| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Koszty pracownicze > Czy sam spis z natury wystarczy do podatkowego rozliczenia kradzieży

Czy sam spis z natury wystarczy do podatkowego rozliczenia kradzieży


Pracownik skradł z kasy 3000 zł. Zrobiliśmy spis z natury. Czy to wystarczy do zaliczenia 3000 zł do kosztów uzyskania przychodu?

Nie, podstawowym dokumentem sporządzanym na potrzeby zaliczania strat z tytułu kradzieży do kosztów uzyskania przychodów jest protokół opisujący kradzież. Protokół ten powinien być uzupełniony o protokół organów ścigania. Wypowiadały się w tej sprawie sądy.

W wyroku z 5 marca 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi (sygn. akt I SA/Łd 1470/08) stwierdził m.in.:
„(…) samo wykazanie istnienia różnic pomiędzy ilością posiadanych środków obrotowych a ich stanem księgowym poprzez dokonanie spisów z natury nie jest wystarczające w tej mierze, bowiem przede wszystkim z takiej dokumentacji nie wynika jeszcze przyczyna istnienia rozbieżności, w szczególności nie wynika, że rzeczywiste braki w środkach obrotowych powstały na skutek kradzieży. Skoro podatnik chce zaliczyć stratę do kosztów, to prawidłowe jej wykazanie wymaga sporządzenia stosownych protokołów powstania szkód (dokumentów wewnętrznych) stwierdzających przede wszystkim, jak wskazano w interpretacji, rodzaj szkody, jej wartość i przyczynę powstania, a okoliczności wynikające z protokołu powinny zostać uprawdopodobnione, np. dokumentami policyjnymi.”

Sąd potwierdził w tym wyroku to, że o możliwości zaliczenia do kosztów tego rodzaju strat w środkach obrotowych nie decyduje sam fakt, że straty takie nie zostały przez ustawodawcę wymienione w tzw. katalogu kosztów negatywnych. 

Polecamy: serwis Koszty

Podatnik chcący zaliczyć stratę z tytułu kradzieży do kosztów ma obowiązek wykazania, że strata rzeczywiście powstała jak i okoliczności jej powstania, bo to właśnie podatnik ma praktyczne możliwości dokumentowania i wykazywania takich zdarzeń.

Polecamy: Koszty uzyskania przychodów bezpośrednie i pośrednie

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK