| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Formularz CIT-ST – kto, kiedy i jak musi raportować o swoich zakładach (oddziałach)?

Formularz CIT-ST – kto, kiedy i jak musi raportować o swoich zakładach (oddziałach)?

Przepisy ustaw podatkowych nakazują podatnikom przekazywać właściwym organom nie tylko dane mające bezpośredni wpływ na wysokość zobowiązania podatkowego. Zobowiązują one także do udostępniania innych informacji, po części o znaczeniu statystycznym. Jeden z takich obowiązków realizowany jest poprzez składanie informacji CIT-ST.

Dane zawarte w tym formularzu mają na celu uzyskanie przez organy informacji niezbędnych do ustalenia dochodów z tytułu udziału jednostek samorządu terytorialnego (JST) we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych. Obwiązujące przepisy określają bowiem, że wpływy z tytułu niektórych podatków (w tym z CIT) są dystrybuowane w pewnej proporcji pomiędzy poszczególnymi jednostkami samorządu terytorialnego. Zasady podziału tych kwot wskazane zostały w ustawie z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Podmioty zobowiązane do złożenia informacji CIT-ST

Zgodnie z art. 28 ustawy o CIT podatnicy posiadający zakłady (oddziały) położone na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż właściwa dla ich siedziby, są obowiązani składać do urzędu skarbowego w terminie wpłat zaliczek miesięcznych lub kwartalnych oraz załączać do zeznania rocznego CIT-8 informacje, sporządzone zgodnie z odrębnymi przepisami (formularz CIT-ST).

Ze wskazanego przepisu wynika zatem, że informację CIT-ST składają podatnicy, którzy posiadają zakład (oddział). Co więcej, taki zakład (oddział) musi być zlokalizowany na terenie innej JST niż właściwa dla siedziby podatnika (w praktyce w innej gminie).

Zatem, dla ustalenia podmiotów zobowiązanych do złożenia CIT-ST zasadnicze znaczenie ma zdefiniowanie pojęcia zakład (oddział). Kwestia ta pozostaje problematyczna, bowiem ustawa o CIT nie wyjaśnia znaczenia tego pojęcia (brak jest podstaw aby w tym zakresie powoływać się na definicję „zagranicznego zakładu”, wskazaną w art. 4a pkt 11 ustawy o CIT).

W praktyce przyjmuje się, że podatnicy są uprawnieni do posłużenia się w tym zakresie definicją zawartą w ustawie o dochodach JST.

W art. 10 ust. 3 ustawy o dochodach JST określono, że zakładem (oddziałem) w rozumieniu ustawy jest określone w umowie o pracę zawartej z pracownikiem, miejsce wykonywania pracy, położone na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż jednostka samorządu terytorialnego właściwa dla siedziby podatnika.

Odwołanie się do definicji określonej w ustawie niepodatkowej może budzić wątpliwości, szczególnie zważywszy na wyraźne zastrzeżenie, że definicja ta odnosi się do zakładu (oddziału) w rozumieniu ustawy o dochodach JST. Nie zmienia to jednak faktu, że opieranie się na przywołanej definicji jest powszechnie akceptowane w praktyce, przy czym, pomimo zgody w tym zakresie istnieją rozbieżności, co do praktycznych skutków jakie wynikają z stosowania tej definicji.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Pierwszy pogląd uznaje, że zakładem (oddziałem) jest określone w umowie o pracę z konkretnym pracownikiem miejsce świadczenia przez niego pracy. Nie ma zatem znaczenia, czy podatnik CIT dokonał formalnego wydzielenia ze swoich struktur wyodrębnionej i samodzielnej organizacyjnie części działalności gospodarczej. Innymi słowy, nie chodzi w takim przypadku o oddział zdefiniowany w ustawie o swobodzie działalności gospodarcze, lecz o miejsce świadczenia pracy zapisane w umowach o pracę (lub miejsce faktycznego jej świadczenia).

Powyższe stanowisko jest dość powszechnie prezentowane przez organy podatkowe, a wyraził je m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 5 lutego 2010 r. (sygn. IPPB5/423-730/09-4/AS) i z 19 listopada 2009 r. (sygn. IPPB5/423-546/09-2/AS) oraz WSA w Szczecinie w wyroku z 26 lutego 2015 r. (sygn. I SA/Sz 1178/14).

Istnieje także stanowisko odmienne. Zgodnie z nim, zakładem (oddziałem) jest wyodrębniona organizacyjnie część struktury podatnika będącego osobą prawną, w którym może znaleźć zatrudnienie określona liczba pracowników. Pogląd ten bazuje na całościowej analizie przepisów ustawy o dochodach JST, które w art. 10 ust. 4 wskazują, że podatnicy są obowiązani do sporządzania i przekazywania informacji CIT-ST, zawierających wykaz zakładów (oddziałów) oraz liczbę zatrudnionych w poszczególnych zakładach (oddziałach). Tym samym, skoro ustawa używa pojęcia „zatrudnienia w zakładzie (oddziale)" to należy przyjąć, że tym zakładem (oddziałem) powinna być wyodrębniona organizacyjnie część struktury podatnika będącego osobą prawną, w którym może znaleźć zatrudnienie określona liczba pracowników. Zdaniem autora, również analiza samego formularza CIT-ST skłania do takiego wniosku – w formularzu należy bowiem podać NIP / REGON zakładu oraz liczbę osób w nim zatrudnionych.

Takie stanowisko zaprezentował np. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z 21 sierpnia 2008 r. (sygn. ILPB3/423-313/08-6/MM) oraz WSA w Warszawie w wyroku z 30 kwietnia 2015 r. (sygn. III SA/Wa 1795/14).

Podsumowując, identyfikacja obowiązku składania informacji CIT-ST może budzić wątpliwość, z uwagi na dwa wykluczające się podejścia do zdefiniowania pojęcia zakładu (oddziału). Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest przyjęcie poglądu dominującego wśród organów, iż zakładem (oddziałem) jest określone w umowie miejsce świadczenia pracy. Z drugiej strony, szereg argumentów przemawiających za drugim stanowiskiem – z których tylko część została wskazana powyżej – powoduje, iż wejście w spór z organami w tym przedmiocie może zakończyć się pozytywnie dla podatnika na etapie postępowania sądowego.

Końcowo należy zauważyć, że pomimo, iż informacja CIT-ST służy dystrybucji podatku płaconego przez podatnika CIT, to brak osiągnięcia dochodów do opodatkowania i podatku do zapłaty (a w konsekwencji brak dochodów do rozdziału pomiędzy rożnymi JST) nie zwalnia z obowiązku złożenia przez podatnika tejże informacji.

Termin składania informacji CIT-ST

Tryb składania informacji CIT-ST określają przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z 4 grudnia 2007 roku w sprawie rozliczeń dochodów z tytułu udziału jednostek samorządu terytorialnego we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych.

W rozporządzeniu wskazano, że informacja CIT-ST jest przekazywana naczelnikowi urzędu skarbowego:

  1. w terminie wpłaty zaliczki na podatek – za pierwszy miesiąc roku podatkowego;
  2. każdorazowo w terminie wpłaty zaliczki na podatek – jeżeli w trakcie roku podatkowego wystąpią zmiany stanu zatrudnienia, wpływające na zmianę procentowego udziału liczby zatrudnionych w zakładach, położonych na terenie danej jednostki samorządu terytorialnego;
  3. łącznie z rocznym zeznaniem podatkowym – za ostatni miesiąc roku podatkowego.

Tym samym, podatnicy są zobowiązani do złożenia w ciągu roku od 2 do 12 informacji CIT-ST. I tak, jeżeli w trakcie roku podatkowego nie nastąpi zmiana stanu zatrudnienia, to podatnik ma obowiązek przekazania informacji CIT-ST dwukrotnie, tj. w terminie wpłaty zaliczki na podatek (za pierwszy miesiąc roku podatkowego) oraz łącznie z zeznaniem CIT-8 (za ostatni miesiąc roku podatkowego). Z kolei każdorazowa zmiana stanu zatrudnienia w trakcie roku będzie rodzić obowiązek przedłożenia nowej informacji CIT-ST.

Forma składania informacji CIT-ST

Regulacje ustawy o CIT, co do zasady, przewidują obowiązek składania rocznego zeznania CIT-8 drogą elektroniczną – taki wymóg wynika z art. 27 ust. 1c ustawy o CIT. W konsekwencji, wszystkie załączniki do deklaracji CIT-8, w tym również informację CIT-ST, należy przesłać do właściwego urzędu drogą elektroniczną, gdyż załączniki stanowią integralny element zeznania rocznego.

Z drugiej strony, nie każda informacja CIT-ST musi być przesłana elektronicznie. Dotyczy to przypadków, w których podatnik przedkłada ją odrębnie od zeznania rocznego, w terminie wpłaty zaliczek (tj. w sytuacji gdy w trakcie roku podatkowego wystąpią zmiany poziomu zatrudnienia).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Ostrowski

Analityk rynku produktów bankowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK