| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Które podatki zaliczymy do kosztów uzyskania przychodów

Które podatki zaliczymy do kosztów uzyskania przychodów

Każdy podatek, który zapłaciliśmy w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, o ile wydatek z tego tytułu został poniesiony w celu uzyskania, zachowania, zabezpieczenia źródła przychodu i nie został wymieniony pośród wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów stanowi koszt podatkowy.

Jeżeli podatnik korzysta z środków transportowych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą (np. świadczy usługi transportowe), istnieje związek pomiędzy działalnością, a wydatkiem z tytułu zapłaty podatku. Jeżeli podatek został zapłacony w celu uzyskania przychodów, stanowi on koszt podatkowy.

Podatek akcyzowy

Co do zasady podatek akcyzowy może stanowić koszt uzyskania przychodu na ogólnych zasadach zaliczania wydatków do kosztów podatkowych.
Wyjątek dotyczy uznanego za koszt niestanowiący kosztu uzyskania przychodu podatku akcyzowego od ubytków i niedoborów wyrobów akcyzowych.

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Opodatkowaniu tym podatkiem podlegają wymienione w ustawie czynności cywilnoprawne np. umowy sprzedaży, pożyczki, darowizny, zamiany rzeczy i praw majątkowych, umowy spółki, umowy o zniesienie współwłasności.

Podatnik zaliczy do kosztów uzyskania przychodów podatek od czynności cywilnoprawnej, jeżeli umowa, której jest stroną, pozostaje w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i może doprowadzić do uzyskania przychodów.

Na takich samych zasadach podatnik zaliczy do kosztów podatkowych opłatę od posiadania psów (np. psy pilnujące) oraz opłatę targową.

Podstawa prawna:
- art. 22 ust. 1, art. 23 ust. 1 pkt 43, art. 23 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz
- art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 1 pkt 46, art. 16 ust. 1 pkt 47 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK