| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Limit odsetek podlegających zaliczeniu do kosztów podatkowych przy alternatywnym sposobie ich wyliczania

Limit odsetek podlegających zaliczeniu do kosztów podatkowych przy alternatywnym sposobie ich wyliczania

Nasza spółka zaciągnęła kilka pożyczek: od udziałowców i od powiązanych z nią spółek. W związku ze zmianą przepisów zastanawiamy się, czy wyliczając odsetki wyłączone z kosztów podatkowych po­winniśmy nadal stosować przepisy o tzw. cienkiej kapitalizacji, czy też skorzystać z prawa do wyboru alternatywnego sposobu ich wyliczania. Jaki jest limit odsetek podlegających wyłączeniu z kosztów podatkowych według zasad alternatywnych?

Wybór alternatywnego sposobu wyliczenia odsetek wyłączonych z kosztów podatkowych w wielu sytu­acjach daje podatnikowi możliwość zaliczenia do kosztów większej kwoty, niż w razie zastosowania przepisów o tzw. cienkiej kapitalizacji.

Jednak i w tym przypadku ustawodawca wprowadził roczny limit kwoty odsetek podlegających zaliczeniu do kosztów podatkowych. Zgodnie z dodanym do ustawy art. 15c ust. 5 updop, wartość odsetek od pożyczek pod­legająca zaliczeniu w roku podatkowym do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15c ust. 2-4 updop nie może być wyższa niż wartość odpowiadająca 50% zysku z działalności operacyjnej, ustalonego za dany rok podatkowy zgodnie z ustawą o rachunkowości.

Alternatywne zasady ustalania odsetek wyłączonych z kosztów podatkowych w odniesieniu do pożyczek

Ustawodawca wyłączył przy tym stosowanie tego limitu w odniesieniu do niektórych podmiotów – banków, instytucji finansowych, spełniających wskazane w tym przepisie przesłanki.

Warunku tego nie stosuje się zatem do:

  • banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych oraz instytucji kredytowych w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 17 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe;
  • podatników będących instytucją finansową, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 7 lit. c) i d) ustawy z dnia 29 sierp­nia 1997 r. - Prawo bankowe, jeżeli:

- co najmniej 80% przychodów uzyskanych w roku podatkowym przez podatników udostępniających składniki majątkowe na podstawie umowy leasingu, o której mowa w art. 17a pkt 1, stanowią przychody z tej działal­ności, w tym przychody ze sprzedaży przedmiotu umowy leasingu, oraz z działalności polegającej na udzie­laniu pożyczek na potrzeby współfinansowania inwestycji w ramach Polityki Spójności, Wspólnej Polityki Rolnej lub Wspólnej Polityki Rybołówstwa,

- co najmniej 90% przychodów uzyskanych w roku podatkowym przez podatników świadczących usługi w za­kresie nabywania i zbywania wierzytelności stanowią przychody z tej działalności.

Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 15c ust. 5 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1662)
  • art. 1 pkt 12 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodo­wym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Adwokat dr Sebastian Koczur

ekspert z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych i prawa gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK