| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Inne podatki i opłaty > Podatnik może odzyskać nadpłatę po interpretacji Trybunału Konstytucyjnego

Podatnik może odzyskać nadpłatę po interpretacji Trybunału Konstytucyjnego

Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia z 23 stycznia 2014 r., sygn. akt II FSK 2518/13, uchylił orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Wrocławiu. Sprawa dotyczyła skutków wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 września 2011 roku w sprawie opodatkowania wyrobisk górniczych.

W sytuacji, gdy Trybunał wprost stwierdzi zgodność bądź niezgodność danego przepisu z Konstytucją, na podstawie przepisów ordynacji podatkowej podatnik może odzyskać nadpłatę po złożeniu wniosku o jej zwrot. Przysługuje mu też oprocentowanie od kwoty nadpłaconego podatku w ramach naprawienia szkody w zakresie utraconych korzyści.

Sentencja wyroku Trybunału nie zawsze stwierdza jednak zgodność albo niezgodność danego przepisu z Konstytucją w ściśle określony sposób. Przykładem takiego orzeczenia interpretacyjnego był wyrok Trybunału dotyczący wyrobisk górniczych. Uznał on, że wyrobiska górnicze nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, a podlegają mu obiekty budowlane zlokalizowane na tych wyrobiskach.

Zakwestionowana została więc praktyka organów podatkowych dążąca do automatycznego opodatkowania powierzchni wyrobisk górniczych jako budowli.

Koszty podatkowe podczas zawieszenia firmy – podatek od nieruchomości

Pewna spółka z gałęzi przemysłu górniczego powołała się na ten wyrok i wystąpiła o zwrot nadpłaty w podatku od nieruchomości za 2010 rok wraz z oprocentowaniem. Organ podatkowy wydał decyzję odmowną, a skarga złożona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego została oddalona. Argumentem było stwierdzenie, że podstawą zwrotu nadpłaty w tym trybie może być tylko orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności przepisu z Konstytucją. W przedstawionej sprawie wyrok Trybunału nie stwierdza niekonstytucyjności norm prawnych, a daje wskazówki do interpretowania pojęć znajdujących się w przepisach m.in. pojęcia wyrobiska górniczego. Założenie, że każde orzeczenie uzasadnia żądanie zwrotu nadpłaty w trybie art. 74 ordynacji podatkowej, jest, zdaniem sądu, nie do przyjęcia.

Podatek od nieruchomości 2013/2014

Tymczasem Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że podstawą żądania zwrotu podatku może być nie tylko wyrok stwierdzający niezgodność przepisu z Konstytucją, ale również wyrok interpretacyjny. Dzięki takim wyrokom możliwe jest utrzymanie w mocy zakwestionowanego przed Trybunałem przepisu pod warunkiem jego określonej, prokonstytucyjnej wykładni. Odmienna interpretacja jest niekonstytucyjna. Interpretacyjne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego może więc zostać uznane za przyczynę powstania nadpłaty na podstawie artykułu 74 ordynacji podatkowej.

Zadaj pytanie na Forum

Polecamy artykuły

Ekspert:

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Autor:

Zdjęcia

Podatnik może odzyskać nadpłatę po interpretacji Trybunału Konstytucyjnego. /Fot. Fotolia
Podatnik może odzyskać nadpłatę po interpretacji Trybunału Konstytucyjnego. /Fot. Fotolia

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Kwapisz

Radca prawny.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK