| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Amortyzacja > Amortyzacja budynku wykorzystywanego w ograniczonym zakresie na potrzeby działalności gospodarczej

Amortyzacja budynku wykorzystywanego w ograniczonym zakresie na potrzeby działalności gospodarczej

Zgodnie z art. 22a ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania: budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

Organy skarbowe niejednokrotnie podważają prawo podatnika do amortyzowania obiektu budowlanego wykorzystywanego tylko w pewnym zakresie na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.

Należy jednak podkreślić, że nawet wykorzystywanie określonego budynku w ograniczonym zakresie nie wyklucza możliwości uznania tego budynku za wykorzystywany przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Polecamy: Działalność gospodarcza

Należy jednak podkreślić, że podatnik powinien wiarygodnie udowodnić fakt wykorzystywania określonego budynku, nawet w pewnej części (np. w celu magazynowania sprzętu, materiałów, czy jako zaplecze dla zatrudnionych pracowników) do celów prowadzonej działalności gospodarczej.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 25 maja 2007 r., III SA/Wa 3214/06 zauważył np., że sam fakt opłacania podatku od nieruchomości według stawek jak dla działalności gospodarczej nie stanowi przesądzającego argumentu świadczącego o faktycznym wykorzystywaniu tego budynku na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. 

Warto w tym miejscu zauważyć, że uzasadnienie przez podatnika wykorzystywania budynku, nawet w ograniczonym zakresie powinno być wiarygodne i nie budzące wątpliwości. Podatnik musi wskazać w jaki sposób wykorzystuje budynek.

Organ podatkowy, raczej nie uzna prawa podatnika do amortyzacji budynku, który zdaniem podatnika wykorzystywany jest jako np. magazyn a jego stan techniczny będzie temu zdecydowanie przeczył, gdyż np. budynek będzie niezagospodarowany, pusty, zdewastowany z powybijanymi szybami, bez drzwi co oznacza że nie ma możliwości aby był używany jako magazyn.

Porównaj: Amortyzacja

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Usługi Finansowe Dariusz Kozłowski Piotr Krysztofiak Spółka Cywilna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK