| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co nie jest kosztem > Abonament telewizji kablowej a koszty uzyskania przychodów

Abonament telewizji kablowej a koszty uzyskania przychodów

W dzisiejszych czasach operatorzy sieci telewizyjnych oferują również przedsiębiorcom możliwość pakietowego podłączenia kilku nawet usług, np. telewizja, Internet, telefon. Wielu przedsiębiorców korzysta z tego, biorąc pod uwagę możliwość ulg w opłatach jakie oferują operatorzy.

Szczególnie kuszące mogą to być oferty dla tych, którzy np. prowadzą swoją działalność w domu. Ale trzeba uważać, gdyż za koszt uzyskania przychodów nie zostaną uznane wydatki na opłacanie abonamentu telewizji kablowej jako, że nie mają one związku z przychodami podatnika z działalności gospodarczej.

Jeżeli zaistnieje sytuacja, że posiadanie tej telewizji umożliwia przedsiębiorcy korzystanie np. z Internetu, to nie ma to znaczenia, gdyż Internet można podłączyć bez konieczności posiadania telewizji. Chociaż wydatki na Internet można uznać za koszty uzyskania przychodów. To osoba decydująca o podłączeniu wybiera możliwość z jakiej skorzysta.

Należy zauważyć, że abonament telewizji kablowej związany jest z korzystaniem z programów telewizyjnych, a nie z działalnością gospodarczą. Może z nich korzystać każdy o dowolnej porze. A właśnie związek wydatku z osiągnięciem przychodu decyduje o uznaniu go za koszt uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT o zaliczeniu wydatku do kosztu uzyskania przychodów przesądza zamiar podatnika poniesienia wydatku w celu uzyskania przychodu. Zgodnie z brzmieniem art. 22 ust. 1 ustawy o PIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

„Uznanie konkretnego wydatku za koszt uzyskania przychodów uzależnione jest od związania go z przychodem takim związkiem przyczynowo-skutkowym, który oznacza, że poniesienie wydatku miało lub mogło mieć w kategoriach obiektywnych wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu.” (por. interpretacja dyrektora IS w Poznaniu z dnia 12 września 2008 r., ILPB1/415-410/08-5/AG).

Polecamy: serwis VAT

Biorąc pod uwagę wymagania ustawowe zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów trudno byłoby uzasadnić powiązanie między wydatkiem poniesionym na opłacenie abonamentu telewizji kablowej a uzyskaniem przychodu w prowadzonej działalności gospodarczej.

Polecamy: serwis PIT

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »