REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Nadchodzą ciężkie czasy dla dolara / Fot. Fotolia
Nadchodzą ciężkie czasy dla dolara / Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nadchodzą ciężkie czasy dla amerykańskiej waluty. Zdaniem ekspertów, istnieje coraz więcej przesłanek ku temu, że dolar powinien być coraz tańszy. Niektórzy wieszczą nawet upadek tzw. „greenback’a”.

Pod koniec marca przez amerykańskie media przetoczyła się fala komentarzy dziennikarzy finansowych, blogerów oraz ekspertów giełdowych, przewidujących szybkie osłabienie dolara.

Autopromocja

Przez ostatnie miesiące amerykańska waluta znacząco się umacniała. Inwestorzy spodziewali się bowiem początku, ogłaszanych przez Fed, cyklu podwyżek stóp procentowych. Jednak wystąpienie Janet Yellen – szefowej Rezerwy Federalnej, nie pozostawiło w tej kwestii wątpliwości. Jak wskazał John Kimelman na łamach „Barron’s”, do podwyżki stóp dojdzie nieprędko, a z pewnością nie wcześniej niż w czerwcu 2015 r.– wskazał John Kimelman na łamach „Barron’s”.

Firmy rezygnują z płatności gotówkowych

„Nawet jeśli uznamy, że Fed chce podnieść stopy procentowe, to teraz nie ma na to usprawiedliwienia. Przede wszystkim, z powodu braku inflacji. Skoro możemy odłożyć podwyżkę stóp w czasie, to nie ma bodźca do dalszego umocnienia dolara” – zwrócił uwagę bloger Matt O’Brien na łamach „Washington Post”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Słabnący dolar, to szansa biznesowa. Na czym więc będzie można zarobić, gdy „greenback” zacznie tracić na wartości? Przede wszystkim na surowcach, które są zazwyczaj wyceniane w USD. Zatem im słabszy dolar, tym wyższa wycena surowców. Tę prostą zależność, przedstawia poniższy wykres.

Wykres 1. US Dolar Index (linia niebieska) vs. CRB Commodity Index (linia różowa)

Źródło: Stooq.pl

Problem jednak w tym, że niektórzy eksperci wieszczą potężny kryzys dolara, a nie tylko jego korektę. Kryzys, który może się zakończyć dla USD utratą statusu głównej waluty rezerwowej świata, a nawet – w skrajnie złym scenariuszu – jego upadkiem.

Czy systemy płatności online są równie bezpieczne jak systemy bankowe?

Taką złowieszczą prognozę, zarówno dla USA jak i dolara, odnajdziemy m.in. w świeżutkiej – i już przetłumaczonej na język polski – książce Jamesa Rickardsa „Śmierć pieniądza” (tytuł oryginalny: „The Death of Money: The Coming Collapse of the International Monetary System”). Sam autor, to nie byle kto w świecie finansów. Jest bowiem autorem bestsellera "Wojny walutowe. Nadejście kolejnego globalnego kryzysu", przetłumaczonego na 12 języków i wysoko ocenionego m.in. przez „Financial Times”. Obecnie jest zarządzającym w firmie West Shore Group oraz doradcą ds. międzynarodowych zagrożeń ekonomicznych i finansowych w Departamencie Obrony i służbach wywiadowczych Stanów Zjednoczonych. Ponadto, brał, swego czasu, udział w pierwszej finansowej grze wojennej przeprowadzonej przez Pentagon.

Wracając jednak do „Śmierci pieniądza”, Rickards wskazuje w książce szereg zjawisk, które wieszczą nadchodzącą utratę zaufania do dolara. „Waluty wirtualne, nowe waluty handlowe oraz eliminacja walut (w przypadku wymiany barterowej) są objawami stopniowej erozji zaufania do amerykańskiego pieniądza. Objawami, nie przyczynami!” – napisał.

Z czego bierze się rosnący brak zaufania do „zielonej waluty”? „Do przyczyn należy zaliczyć widma inflacji i deflacji oraz przekonanie wielu osób, że dolar nie jest już rezerwuarem wartości, lecz kuponem loteryjnym, którego wartość może być znacznie mniejsza, albo znacznie większa od nominalnej, w zależności od czynników, na które posiadacze banknotów nie mają żadnego wpływu” – uważa Rickards, wprost obwiniając za ten stan rzeczy politykę pieniężną amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

Bitcoin i wirtualne przedmioty - opodatkowanie PIT i VAT

Jakich więc znaków wypatrywać tuż przed wieszczonym przez Rickardsa końcem dolara? „Kiedy zacznie się paniczne wykupywanie złota i pojawią się nowe emisje SDR [chodzi o specjalne prawa ciągnienia, z ang. Special Drawing Rights, czyli o międzynarodową jednostkę rozrachunkową stosowaną przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy – przyp. red.] mające na celu przywrócenie światu płynności, będzie wiadomo, że zaczęła się faza szybkiego spadku zaufania do dolara” – przewiduje autor „Śmierci pieniądza”.

Warto więc chyba już dziś rozpocząć akumulację surowców, jednocześnie uważnie obserwując rynek złota i SDR.

Portal Skarbiec.Biznajwiększy, niezależny serwis o prawie, finansowaniu i gospodarce.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja
Portal Skarbiec.Biz S.A.
Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA