| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Dofinansowanie unijne niekorzystające ze zwolnienia

Dofinansowanie unijne niekorzystające ze zwolnienia

Jak wynika ze złożonego wniosku, podatniczka jest beneficjentem ostatecznym w programie „Przedsiębiorca to także Ty 3 (PTTT3)”. Projekt ten jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (75 proc.) i budżetu państwa (25 proc.). Jest to wsparcie w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006, Priorytet 2 Wzmocnienie rozwoju zasobów ludzkich w regionach, Działanie 2.5 Promocja przedsiębiorczości. Podatniczka jest na etapie oczekiwania na przelanie środków pieniężnych i prosi o wiążącą informację, czy od tejże dotacji ona jako podatnik będzie obowiązana odprowadzić podatek dochodowy. Uzyskane środki finansowe umożliwią jej jedynie rozpoczęcie działalności gospodarczej, która wiąże się z dużym nakładem finansowym (maszyny i urządzenia produkcyjne, jak również urządzenia techniczne potrzebne do sprzedaży - galeria wystroju okna i wnętrza). Nakłady na adaptację i remont wynajętego na ten cel lokalu pochłonęły duże środki finansowe. Podatniczka uważa, że dotacja ta nie jest dochodem.

Zgodnie zaś z art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są dotacje, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Na podstawie cytowanego wyżej przepisu zwolnieniu podlegają tylko dotacje w rozumieniu ustawy o finansach publicznych. Otrzymane zaś przez Panią środki pomocowe w części współfinansowanej z budżetu nie mogą być uznane za pomoc pochodzącą z dotacji, o których mowa w art. 106 ust. 2 pkt 1 ustawy o finansach publicznych. A zatem pomoc, w części finansowanej z budżetu państwa, również nie jest zwolniona z podatku dochodowego.

Pomoc finansowana z funduszy strukturalnych ze względu na kierunki jej przeznaczenia można podzielić na środki, z których finansowane są programy:

- inwestycyjne,

- o charakterze społecznym i edukacyjnym, jak np. szkolenia, praktyki zawodowe w zakresie podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub reorientacji zawodowej, usług doradczych, informacji zawodowej, pomocy stypendialnej dla młodzieży, a także subsydiowanie zatrudnienia.

Kierując się takim podziałem środków pochodzących z funduszy strukturalnych, do otrzymanej przez beneficjentów ostatecznych pomocy finansowanej z tych środków obowiązujące przepisy w zakresie podatków dochodowych stosuje się w zależności od celu, na jaki przeznaczone są te środki. Z przytoczonego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że jest Pani na etapie oczekiwania na przelanie środków pieniężnych, dot. udzielenia dotacji. Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (75 proc.) i budżetu państwa (25 proc.). Środki finansowe uzyskane w wyniku otrzymania dotacji umożliwiają rozpoczęcie działalności gospodarczej, która wiąże się z dużym nakładem finansowym (maszyny i urządzenia produkcyjne, jak również urządzenia techniczne potrzebne do sprzedaży).

W przypadku przeznaczenia otrzymanej pomocy na zakup środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych wydatki poniesione na ich nabycie - stosownie do postanowień art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - nie są kosztami uzyskania przychodów, a otrzymane środki pomocowe, jako zwrot tych wydatków, nie będą stanowiły przychodów podatkowych - w myśl przepisów art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy podatkowej. Natomiast odpisy amortyzacyjne od tej części wartości inwestycji, która została sfinansowana ze środków pomocowych - zgodnie z przepisem art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy podatkowej - nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów.

Otrzymywana zaś dotacja, niezwiązana z nabyciem środków trwałych - stosownie do postanowień art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - będzie stanowić przychód podatkowy, a wydatki sfinansowane z tych przychodów będą zaliczane do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 22 ust. 1 ww. ustawy. (...)

Postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew z 8 sierpnia 2007 r. (nr IX-005/214/Z/K/07)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kosy

Ekspert, trener, konsultant, wykładowca uniwersytecki. Absolwent Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej. Doradztwem w zarządzaniu zasobami ludzkimi zajmuje się od ponad 15 lat, realizując różnorodne projekty z zakresu HR. Ma za sobą długoletnie doświadczenie zdobyte w międzynarodowych firmach doradczych: Capgemini Ernst & Young, SHL Ireland, Hudson Global Resources, PWC. Zrealizował różnorodne projekty dla wiodących organizacji działających w Polsce, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii (m.in. Accenture, Aer Rianta, AIB, Bank of Ireland, Dairygold, Lafarge, Oriflame, Sulzer, Ulster Bank). Autor artykułów publikowanych w Serwis HR, Personel i Zarządzanie oraz Rzeczpospolitej, a także pozycji naukowych i książkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »