| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Finanse i inwestycje > Czemu warto postawić na ekogroszek?

Czemu warto postawić na ekogroszek?

Unia Europejska wydała rozporządzenie, zgodnie z którym od 2020 roku nie będzie można palić w domu węglem. W obliczu takiego zakazu warto przyjrzeć się innym sposobom ogrzewania domu, zwłaszcza tym pochodzącym z naturalnych źródeł. Unia Europejska przeznaczyła na promocję odnawialnych źródeł energii w Polsce ponad 6 mld złotych. Jedną z dotowanych opcji jest ogrzewanie na ekogroszek. Czym jest? Jakie niesie korzyści? Czy jest możliwe jego dofinansowanie?

Ekogroszek – co to?

Ekogroszek zaliczyć można do źródeł energii odnawialnej, obok materiałów takich jak pelet czy słoma. Jest paliwem, który pozyskiwany jest z wysokiej jakości węgla kamiennego. Ponieważ stosuje się go w piecach niskoemisyjnych, jego spalanie wiąże się z wytworzeniem stosunkowo niewielkich ilości tlenku węgla i siarki. Ogrzewanie na ekogroszek spełnia zatem proekologiczne oczekiwania konsumentów.

Sposób finansowania inwestycji – leasing czy kredyt?

Korzyści z ogrzewania ekogroszkiem

Za wyborem tej metody ogrzewania przemawia kilka czynników. Jednym z nich są koszty – ogrzewanie ekogroszkiem jest wyjściem tańszym i bardziej wydajnym od ogrzewania olejowego czy gazowego. Porównując eksploatację ekogroszku i oleju opałowego, zauważyć można, iż ten drugi pochłania ok. 40% więcej kosztów. Oprócz korzyści ekonomicznych, ważne są również względy ergonomiczne – kotły na ekogroszek mają zautomatyzowane działanie. Wystarczy wsypać do podajnika zapas paliwa raz na kilka dni, a kocioł sam steruje dostarczaniem ekogroszku do komory spalania.

Polecamy: Samochód w firmie 2015 - multipakiet

Gdzie można starać się o dotacje?

W związku z unijnymi programami ograniczenia spalin i wsparciem dla ekologicznych rozwiązań grzewczych, możliwe jest ubieganie się o dofinansowanie inwestycji jaką jest ogrzewanie na ekogroszek. W tym celu udać się należy do właściwego dla swojego miejsca zamieszkania Urzędu Miasta lub Urzędu Gminy w celu uzyskania niezbędnych informacji. Wysokość dofinansowania jest dla każdej gminy ustalana indywidualnie, jednak zazwyczaj nie przekracza kwoty stanowiącej połowę poniesionych kosztów.

www.disan.pl

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

DORADCA-UE.pl

portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK