REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Optymalizacja podatkowa dzięki spółkom na Guernsey

Piotr Rosik
Robert Nogacki
radca prawny
Aleksandra Danielewicz

REKLAMA

Na wyspie Guernsey obowiązuje nowa ustawa o spółkach LPP (limited liability partnership), która daje unikalne możliwości optymalizacji podatkowej. Jakie korzyści podatkowe może odnieść polska firma stając się wspólnikiem spółki na Guernsey?

Pakiet działań podatkowych Ministerstwa Finansów na lata 2015-2017

Autopromocja

 

Od 13 maja 2014 r. na Guernsey można zakładać spółkę osobową LLP z oddzielną osobowością prawną i pełną zdolnością prawną, która może posiadać aktywa, a jej wielkim atutem jest elastyczność.


Korzyści podatkowe dla wspólników spółki


Jakie konkretnie korzyści może odnieść polska firma stając się wspólnikiem LPP zarejestrowanej na Guernsey? Punktem wyjścia do oceny unikatowych korzyści podatkowych tego rozwiązania dla inwestorów z Polski jest brak podatku dochodowego na poziomie spółki. Opodatkowani mogą być natomiast wspólnicy w krajach swojej rezydencji podatkowej, czyli z jednej strony nie ma podatku dochodowego, jak w klasycznym raju podatkowym, a z drugiej strony w 2013 r. Guernsey zniknęło z listy krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową, co stanowi efekt ratyfikowania i wejścia w życie umowy między naszym krajem a Baliwatem Guernsey o wymianie informacji w sprawach podatkowych.

Przybliżmy tą kwestię: Guernsey znajdowała się na liście krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową z 16 maja 2005 r. sporządzonej przez ministra finansów. Wyspy nie ma w zaktualizowanym rozporządzeniu z zeszłego roku, bo jej władze przystały na pewne ustępstwa, podpisując w 2013 r. z Polską dwie umowy: jedną w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w odniesieniu do przedsiębiorstw eksploatujących statki morskie lub statki powietrzne w transporcie międzynarodowym, a drugą w sprawie unikania podwójnego opodatkowania niektórych kategorii dochodów osób fizycznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Metody optymalizacji podatku w firmie

Na Guernsey nie ma podatku od zysków kapitałowych, podatku od spadku czy podatku VAT, a podatek dochodowy zarówno od osób fizycznych jak i prawnych jest dużo niższy niż w Wielkiej Brytanii. Obowiązuje specjalny reżim podatkowy przewidujący trzy stawki CIT: 0% dla spółek prowadzących działalność gospodarczą na terenie wysp; 10% dla firm osiągających dochody z określonego rodzaju działalności finansowej (specyficzne operacje bankowe, usługi powiernicze, usługi ubezpieczeniowe); 20% dla firm mających dochody z działalności podlegającej nadzorowi Urzędu Regulacyjnego oraz dochody z wynajmu i budowy nieruchomości położonych na Guernsey.

Istnieje jeszcze jedna istotna zaleta nowego rozwiązania w zakresie LLP. Umowa spółki nie jest publicznie dostępna, a co za tym idzie nie musimy ujawniać osobom postronnym zasad rządzących relacjami między wspólnikami.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

 

 

W 2013 r. na Guernsey zarejestrowano 103 fundusze inwestycyjne. Aktywa w zarządzaniu wszystkich tego rodzaju podmiotów działających na wyspie wynoszą 266 mld funtów. Pierwszą spółką osobową LLP na gruncie nowej regulacji została BlueCrest Holdings LLP, firma zarządzająca aktywami o wartości 32 mld USD (dane za serwisem Bloomberg).

Zapisz się na nasz newsletter


Cechy spółki LLP zarejestrowanej na Guernsey:

- musi posiadać co najmniej dwóch wspólników; mogą nimi być zarówno osoby fizyczne jak i prawne;

- ograniczona odpowiedzialność partnera za szkody wyrządzone przez pozostałych partnerów i osoby, które podlegały ich kierownictwu. Ograniczenie odpowiedzialności dotyczy tylko zobowiązań powstałych w związku z wykonywaniem działalności przez pozostałych partnerów (główna różnica w stosunku do spółek LP); odpowiedzialność jest ograniczona do wysokości kapitału wniesionego przez partnera, zgodnie z umową spółki;

- musi być  przejrzysta dla celów podatkowych Guernsey;

- musi posiadać pisemną umowę określającą prawa i obowiązki między wspólnikami oraz między wspólnikami a samą LLP, która jest  wiążąca dla wszystkich wspólników i samego LLP;

- każdy partner ma prawo reprezentować spółkę samodzielnie, działa jako jej agent;

- wspólnicy mają niemal całkowitą swobodę w uzgodnieniu praw własności i zarządzaniu spółką LLP;

- każda LLP musi ustanowić pełnomocnika rezydującego na Guernsey (Resident Agent), którym jest albo osoba fizyczna albo prawna zapewniająca  obsługę korporacyjną;

- nazwy i adresy partnerów LLP muszą być zgłoszone do rejestru spółek, ale nie ma wymogu, aby upubliczniać inne informacje.

 

Ciekawostki o Baliwacie Guernsey:

Ma on status Dependencji Korony brytyjskiej, co oznacza, że obroną oraz sprawami zagranicznymi zajmuje się Wielka Brytania, zaś sprawami wewnętrznymi lokalne władze. Wyspy zamieszkują Brytyjczycy, Portugalczycy i Łotysze. Oficjalnymi językami są angielski i francuski, ale mówi się tam także w Dgèrnésiais (Guernsey French, spokrewniony z normandzkim) oraz dialekcie Sercquiais (który przywędrował z pobliskiej wyspy Jersey z pierwszymi osadnikami). Średnia długość życia mieszkańców to aż 80 lat. To tu Victor Hugo napisał „Nędzników”, a w jego domu Hauteville House w Saint Peter Port jest obecnie muzeum administrowane przez radę miejską Paryża. Zarówno premier Wielkiej Brytanii David Cameron, jak i władze wyspy, protestują przed określaniem Guernsey mianem „raju podatkowego”.

 


Mec. Robert Nogacki

Aleksandra Danielewicz

Piotr Rosik


Zapraszamy do dyskusji na forum

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Kancelaria Prawna Skarbiec.Biz

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA