| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Certyfikat rezydencji bez daty ważności a zmiana siedziby kontrahenta

Certyfikat rezydencji bez daty ważności a zmiana siedziby kontrahenta

Nasz kontrahent zagraniczny dostarczył nam certyfikat rezydencji niezawierający okresu jego ważności. Wiemy, że po zmianie przepisów możemy uwzględniać ten certyfikat przy poborze podatku od wypłat dokonywanych na jego rzecz przez okres dwunastu miesięcy od dnia wydania tego dokumentu. Na ostatnim spotkaniu kontrahent zdradził nam, że w najbliższych miesiącach planuje przeniesienie swojej siedziby do innego kraju. Czy jeśli tak się stanie jeszcze przed upływem wskazanego w ustawie dwunastomiesięcznego okresu, to powinniśmy zażądać dostarczenia nam nowego certyfikatu?

Tak. Zakaz dalszego uwzględniania certyfikatu niezawierającego okresu jego ważności w razie zmiany sie­dziby podatnika przed upływem dwunastomiesięcznego okresu wynika ze znowelizowanych przepisów obu ustaw o podatkach dochodowych. Na podstawie bowiem art. 26 ust. 1j updop (oraz odpowiednio art. 41 ust. 9b updof), jeżeli w okresie dwunastu miesięcy od dnia wydania certyfikatu rezydencji miejsce zamieszkania podat­nika dla celów podatkowych uległo zmianie, to podatnik jest obowiązany do niezwłocznego udokumentowania miejsca zamieszkania dla celów podatkowych nowym certyfikatem rezydencji.

Ten nowy certyfikat płatnik będzie mógł znowu uwzględniać przy poborze podatku przez okres dwunastu miesięcy od dnia jego wydania, o ile nowy dokument również nie będzie zawierał okresu jego ważności.

Jeżeli więc Państwa zagraniczny kontrahent faktycznie przeniesie swoją siedzibę do innego kraju (zmienia­jąc przy tym rezydencję podatkową) jeszcze przed upływem wskazanego w ustawie dwunastomiesięcznego okresu, to powinni Państwo zażądać od kontrahenta dostarczenia nowego certyfikatu rezydencji, który będzie mógł być uwzględniany przez okres kolejnych 12 miesięcy od dnia jego wydania, chyba że dokument ten bę­dzie zawierał okres swojej ważności.

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

W razie gdyby kontrahent zwlekał z dostarczeniem nowego dokumentu, to mogą Państwo spróbować zmobilizować go do pośpiechu, informując go o niekorzystnych skutkach podat­kowych wiążących się z niedostarczeniem certyfikatu.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 41 ust. 9b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 26 ust. 1j ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1662)
  • art. 1 pkt 24 lit. b) oraz art. 2 pkt 25 lit. b) ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób praw­nych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)

Anna Welsyng - radca prawny, doradca podatkowy

reklama

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Chmiel Kancelaria Radcy Prawnego

Piotr Chmiel - Kancelaria Radcy Prawnego z Rzeszowa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »