| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Koszty > Koszty przypadające na różne źródła przychodów w CIT – wyjaśnienia KIP

Koszty przypadające na różne źródła przychodów w CIT – wyjaśnienia KIP

W jaki sposób należy ustalić na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych koszty przypadające na poszczególne źródła przychodów, jeśli źródło z którego dochód nie jest opodatkowany zostało utworzone w trakcie roku podatkowego?

Źródła przychodów, z których dochód nie jest opodatkowany to przykładowo: działalność rolnicza, działalność w specjalnej strefie ekonomicznej, działalność zagranicznego zakładu (gdy do opodatkowania dochodu stosowana jest „metoda wyłączenia”).

Analogiczny problem ustalenia kosztów pojawia się również w sytuacji odwrotnej, tj. gdy podatnik posiadający źródło, z którego dochód nie podlega opodatkowaniu, utworzy w trakcie roku źródło, z którego dochód będzie podlegał opodatkowaniu.

Najczęściej problem dotyczy wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni mieszkaniowych korzystających ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o CIT).

Odpowiedź KIP:

Jeżeli podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu oraz koszty związane z przychodami, z których dochody lub ich część są nieopodatkowane lub zwolnione od podatku, a nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przypadających na poszczególne źródła - koszty te ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów (art. 15 ust. 2 i 2a ustawy o CIT).

Zastosowanie tych przepisów jest zatem możliwe tylko w takim przypadku, gdy w danym okresie funkcjonują dwa różne źródła dochodów, tj. opodatkowane i nieopodatkowane (albo zwolnione).

Podstawowym warunkiem zastosowania tej metody jest taki stan faktyczny, iż nie ma możliwości ustalenia kosztów uzyskania przypadających na poszczególne źródła.

Rozliczenie kosztów podatkowych związanych z różnymi przychodami ma na celu ustalenie tej ich części, która powinna mieć wpływ na dochód do opodatkowania.

Z całej bowiem ogólnej masy przychodów i kosztów podatkowych podatnik musi wyodrębnić te, które mają wpływ na dochód do opodatkowania i wyeliminować te, które nie powinny mieć tego wpływu.

Metoda ta może być stosowana przy wykorzystaniu porównywalnych danych w okresie istnienia dwóch różnych źródeł przychodów, w związku z którymi ponoszone są koszty podlegające proporcjonalnemu rozliczeniu.

Jeżeli określone źródło dochodów zostało utworzone w trakcie roku podatkowego, wówczas uwzględnia się porównywalne dane, tj. przychody od daty powstania tego źródła w trakcie roku podatkowego (a nie od początku roku podatkowego) do końca miesiąca.

Proporcjonalne rozliczenie kosztów podatkowych oparte jest na ustaleniu wskaźnika udziału tych kosztów w ogólnej ich kwocie na podstawie następujących wzorów:

Wu = Pź/Po x 100

Kź = Wu x Ko

Gdzie:

Wu - wskaźnik proporcjonalnego udziału przychodów w danym okresie

Pź - kwota przychodów z określonego źródła w danym okresie

Po - ogólna kwota przychodów w danym okresie

Kź - kwota kosztów dotyczących określonego źródła przychodów w danym okresie

Ko - ogółem kwota kosztów w danym okresie.

Przy tej metodzie ustalenie kosztów podatkowych uzależnione jest wyłącznie od określenia kwoty przychodów przypadających na poszczególne źródła dochodów.

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

Polecamy: Czy obiad z kontrahentem w restauracji to reprezentacja, czy koszt uzyskania przychodu

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Eksperci BUDTRADE.pl

Ekipa BUDTRADE.pl to fachowcy w dziedzinie materiałów budowlanych oraz ich efektywnego wykorzystania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »