| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Limit odsetek podlegających zaliczeniu do kosztów podatkowych przy alternatywnym sposobie ich wyliczania

Limit odsetek podlegających zaliczeniu do kosztów podatkowych przy alternatywnym sposobie ich wyliczania

Nasza spółka zaciągnęła kilka pożyczek: od udziałowców i od powiązanych z nią spółek. W związku ze zmianą przepisów zastanawiamy się, czy wyliczając odsetki wyłączone z kosztów podatkowych po­winniśmy nadal stosować przepisy o tzw. cienkiej kapitalizacji, czy też skorzystać z prawa do wyboru alternatywnego sposobu ich wyliczania. Jaki jest limit odsetek podlegających wyłączeniu z kosztów podatkowych według zasad alternatywnych?

Wybór alternatywnego sposobu wyliczenia odsetek wyłączonych z kosztów podatkowych w wielu sytu­acjach daje podatnikowi możliwość zaliczenia do kosztów większej kwoty, niż w razie zastosowania przepisów o tzw. cienkiej kapitalizacji.

Jednak i w tym przypadku ustawodawca wprowadził roczny limit kwoty odsetek podlegających zaliczeniu do kosztów podatkowych. Zgodnie z dodanym do ustawy art. 15c ust. 5 updop, wartość odsetek od pożyczek pod­legająca zaliczeniu w roku podatkowym do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15c ust. 2-4 updop nie może być wyższa niż wartość odpowiadająca 50% zysku z działalności operacyjnej, ustalonego za dany rok podatkowy zgodnie z ustawą o rachunkowości.

Alternatywne zasady ustalania odsetek wyłączonych z kosztów podatkowych w odniesieniu do pożyczek

Ustawodawca wyłączył przy tym stosowanie tego limitu w odniesieniu do niektórych podmiotów – banków, instytucji finansowych, spełniających wskazane w tym przepisie przesłanki.

Warunku tego nie stosuje się zatem do:

  • banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych oraz instytucji kredytowych w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 17 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe;
  • podatników będących instytucją finansową, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 7 lit. c) i d) ustawy z dnia 29 sierp­nia 1997 r. - Prawo bankowe, jeżeli:

- co najmniej 80% przychodów uzyskanych w roku podatkowym przez podatników udostępniających składniki majątkowe na podstawie umowy leasingu, o której mowa w art. 17a pkt 1, stanowią przychody z tej działal­ności, w tym przychody ze sprzedaży przedmiotu umowy leasingu, oraz z działalności polegającej na udzie­laniu pożyczek na potrzeby współfinansowania inwestycji w ramach Polityki Spójności, Wspólnej Polityki Rolnej lub Wspólnej Polityki Rybołówstwa,

- co najmniej 90% przychodów uzyskanych w roku podatkowym przez podatników świadczących usługi w za­kresie nabywania i zbywania wierzytelności stanowią przychody z tej działalności.

Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 15c ust. 5 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1662)
  • art. 1 pkt 12 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodo­wym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Company-logos.co

Katalog firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK