| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Zasady rejestracji dla celów VAT przedsiębiorców zagranicznych w Polsce

Zasady rejestracji dla celów VAT przedsiębiorców zagranicznych w Polsce

W chwili obecnej w Polsce istnieje możliwość prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorców zagranicznych z państwami należącymi do Wspólnoty Europejskiej

Jednakże w przypadku podatników rozpoczynających działalność w trakcie roku podatkowego, będących z mocy prawa zwolnionymi od VAT (art. 113 ust. 9 ustawy), jeżeli chcą oni zrezygnować z tego zwolnienia, to pisemne zawiadomienie o tej rezygnacji muszą złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego przed wykonaniem pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu VAT. Termin do dokonania rezygnacji ze zwolnienia w przypadku podatników rozpoczynających działalność w trakcie roku podatkowego jest terminem prawa materialnego, tzn. jest to termin nieprzywracalny.

PRZYKŁAD

Podatnik korzystający ze zwolnienia podmiotowego postanowił z niego zrezygnować począwszy od 1 marca 2008 roku. Tym samym zdecydował się przyjąć z dniem 1 marca 2008 roku wszystkie prawa i obowiązki wynikające z ustawy o podatku od towarów i usług. W tym przypadku zawiadomienie o rezygnacji ze zwolnienia podmiotowego przedsiębiorca powinien złożyć do właściwego urzędu skarbowego najpóźniej do 29 lutego 2008 roku. W tym samym czasie musi złożyć wszystkie wymagane dokumenty rejestracyjne.

Przedsiębiorców zagranicznych może również obowiązywać zwolnienie przedmiotowe z VAT z uwagi na charakter dokonywanych przez nich czynności. W art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług zostało zapisane, że zwalnia się z opodatkowania tym podatkiem usługi wymienione w załączniku numer 4 do ustawy. A zatem w przypadku, gdy zagraniczni przedsiębiorcy będą wykonywać jedynie czynności zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, nie będzie na nich ciążył obowiązek dokonania rejestracji dla celów opisywanego podatku.

WAŻNE

W odniesieniu do czynności zwolnionych przedmiotowo z opodatkowania VAT nie obowiązują żadne limity określone przez polskiego ustawodawcę. Z uwagi na powyższe przedsiębiorcy zagraniczni, którzy korzystają w Polsce ze statusu podatników zwolnionych z opodatkowania ze względu na fakt, że dokonują wyłącznie czynności zwolnionych z VAT, mogą korzystać z przedmiotowego zwolnienia tak długo, jak długo będą wykonywać wyłącznie czynności zwolnione.

Czy wszystkich przedsiębiorców zagranicznych, którzy chcą się rozliczać z tytułu VAT w Polsce, obowiązują jednakowe zasady rejestracji na potrzeby tego podatku?

Co do zasady, obowiązują ich te same przepisy. Jedyne rozróżnienie, jakie przewiduje ustawa o podatku od towarów i usług, jest związane z posiadaniem przez nich na polskim terytorium siedziby, miejsca prowadzenia działalności czy miejsca zamieszkania bądź jego brakiem.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK