| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Temat: pożyczka

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pożyczka. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pożyczka.

Pożyczki i darowizny wśród najbliższej rodziny bez podatku

Aktualizacja: 16.11.2017

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, Paweł Cybulski udzielił wyjaśnień w zakresie opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn i podatkiem od czynności cywilnoprawnych - pożyczek i darowizn pomiędzy członkami najbliższej rodziny. Osoby te. tj. małżonek, zstępni, wstępni, pasierbowie, rodzeństwo, ojczym i macocha, nie mają obowiązku płacenia podatku od otrzymanego wsparcia finansowego, jeżeli zostanie to prawidłowo udokumentowane. »

Skutki podatkowe nabycia środka trwałego na kredyt

Aktualizacja: 19.09.2017

Przedsiębiorcy w celu zoptymalizowania swojej działalności, poszerzenia jej bądź zwiększenia jakości świadczonych usług często decydują się na zakup nowego środka trwałego, posiłkując się kredytem. Jakie skutki podatkowe wywołuje nabycie środka trwałego na kredyt? »

Sankcyjny 20-proc. podatek za niezgłoszoną pożyczkę od rodziców

Aktualizacja: 06.09.2017

Dziecko, które pożyczyło pieniądze od rodziców, musi ten fakt zgłosić do urzędu skarbowego. Jeżeli tego nie zrobi, zapłaci sankcyjny 20-proc. podatek – tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. »

Kwestie podatkowe dotyczące osób pozostających w konkubinacie

Aktualizacja: 11.08.2017

Coraz więcej par w miejsce instytucji małżeństwa decyduje się na pozostawanie w związku partnerskim, prowadzenie w ten sposób wspólnego gospodarstwa i wychowywanie dzieci. Jakie skutki podatkowe niesie ze sobą związek partnerski? »

Jak opodatkować odsetki z tytułu umowy pożyczki

Aktualizacja: 13.06.2017

Na gruncie przepisów Kodeksu cywilnego uregulowana jest kwestia udzielania pożyczek. Zgodnie z jego postanowieniami, pożyczka może być odpłatna. Najczęstszą formą opłacania pożyczki jest jej oprocentowanie. W jaki sposób dokonać rozliczenia odsetek od pożyczki? Kto powinien tego dokonać? »

Opodatkowanie VAT usług polegających na udzielaniu pożyczek

Aktualizacja: 02.06.2017

Udzielanie przez podmiot gospodarczy pożyczek w zamian za otrzymywane z tego tytułu wynagrodzenie (odsetki), stanowi odpłatne świadczenie usług w rozumieniu ustawy o VAT, które, co do zasady, podlega opodatkowaniu VAT. Ustawodawca przewidział także zwolnienia z opodatkowania dla określonej grupy podatników. »

Co jest kosztem uzyskania przychodu przy cesji wierzytelności pożyczkowych?

Aktualizacja: 17.05.2017

Nie ma podstaw do uznania za koszt uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży wierzytelności, z tytułu umowy pożyczki, wyłącznie wydatków poniesionych w postaci należności głównej. W konsekwencji za koszt uzyskania przychodu powinny zostać uznane również odsetki i wartość nominalna wierzytelności, której z tytułu sprzedaży wyzbywa się ze swojego majątku zbywca. »

Czy odsetki od udzielonej pożyczki są kosztami uzyskania przychodów?

Aktualizacja: 15.05.2017

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną, w której uznał za prawidłowe stanowisko spółki, zgodnie z którym pomimo faktu, że obecnie występuje sytuacja, w której pożyczkodawca i pożyczkobiorca mają tego samego wspólnika, który posiada nie mniej niż po 25% udziałów w obu tych podmiotach, to okoliczność ta nie stanowi podstawy do zastosowania przepisu art. 16 ust. 1 pkt 60 bądź art. 16 ust. 1 pkt 61 ustawy o CIT. Dla zastosowania omawianych przepisów wymagane jest bowiem, by w dniu zawarcia umowy pożyczki występowały stosowne powiązania pomiędzy pożyczkobiorcą a pożyczkodawcą, co w niniejszej sprawie nie miało miejsca. »

Udzielanie pożyczek przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą - skutki w VAT

Aktualizacja: 28.04.2017

Umowy pożyczki, związane z mniejszymi obostrzeniami niż umowy kredytu, cieszą się coraz większą popularnością. Podlegają one jednak opodatkowaniu. Jakie skutki podatkowe na gruncie ustawy o VAT wywołuje pożyczka udzielona przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą? »

Uzyskanie nieoprocentowanej pożyczki a przychód z nieodpłatnych świadczeń

Aktualizacja: 29.11.2016

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako ustawa o PDOP) nie precyzuje, co należy rozumieć pod pojęciem nieodpłatnego świadczenia, które zaliczone zostało do czynników kształtujących podstawę opodatkowania. »

Czynności dodatkowe związane z pożyczką a zwolnienie z VAT

Aktualizacja: 06.12.2016

Działalność pożyczkowa jest zasadniczo zwolniona z VAT. Zgodnie bowiem z art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT, zwalnia się z podatku usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych, a także zarządzanie kredytami lub pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę. »

Obowiązek w PCC przy zawieraniu umowy pożyczki pomiędzy osobą prawną a jej udziałowcem

Aktualizacja: 02.11.2016

Jedną z czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych są umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, wynika to z przepisów zawartych w ustawie o PCC. Bywa, że stronami takiej umowy są osoba prawna i jej udziałowiec. »

Wierzytelności pożyczkowe spółki wobec wspólnika po rozwiązaniu spółki - skutki w PIT

Aktualizacja: 20.09.2016

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy wyrażonym w interpretacji indywidualnej z 4 sierpnia 2016 r., wspólnik spółki osobowej nie uzyskuje przychodu w PIT w przypadku otrzymania wierzytelności pożyczkowych przysługującej spółce wobec niego, w związku z rozwiązaniem spółki (z pominięciem likwidacji). »

Skutki podatkowe zawarcia umowy nowacji

Aktualizacja: 09.09.2016

W przypadku zawarcia umowy nowacji, w wyniku której dojdzie do umorzenia zobowiązania z tytułu pożyczki i w miejsce tej pożyczki zostanie zaciągnięte zobowiązanie z tytułu emisji obligacji, nie dojdzie do powstania przychodu na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych. »

Definicja „instytucji pożyczkowej” w podatku od niektórych instytucji finansowych

Aktualizacja: 09.08.2016

Ministerstwo Finansów poinformowało w komunikacie z 8 sierpnia 2016 r., że zgodnie ustawą z dnia 15 stycznia 2016 r. o podatku od niektórych instytucji finansowych (Dz. U. z 2016 r. poz. 68) podatnikami tego podatku są nie tylko podmioty z sektora bankowego, ubezpieczeniowego oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo-pożyczkowe, ale także instytucje pożyczkowe w rozumieniu ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim (Dz. U. z 2014 r. poz. 1497, z późn. zm.). »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK