| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Z refundacji i ulgi nie można korzystać jednocześnie

Z refundacji i ulgi nie można korzystać jednocześnie

Podatnik, który otrzymał dofinansowanie ze spółdzielni, dokona zwrotu otrzymanej refundacji i jednocześnie nie wycofa kwoty wpłaconej na fundusz remontowy, może ubiegać się o zwrot doliczenia do podatku w zeznaniu podatkowym za rok, w którym zwrócił otrzymaną refundację.

JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĘŁA IZBA

W 2002 roku podatniczka wymieniła we własnym zakresie okna. Jednocześnie na podstawie regulaminów obowiązujących w spółdzielni mieszkaniowej wpłaca składki na celowy fundusz wymiany okien, będący składnikiem funduszu remontowego. W 2006 roku podatniczka otrzymała od spółdzielni częściowy zwrot kosztów poniesionych w 2002 roku w związku z wymianą okien, z jednoczesnym zobowiązaniem zwrotu otrzymanej kwoty w miesięcznych ratach wraz z czynszem. Koszt wymiany okien, jak i wpłaty na celowy fundusz wymiany okien (w latach 2001-2005) były przez podatniczkę odliczane w ramach ulgi remontowej. W zeznaniu podatkowym za rok 2006 podatniczka doliczyła do podatku 19 proc. kwoty otrzymanej od spółdzielni, tj. 558,57 zł. Czy wpłacając z powrotem do kasy spółdzielni otrzymaną kwotę 2939,83 zł, podatniczka powinna płacić podatek?

ODPOWIEDŹ IZBY

W myśl art. 27a ust. 14 ustawy o PIT w brzmieniu z 2003 roku, jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułów wydatków poniesionych na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów, a następnie po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu, do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone.

Z kolei z treści art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy o PIT (w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku), podatnik jest zobowiązany wykazać i doliczyć kwoty uprzednio odliczone do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności.

Zatem podatnicy, którzy korzystali z odliczeń od podatku w związku z poniesieniem wydatków związanych z wymianą stolarki okiennej, a następnie otrzymali zwrot części odliczonej kwoty od spółdzielni mieszkaniowej, są zobowiązani doliczyć do podatku należnego za dany rok, w którym nastąpił zwrot - 19 proc. kwoty zwróconej przez spółdzielnię mieszkaniową.

Odnosząc te regulacje do omawianego przypadku, w sytuacji gdy zarówno koszt wymiany okien, dokonanej w 2002 roku, jak i wpłaty na celowy fundusz wymiany okien (w latach 2001-2005) były przez podatniczkę odliczane w ramach ulgi remontowej, a następnie - tj. w 2006 roku - podatniczka otrzymała w ramach refundacji kwotę w wysokości 2939,83 zł, była zobowiązana doliczyć do podatku należnego za 2006 rok 19 proc. kwoty otrzymanej od spółdzielni, tj. 558,57 zł.

Ponadto, jeżeli w 2007 roku, czyli następującym po roku, w którym podatniczka otrzymała dofinansowanie ze spółdzielni, dokona zwrotu otrzymanej refundacji, tj. kwoty 2939,83 zł, i jednocześnie nie wycofa kwoty zgromadzonej na indywidualnym koncie w związku z wpłatami na celowy fundusz wymiany okien, podatniczka może się ubiegać o zwrot doliczonej do podatku kwoty 558,57 zł, w zeznaniu podatkowym za rok, w którym dokona zwrotu otrzymanej refundacji, tj. w 2007 roku. Jednocześnie w sytuacji, gdyby w 2007 roku podatniczka wycofała środki zgromadzone w latach 2000-2005 na indywidualnym koncie (niezależnie od formy wycofania) będzie zobowiązana, w zeznaniu podatkowym za rok 2007, doliczyć do podatku dokonane wcześniej z tego tytułu odliczenia na fundusz remontowy.

Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 13 sierpnia 2007 r., nr PB I-3/4117/IN-41/US/07/FM

EWA MATYSZEWSKA

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Fiszer

Starszy Specjalista ds. Projektów HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »