| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Program na rzecz konkurencyjności przedsiębiorstw 2015-2021

Program na rzecz konkurencyjności przedsiębiorstw 2015-2021

Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Udział Polski w programie na rzecz konkurencyjności przedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw (COSME) oraz w instrumentach finansowych programów UE wspierających konkurencyjność przedsiębiorstw w latach 2015-2021”. Uchwała została przyjęta przez rząd na posiedzeniu w dniu 3 lutego br.

Celem Programu wieloletniego jest zapewnienie udziału polskich podmiotów w Programie COSME oraz wykorzystanie dla poprawy konkurencyjności przedsiębiorstw instrumentów finansowych oferowanych w ramach czterech programów unijnych: COSME, Horyzont 2020, program Kreatywna Europa oraz Program UE na rzecz przemian i innowacji społecznych („EaSI”).

Środki przeznaczone na realizację Programu wieloletniego zapewnią finansowanie wkładu własnego polskich konsorcjów wchodzących w skład sieci Enterprise Europe Network (finansowanej w 60% przez Komisję Europejską w ramach programu COSME), a także finansowanie działalności Krajowego Punktu Kontaktowego ds. instrumentów finansowych programów Unii Europejskiej.

Nowe zasady udzielania pomocy de minimis dla przedsiębiorców

Realizatorem Programu została Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, jego wykonanie będzie nadzorowało Ministerstwo Gospodarki.

Więcej informacji o działaniach Enterprise Europe Network i Krajowego Punktu Kontaktowego na stronach:

www.een.org.pl

http://instrumentyfinansoweue.gov.pl/

W Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej L 347 z dnia 20 grudnia 2013 r. zostało opublikowane rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 1287/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. ustanawiające program na rzecz konkurencyjności przedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw (COSME) (2014-2020).

Treść rozporządzenia w języku polskim

Program COSME to kolejny program unijny mający na celu zwiększenie konkurencyjności i trwałości przedsiębiorstw, w szczególności małych i średnich. Na jego realizację przewiduje się środki w wysokości ok. 2,3 mld EUR.

Szczegółowe cele Programu COSME to:

  • poprawa dostępu MŚP do finansowania w formie instrumentów kapitałowych i dłużnych,
  • poprawa dostępu do rynków, w szczególności unijnych, ale również na poziomie globalnym,
  • poprawa ramowych warunków konkurencyjności i trwałości przedsiębiorstw unijnych,
    w szczególności MŚP, w tym w sektorze turystyki,
  • krzewienie przedsiębiorczości i kultury przedsiębiorczości.

Szczegółowe informacje o Programie są dostępne na stronie KE http://ec.europa.eu/enterprise/initiatives/cosme/index_en.htm

Program COSME stanowi w znacznym stopniu kontynuację Programu na rzecz przedsiębiorczości i innowacji (Entrepreneurship and Innovation Programme, EIP) realizowanego w latach 2007-2013 w ramach Programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji (Competitiveness and Innovation Framework Programme, CIP). Główne elementy nowego programu to: instrumenty finansowe ułatwiające przedsiębiorcom dostęp do finansowania (co najmniej 60% środków zostanie przeznaczonych na ten cel) oraz działalność sieci Enterprise Europe Network świadczącej zintegrowane usługi na rzecz przedsiębiorców. Realizowane będą również działania służące poprawie ramowych warunków dla konkurencyjności przedsiębiorstw oraz służące promocji przedsiębiorczości.

Podczas konferencji pt. „Europejskie programy wsparcia biznesu w Polsce – dziś i jutro”, która miała miejsce w Ministerstwie Gospodarki w dniu 28 listopada 2013 r., odbyła się inauguracja programu COSME w Polsce.

List wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Antonio Tajaniego

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Stefanowicz

Dyrektor Zespołu ds. Cła i Akcyzy w KPMG

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK