| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Amortyzacja > Czy można amortyzować program komputerowy stworzony dla potrzeb własnej działalności gospodarczej

Czy można amortyzować program komputerowy stworzony dla potrzeb własnej działalności gospodarczej

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zatrudnia na podstawie umowy o pracę pracownika, który w ramach wykonywanej pracy napisał program komputerowy do wykorzystywania przez spółkę w prowadzonej działalności gospodarczej. Czy spółka będzie mogła ten program komputerowy amortyzować?

Program komputerowy jest przedmiotem prawa autorskiego i podlega ochronie jak utwory literackie. Jeżeli został stworzony przez pracownika w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy to prawa majątkowe do programu przysługują pracodawcy, chyba że pracodawca i pracownik inaczej się umówili.

Zatem w przypadku, gdy program komputerowy nie został nabyty, lecz został stworzony przez pracownika spółki na jej użytek, a w umowie o pracę nie została zawarta klauzula wyłączająca z zakresu czynności pracownika tworzenie programów komputerowych, to powstały w wyniku pracy program komputerowy traktuje się jako wytworzony przez spółkę we własnym zakresie.

Amortyzacji podlegają co do zasady środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne. Autorskie lub pokrewne prawa majątkowe, a więc również program komputerowy stanowią wartość niematerialną i prawną, o ile prawa te zostały nabyte.

Polecamy: serwis Ryczałt

Definicja wartości niematerialnych i prawnych wskazuje bowiem, że amortyzacji podlegają nabyte autorskie lub pokrewne prawa majątkowe nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub leasingu, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Wytworzenie przez podatnika wartości niematerialnej i prawnej (np. napisanie programu komputerowego) z przeznaczeniem na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą nie daje prawa do jej amortyzacji.

Wydatki poniesione na wytworzenie programu komputerowego, w tym wynagrodzenie pracownika, który program komputerowy napisał można natomiast zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Oczywiście uznanie wydatku za koszt podatkowy będzie możliwe, jeżeli wydatek został poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów i nie został wymieniony pośród kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów.

Patrz: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 26 maja 2010 r., nr IPPB5/423-136/10-2/AS.

Polecamy: Czy obiad z kontrahentem w restauracji to reprezentacja, czy koszt uzyskania przychodu

Podstawa prawna:
- art. 15 ust. 1, art. 16b ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych,
- art. 74 ust. 1 i ust. 3 ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

reklama

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Witold Florczak

Aktuariusz, Ekspert ds. wyceny rezerw na świadczenia pracownicze

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »