| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > Najczęstsze problemy > Firmowe wydatki sprzed założenia pkpir

Firmowe wydatki sprzed założenia pkpir

Początkujący przedsiębiorca składa druk EDG-1, dopełnia wszystkich formalności w gminie, urzędzie skarbowym, ZUS. Przed datą rozpoczęcia działalności gospodarczej ponosi też wydatki. Czy można je wykazać w podatkowej księdze przychodów i rozchodów?

Tak

Organy podatkowe zajmują korzystne stanowisko co do ujmowania w pkpir wydatków poniesionych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej. Przy czym w kolumnie 2 (data zdarzenia gospodarczego) należy wpisać datę poniesienia wydatku nawet, jeżeli jest wcześniejsza od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty, a więc bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskiwaniem przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT. Warunkiem, aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, jest wykazanie przez podatnika związku z prowadzoną działalnością - poniesienie tego wydatku miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu albo na zachowanie lub zabezpieczenie źródła tego przychodu.

Art. 23 ustawy o PIT określa negatywny katalog wydatków, które nie należą do kosztów uzyskania przychodu podatkowego. Nie ma w tym katalogu przepisu, który wykluczałby wydatki z kosztów uzyskania przychodu tylko dlatego, że zostały poniesione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej. 

Przykładem potwierdzającym taką interpretację przepisów jest pismo z 19 sierpnia 2009 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB1/415-473/09-3/AM). Organ podatkowy oceniał następującą sytuację.

Podatnik 19 maja 2009 r. uzyskał zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej (data rozpoczęcia działalności 20 maja 2009 r.) Także 20 maja 2009 r. podatnik złożył VAT-R. Wcześniej pod koniec 2008 r. podatnik wymyślił nazwę firmy i postanowił umieścić jej reklamę zarówno w Internecie jak i w Panoramie Firm. Pytanie podatnika dotyczyło możliwości wpisania tych wydatków do pkpir pomimo, że zostały poniesione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej.

Organ podatkowy podkreślił, że tylko koszty poniesione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej mające związek z uzyskiwanym później przychodem, stanowią koszty uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej: „(…) wydatki, o których mowa we wniosku, poniesione przez Wnioskodawcę przed rozpoczęciem działalności mogą stanowić koszt uzyskania przychodów. Wydatki te należy zaksięgować w kolumnie 13 podatkowej księgi przychodów i rozchodów (pozostałe wydatki) w dacie rozpoczęcia działalności gospodarczej, przy czym w kolumnie 2 (data zdarzenia gospodarczego) należy wpisać datę poniesienia wydatku. W świetle przytoczonych powyżej przepisów stwierdzić należy, że wydatki na reklamę mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z działalności i zaksięgowane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w dacie rozpoczęcia prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.”

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Chmielniak

Specjalista prawa karnego gospodarczego, autor bloga Białe kołnierzyki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »