| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Zasady rejestracji dla celów VAT przedsiębiorców zagranicznych w Polsce

Zasady rejestracji dla celów VAT przedsiębiorców zagranicznych w Polsce

W chwili obecnej w Polsce istnieje możliwość prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorców zagranicznych z państwami należącymi do Wspólnoty Europejskiej

W jakich przypadkach na przedsiębiorcach zagranicznych dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia na terytorium RP będzie ciążył obowiązek opodatkowania transakcji?

Przez pojęcie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów należy rozumieć, zgodnie z art. 9 ust. 1 powoływanej ustawy o VAT, nabycie prawa do rozporządzenia jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Nabycie to musi być dokonane na rzecz:

• podatnika VAT lub podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika (art. 9 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy),

• osoby prawnej niebędącej podatnikiem, jeżeli w roku podatkowym dokonała wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na kwotę przekraczającą 50 000 złotych (art. 9 ust. 2 pkt 1 lit. b ustawy),

- przez dokonującego dostawy podatnika VAT lub podatnika podatku od wartości dodanej.

PRZYKŁAD

Przedsiębiorca francuski zarejestrowany w Polsce dla celów VAT oraz na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych zakupił od firmy niemieckiej będącej podatnikiem podatku od wartości dodanej towary na potrzeby prowadzonej przez siebie działalności. Towary te zostały przetransportowane z terytorium Niemiec do siedziby francuskiego podmiotu w Polsce. Transakcja ta stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium RP.

W ustawie o VAT stwierdzono, że wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów nie wystepuje w przypadku, gdy towary są nabywane przez:

• rolników ryczałtowych,

• podatników dokonujących jedynie czynności innych niż opodatkowane tym podatkiem, którym nie przysługuje prawo do dokonania obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług,

• podatników zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9,

• osoby prawne niebędące podatnikami

- jeżeli całkowita wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium kraju nie przekroczyła w trakcie roku podatkowego kwoty 50 000 zł.

Z przekroczeniem limitu przez te podmioty będziemy mieli do czynienia w sytuacji, gdy całkowita wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia osiągnie kwotę wyższą niż 50 000 złotych w trakcie roku podatkowego (art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT) lub w poprzednim roku podatkowym (art. 10 ust. 2 tej ustawy).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

2BE.pl

Grupa Adweb

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »