| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Jak należy rozliczyć koszty w spółce partnerskiej?

Jak należy rozliczyć koszty w spółce partnerskiej?

Wspólnicy mogą, w ramach umowy spółki partnerskiej, określić w jakim stopniu będą uczestniczyć w zyskach i stratach spółki. Problem może dotyczyć tego, jak te ustalenia przełożą się na ich obowiązki podatkowe.

Jak regulacje dotyczące udziału w zyskach i stratach spółki przekładają się na obowiązki podatkowe?

Problem sprowadza się do kwestii tego, jakie będą konsekwencje podatkowe w przypadku odmiennego uregulowania udziału wspólników w zyskach i  stratach spółki.

Podstawowa zasada dotycząca opodatkowania spółki partnerskiej znajduje się w art. 8 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), zwanej dalej ustawą.

Zasada ta stanowi, że przychody z udziału w spółce partnerskiej:
- u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) - łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy.

Jeżeli okoliczności nie wskazują nic innego, to przyjmuje się założenie, że prawa wspólników do udziału w zysku (udziału) są równe.

Wyjątek od powyższej regulacji zakłada, że określone przychody nie podlegają łączeniu z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Dotyczy to przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej (art. 10 ust. 1 pkt 3) i 4) ustawy), osiąganych przez podatników i opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c.

A.Kidyba w komentarzu do ustawy kodeks spółek handlowych wskazuje, że pojęcia zysku i straty są terminami z zakresu rachunkowości.

Ogólne koszty uzyskania przychodów przez spółkę czy też ogólne koszty uzyskania przychodów ze wspólnego źródła będą zatem podzielone pomiędzy poszczególnych wspólników lub między partycypujących w źródle przychodu podatników, stosownie do ich udziału w zyskach.

Polecamy: Odpowiedzialność partnerów w spółce partnerskiej

Polecamy: Zarząd w spółce partnerskiej

Zasada z art. 8 ust.1 ustawy ma odpowiednio zastosowanie do

1)   rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat;

2)   ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną.

W związku z tym, przy rozliczaniu kosztów w spółce partnerskiej, gdzie udziały wspólników w zysku są inne niż ich udziały w stratach, stosuje się odpowiednio art. 8 ustawy.

„Odpowiednie” stosowanie

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 6 października 2011 roku (II FSK 704/10) wskazał, że odpowiednie stosowanie przepisów prawa nie ma jednolitego charakteru. Oznacza bowiem różne możliwości stosowania omawianych przepisów:

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

DEFIDE Beata Naróg

Usługi i Doradztwo Kadrowe. Szkolenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »