| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Czy opłaty za licencje znaków towarowych są kosztem podatkowym

Czy opłaty za licencje znaków towarowych są kosztem podatkowym

Prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorca niejednokrotnie ponosi wydatki z tytułu opłaty licencyjnej za korzystanie ze znaków towarowych. Rodzi się pytanie czy takie wydatki stanowią koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych w dacie ich poniesienia zgodnie z uregulowaniem zawartym w art. 15 ust. 4d ustawy o CIT, który stwierdza że koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącane w dacie ich poniesienia.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Należy zdecydowanie stwierdzić, iż opłaty za korzystanie znaków towarowych są związane z funkcjonowaniem firmy, jako podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, co daje prawo do zaliczenia ich do kosztów związanych pośrednio z uzyskiwanymi przychodami oraz mają na celu zachowanie i zabezpieczenie źródła przychodów, jak wymaga przepis ustawy.

Zobacz: Koszty sądowe mogą być kosztami uzyskania przychodów

Chcąc uzyskać prawo do korzystania z danego znaku towarowego, przedsiębiorca zawiera umowę licencyjną, na podstawie której uzyskuje licencję na korzystanie z praw płynących ze znaku. Umowa taka nie przenosi na przedsiębiorcę prawa własności znaku (ów). 

Z tego też względu ponoszone przez przedsiębiorcę opłaty licencyjne należy zakwalifikować do kosztów innych niż bezpośrednio związane z przychodami, czyli tzw. koszty pośrednie. 

Kosztami pośrednimi będą zatem takie koszty, które nie są bezpośrednio wkalkulowane w wartość sprzedawanych towarów bądź usług, tzn. nie da się przyporządkować do konkretnych przychodów, mimo iż niewątpliwie są z nimi związane.
W stosunku do tej kategorii kosztów ustalono, że co do zasady są one potrącalne w dacie ich poniesienia, co wynika z przepisu art. 15 ust. 4d ustawy o CIT.

Polecamy: Kredyt mieszkaniowy przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

N Dorfina – niezależni doradcy finansowi

Doradcy finansowi N Dorfina

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK