| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Otrzymanie zapomogi nie wpływa na kwotę zwolnienia dofinansowania do wypoczynku

Otrzymanie zapomogi nie wpływa na kwotę zwolnienia dofinansowania do wypoczynku

Kwota otrzymanej zapomogi nie wpływa na kwotę zwolnienia od podatku dochodowego dofinansowania do wypoczynku pracownika. Limitów dla tych zwolnień nie należy łączyć.

JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĘŁA IZBA

Pracownik otrzymał od pracodawcy zapomogę w wysokości 500 zł oraz dofinansowanie do wypoczynku w wysokości 300 zł.

Czy przychód pracownika z tytułu otrzymania świadczenia pieniężnego o wartości 300 zł podlega zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych pomimo, iż łączna wartość świadczeń otrzymanych przez pracownika sfinansowanych ze środków ZFŚS przekracza kwotę 380 zł?

ODPOWIEDŹ IZBY

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wyjaśnił, że zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) zwolnione od podatku dochodowego są zapomogi otrzymane w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł.

Natomiast na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT zwolnione od podatku są otrzymane przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, rzeczowe świadczenia oraz otrzymane przez niego w tym zakresie świadczenia pieniężne - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł.

Kwoty zwolnienia dofinansowania do wypoczynku z podatku dochodowego nie należy łączyć z kwotą zwolnienia dotyczącą zapomogi.

A zatem pracownik, który w otrzymuje od pracodawcy zapomogę w wysokości 500 zł, to wysokość tej zapomogi nie wpłynie na kwotę zwolnienia z podatku dochodowego dofinansowania do wypoczynku pracownika. A zatem otrzymana przez pracownika kwota 300 zł będąca dopłatą do wypoczynku pracownika będzie zwolniona od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 8 grudnia 2009 r. (nr IPPB2/415-569/09-4/LK).

Adam Kuchta

adam.kuchta@infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Blog Księgowy

Piszemy o finansach i podatkach

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »