| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > Dowody księgowe > Zakup towaru na aukcji internetowej - jak udokumentować w kpir?

Zakup towaru na aukcji internetowej - jak udokumentować w kpir?

Prowadzę działalność gospodarczą, w ramach której kupuję towary na aukcjach internetowych, zarówno od podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, jak i osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Czy za udokumentowanie zakupu i podstawę księgowania w księdze przychodów i rozchodów mogę uznać dowody transakcji internetowej, dokumenty wykonanej płatności oraz oświadczenie, że zakup był dokonany w celach handlowych.

Reasumując: na podstawie przesłanego potwierdzenia zawarcia umowy przez serwis aukcyjny, nawet uzupełnionego o potwierdzenie dokonania przelewu oraz oświadczenie, że dana rzecz została zakupiona w celach handlowych, nie można dokonać ujęcia kosztów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, bowiem taki dokument nie będzie zawierał wszystkich niezbędnych elementów zawartych w rozporządzeniu w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów do uznania go za dowód księgowy, czyli podpisów osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczej.

Wprawdzie istnieje możliwość wpisania do podatkowej księgi zakupu towarów handlowych na podstawie opisu sporządzonego przez podatnika, ale ma to miejsce tylko w sytuacji, gdy zakup towarów dokumentowany jest fakturami dostawców wpływającymi do podatnika w dacie późniejszej niż data otrzymania towarów.

W przypadku towarów kupowanych na aukcji internetowej od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej podatnik nie otrzyma faktury. Oznacza to zatem, że w takiej sytuacji zakupu towarów nie można ująć w podatkowej księdze na podstawie opisu.

Polecamy: Kontrola podatkowa

Dokumentem będącym podstawą do ujęcia operacji gospodarczych w podatkowej księdze przychodów i rozchodów powinna być, co do zasady, faktura, bądź rachunek.

Jeżeli jednak osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą dokonuje zakupów na potrzeby działalności gospodarczej od osób fizycznych, które działalności gospodarczej nie prowadzą, to dokumentami stanowiącymi podstawę wpisu do podatkowej księgi przychodów i rozchodów mogą być umowy sprzedaży.

Źródło:

- interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 21 grudnia 2009 r., nr ILPB1/415-1144/09-2/AG,

- interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 17 sierpnia 2011 r. nr IBPBI/1/415-513/11/BK

- interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 14 września 2009 r. nr ITPB1/415-555/09/HD

- interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 29 października 2009 r., nr  ITPB1/415-656/09/HD

Podstawa prawna:

- art. 22 ust. 1, art. 24a ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych,

- § 12 ust. 3, § 13, § 14, § 16 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zmianami).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Emilia Stawicka

Specjalista w obsłudze księgowej i kadrowo-płacowej firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK