| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Finanse i inwestycje > Spadek zaufania do dolara

Spadek zaufania do dolara

Nadchodzą ciężkie czasy dla amerykańskiej waluty. Zdaniem ekspertów, istnieje coraz więcej przesłanek ku temu, że dolar powinien być coraz tańszy. Niektórzy wieszczą nawet upadek tzw. „greenback’a”.

Wracając jednak do „Śmierci pieniądza”, Rickards wskazuje w książce szereg zjawisk, które wieszczą nadchodzącą utratę zaufania do dolara. „Waluty wirtualne, nowe waluty handlowe oraz eliminacja walut (w przypadku wymiany barterowej) są objawami stopniowej erozji zaufania do amerykańskiego pieniądza. Objawami, nie przyczynami!” – napisał.

Z czego bierze się rosnący brak zaufania do „zielonej waluty”? „Do przyczyn należy zaliczyć widma inflacji i deflacji oraz przekonanie wielu osób, że dolar nie jest już rezerwuarem wartości, lecz kuponem loteryjnym, którego wartość może być znacznie mniejsza, albo znacznie większa od nominalnej, w zależności od czynników, na które posiadacze banknotów nie mają żadnego wpływu” – uważa Rickards, wprost obwiniając za ten stan rzeczy politykę pieniężną amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

Bitcoin i wirtualne przedmioty - opodatkowanie PIT i VAT

Jakich więc znaków wypatrywać tuż przed wieszczonym przez Rickardsa końcem dolara? „Kiedy zacznie się paniczne wykupywanie złota i pojawią się nowe emisje SDR [chodzi o specjalne prawa ciągnienia, z ang. Special Drawing Rights, czyli o międzynarodową jednostkę rozrachunkową stosowaną przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy – przyp. red.] mające na celu przywrócenie światu płynności, będzie wiadomo, że zaczęła się faza szybkiego spadku zaufania do dolara” – przewiduje autor „Śmierci pieniądza”.

Warto więc chyba już dziś rozpocząć akumulację surowców, jednocześnie uważnie obserwując rynek złota i SDR.

Portal Skarbiec.Biznajwiększy, niezależny serwis o prawie, finansowaniu i gospodarce.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Ekspert:

Portal Skarbiec.Biz S.A.

Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.

Zdjęcia

Nadchodzą ciężkie czasy dla dolara / Fot. Fotolia
Nadchodzą ciężkie czasy dla dolara / Fot. Fotolia

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK