REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny transferowe - wypełnianie i składanie formularzy CBC-P i CBC-R

Ceny transferowe - wypełnianie i składanie formularzy CBC-P i CBC-R
Ceny transferowe - wypełnianie i składanie formularzy CBC-P i CBC-R

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów 27 października 2017 r. opublikowało 14 odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące wypełniania i składania formularzy CBC-P oraz CBC-R.

Powiadomienie CBC-P

1.  Kto jest zobowiązany do złożenia powiadomienia CBC-P?

Autopromocja

Do złożenia powiadomienia CBC-P jest zobowiązana każda jednostka wchodząca w skład grupy podmiotów, w przypadku gdy jej wyniki są konsolidowane w sprawozdaniu finansowym grupy, a skonsolidowane przychody grupy przekraczają 750 mln EUR rocznie. W takiej sytuacji jednostka powiadamiania, że: 

  • sama jest jednostką dominującą lub jednostką wyznaczoną do przygotowania i złożenia CBC-R dla całej grupy, albo 
  • jest jednostką należącą do grupy zobowiązanej do składania CBC-R i jako taka w swoim powiadomieniu CBC-P wskazuje jednostkę raportującą oraz państwo lub terytorium, w którym zostanie złożony CBC-R.

2, Czy w przypadku gdy jednostka dominująca z grupy nie ma obowiązku składania CBC-R za 2016 r., podmiot krajowy jest zobowiązany do złożenia CBC-P?

W takiej sytuacji podmiot krajowy nie ma obowiązku składania CBC-P za 2016 r., natomiast ma takie prawo i może złożyć CBC-P.

3. Jaki jest termin na złożenie CBC-P?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli sprawozdawczym rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy, to:

  • CBC-P za 2016 r. należy złożyć do końca października 2017 r.,
  • CBC-P za 2017 r. należy złożyć do końca grudnia 2017 r.,
  • CBC-P za rok 2018 i lata następne należy złożyć go końca grudnia roku, którego powiadomienie dotyczy.

Jeśli sprawozdawczy rok obrotowy jest inny niż rok kalendarzowy, to:

  • CBC-P za rok rozpoczynający się pomiędzy 1.01.2016 a 31.12.2016 należy złożyć w ciągu 10 miesięcy od zakończenia tego roku sprawozdawczego,
  • W kolejnych latach – do końca danego roku sprawozdawczego.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

4. W jakiej formie należy złożyć CBC-P (papierowej czy elektronicznej)?

CBC-P może być złożone zarówno w formie papierowej jak i w formie elektronicznej. Podatnik ma wolność wyboru formy, w której składa CBC-P, natomiast ze względu na istnienie możliwości składania drogą elektroniczną Ministerstwo Finansów zachęca do korzystania z takiej formy.

5. Czy składając CBC-P w formie papierowej należy obowiązkowo korzystać z oficjalnego formularza CBC-P?

W przypadku składania powiadomienia w formie papierowej, podatnik może albo skorzystać z formularza CBC-P albo złożyć powiadomienie na własnym wzorze pisma. 

W przypadku skorzystania z drugiej opcji, należy pamiętać, że powiadomienie powinno zawierać wszystkie informacje wymagane ustawą z dnia 9 marca 2017 r. o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami. Zatem powiadomienie powinno zawierać w szczególności: 

  • dane adresowe i identyfikacyjne jednostki składającej powiadomienie: nazwę, adres i NIP, 
  • dane adresowe i identyfikacyjne jednostki raportującej: nazwę, adres i TIN, 
  • wskazanie roku obrotowego, za który będzie przekazana informacja o grupie podmiotów, 
  • państwo lub terytorium, w którym zostanie przekazana informacja o grupie podmiotów.

Powiadomienie wysyłane w formie papierowej musi być podpisane.

6. Gdzie należy złożyć CBC-P w formie papierowej?

W przypadku gdy podatnik zdecyduje się na złożenie CBC-P w formie papierowej, powiadomienie takie należy skierować pod adres:

Ministerstwo Finansów

Departament Poboru Podatków

ul. Świętokrzyska 12 

00-916 Warszawa

Powiadomienie wysyłane w formie papierowej musi być podpisane.

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

7. W jaki sposób należy złożyć CBC-P w formie elektronicznej?

CBC-P w formie elektronicznej może być przekazane jako plik w formacie XML za pośrednictwem systemu e-Deklaracje. 

Na stronie Ministerstwa Finansów znajdują się również pytania i odpowiedzi dotyczące korzystania z systemu e-Deklaracje.

8. Który podmiot należy wskazać w CBC-P za 2016 r. (składanym do końca października 2017 r.) jako jednostkę dominującą, w sytuacji gdy do sierpnia 2017 r. jednostką dominującą był podmiot X, a w wyniku przekształceń w ramach grupy od września 2017 r. jednostką dominującą stał się podmiot Y?

Jeśli przez cały 2016 r. jednostką dominującą był podmiot X (zmiana nastąpiła dopiero w 2017 r.), to podmiot X należy wskazać jako jednostkę dominującą w CBC-P za 2016 r. (składanym do końca października 2017 r.)

9. Czy CBC-P powinna złożyć jednostka wchodzące w skład grupy podmiotów objęta konsolidacją metodą praw własności? Czy analogiczny obowiązek dotyczy jednostek konsolidowanych metodą proporcjonalną?

Jednostki konsolidowane metodą praw własności nie mają obowiązku składania CBC-P. Z kolei jednostki konsolidowane metodą proporcjonalną, które są uwzględniane w raporcie CBC-R będą zobowiązane do złożenia powiadomienia CBC-P.


10. Jaką nazwę spółki należy podać w CBC-P za 2016 r. jeśli na moment złożenia CBC-P w 2017 r. nazwa ta uległa zmianie?

W CBC-P należy wskazać aktualną nazwę spółki na moment złożenia powiadomienia.

11. Jak należy wypełnić CBC-P w sytuacji, gdy jednostka należy do dwóch różnych grup zagranicznych (np. każda ma po 50% udziałów/akcji), które składają sprawozdania skonsolidowane w swoich krajach (np. grupa A w państwie X, a grupa B w państwie Y) i tam też składają odrębne CBC-R za każdą z grup z osobna – który podmiot w takiej sytuacji należy wykazać jako jednostkę raportującą w CBC-P? Czy należy wskazać oba te podmioty? W jaki sposób, skoro formularz CBC-P przewiduje możliwość wpisania tylko jednego podmiotu raportującego?

W pierwszej kolejności należy się upewnić czy spółka jest konsolidowana w obu grupach (lub w jednej z nich) metodą proporcjonalną. W takiej sytuacji w powiadomieniu należy wskazać oba podmioty jako jednostki raportujące. Ze względu na to, że formularz CBC-P nie przewiduje takiej funkcjonalności możliwe są dwie opcje:

  • złożenie powiadomienia w formie papierowej na własnym wzorze ze wskazaniem dwóch jednostek raportujących (najlepiej wraz z wyjaśnieniem dlaczego wskazywane są dwie jednostki raportujące) – zachęcamy do stosowania takiego rozwiązania;
  • złożenie dwóch odrębnych CBC-P ze wskazaniem obu jednostek raportujących (w jednym CBC-P jednostkę raportującą z grupy A, a w drugim CBC-P jednostkę raportującą z grupy B).   

Podmiot objęty konsolidacją metodą praw własności nie będzie natomiast zobowiązana do składania CBC-P w zakresie tej grupy.

12. W formularzu CBC-P polu przeznaczonym na "adres jednostki składającej powiadomienie" (A.2) nie ma możliwości wpisania innego kraju niż Polska. Jednak w przypadku jednostki będącej zakładem w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych lub ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, niemającej siedziby/adresu zamieszkania na terytorium RP, "krajem" w adresie nie będzie Polska. W jaki sposób należy zatem wypełnić tę rubrykę w formularzu CBC-P?

W przypadku opisanym poniżej, jeżeli jednostka jest zagranicznym zakładem i nie jest w stanie podać żadnego adresu na terytorium RP, wówczas jest zobowiązana do złożenia powiadomienia w formie papierowej ze wskazaniem adresu zagranicznego.

Aby umożliwić zagranicznym zakładom, nieposiadającym polskiego adresu, przekazanie powiadomienia drogą elektroniczną, planowana jest zmiana formularza, tak aby dopuszczalne było podanie adresu zarówno polskiego jak i zagranicznego.

CBC-R

Pytanie nr 13: 

Czy w CBC-R należy wykazać jednostki wchodzące w skład grupy podmiotów, objęte konsolidacją metodą praw własności? Analogicznie czy należy wykazać jednostki objęte konsolidacją proporcjonalną?

W CBC-R należy wykazać jednostki objęte konsolidacją metodą pełną (ang. full consolidation) oraz jednostki objęte konsolidacją metodą proporcjonalną (ang. pro rata consolidation). W CBC-R nie wskazuje się jednostek objętych konsolidacją metodą praw własności.

14. Jakie są ogólne wytyczne dotyczące wypełniania CBC-R, które ułatwią jego składanie?

OECD opublikowało ogólne wytyczne w zakresie wypełniania CBC-R (wersja z września 2017 r.). Korzystając z ww. wytycznych należy jednak mieć na uwadze przepisy:

  • ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami,
  • dyrektywy Rady UE 2016/881 z dnia 25 maja 2016 r. zmieniającej dyrektywę 2011/16/UE  w zakresie obowiązkowej automatycznej wymiany informacji w dziedzinie opodatkowania.

Powyższe pytania i odpowiedzi mają jedynie charakter informacyjny, a zatem nie stanowią ani interpretacji, ani ogólnych wyjaśnień przepisów prawa podatkowego (objaśnień podatkowych) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Finansów

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

Minister Finansów: KSeF dopiero od 2026 roku. Dwie daty dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

REKLAMA