsądne terminy, a więc biorące pod uwagę potrzebny czas i interes społeczny. Będą musieli także przyjmować wnioski niekompletne, dzięki czemu przedsiębiorca nie będzie musiał obawiać się opóźnienia w rozpoczynaniu postępowań. Jednocześnie potwierdzenie przyjęcia wniosku zostanie poszerzone m.in. informację o „milczącej akceptacji” (o ile w danym przypadku to rozwiązanie funkcjonuje), czyli przedsiębiorca będzie wiedział, że brak odpowiedzi ze strony urzędu w odpowiednim terminie będzie równoznaczne z decyzją pozytywną.

Przedsiębiorcy – wg projektu założeń do prawa o działalności gospodarczej – powinni być informowani o tym, jakie jest planowane rozstrzygnięcie w ich sprawie, co pozwoli im złożyć np. dodatkowe wyjaśnienia. Jednocześnie także resort chce dać przedsiębiorcom prawo do przyjęcia obowiązków, od których spełnienia urząd uzależnia wydanie zgody w jakiejś dziedzinie. Oznacza to, że np. przedsiębiorca ubiegający się o zgodę na budowę zakładu, który nie dopełnił wszystkich wymagań, będzie mógł je wypełnić po ich wskazaniu przez urzędników. To pozwoli na uzyskanie potrzebnego zezwolenia już w pierwszym postępowaniu, podczas gdy w obecnym stanie prawnym przedsiębiorca musiałby po wypełnieniu zobowiązań wszczynać nową procedurę administracyjną.

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Kalkulatory

Zmiany w zasadach kontroli

Innym elementem, wymagającym poprawki, są – wg Ministerstwa Gospodarki – przepisy dotyczące kontroli. Chce ono na przykład, aby kontrole planowe były dokonywane na podstawie wcześniejszej analizy ryzyka wystąpienia nieprawidłowości. Ma to uchronić przedsiębiorców, u których do tej pory nie stwierdzono nieprawidłowości, przez niepotrzebnym sprawdzaniem przez urzędników.

Innym pomysłem, który znalazł się w projekcie założeń nowego prawa, jest możliwość odstąpienia od karania przedsiębiorcy, który rozpoczyna działalność gospodarczą. W okresie roku od startu urzędnicy, którzy dopatrzą się niewielkich uchybień, będą udzielali jedynie pouczenia.


Przedsiębiorca będzie mógł także prosić o przeprowadzenie wspólnej kontroli przez przedstawicieli kilku urzędów, jeśli dotyczy to jednego obszaru, co z jednej strony skróci liczbę sprawdzeń, a z drugiej przyspieszy niektóre procedury (np. w sprawie dopuszczenia budynku do użytkowania).

2016 - ambitny termin

Resort gospodarki chce, aby nowe przepisy zaczęły obowiązywać już od 1 stycznia 2016 r. To termin ambitny, biorąc pod uwagę, że na razie powstały jedynie założenia do projektu ustawy.

Marek Siudaj, Tax Care

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA