| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Zasady opodatkowania przychodu uzyskanego ze zbycia akcji

Zasady opodatkowania przychodu uzyskanego ze zbycia akcji

Jakie zasady opodatkowania obowiązują w przypadku sprzedaży udziałów (akcji) objętych w wyniku podziału przez wydzielenie spółki kapitałowej?

Podkreślić należy, że wartość w/ w kosztów przy sprzedaży udziałów w spółce przejmującej określa się ponadto na podstawie specjalnej proporcji, w jakiej pozostaje u udziałowca zbywającego swe prawa w spółce nowo zawiązanej, wartość nominalna unicestwionych udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem tej spółki.


Przykład

W wyniku restrukturyzacji spółki A doszło do przejęcia części jej majątku, stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa przez nowo utworzoną spółkę B. W spółce A dzielonej pozostała również zorganizowana część przedsiębiorstwa. Kilka miesięcy później wspólnik B zbył swoje udziały w podmiocie nowo zawiązanym B. Cena określona w umowie sprzedaży wynosiła 400 000 zł. Jak ustalić wartość jego dochodu, skoro objął on udziały w A o wartości nominalnej 200 000 zł za wkład niepieniężny. Natomiast, w wyniku podziału Spółki A doszło do umorzenia udziałów wspólnika B w tym podmiocie o wartości 100 000 zł.


Rozwiązanie:

Przychód: cena udziałów ustalona w umowie sprzedaży:                                        400 000 zł
Wartość nominalna udziałów objętych w spółce dzielonej A:                                 200 000 zł
Koszt uzyskania przychodu ze sprzedaży udziałów w spółce B                                 100 000 zł
Ustalony dochód                                                                                                      300 000 zł
(Proporcja : 100 000 zł (wartość nominalna unicestwionych udziałów/ 200 000 zł (wartość nominalna udziałów przez podziałem spółki dzielonej))


Reguła druga:
gdy przy podziale przez wydzielenie zarówno majątek pozostający w spółce dzielonej jak i majątek przejmowany przez nowo zawiązaną spółkę nie stanowił zorganizowanej części przedsiębiorstwa

Przy takim typie restrukturyzacji przychód ze sprzedaży udziałów (akcji) w spółce nowo zawiązanej pomniejsza się o koszt uzyskania przychodu ustalony na podstawie art. 22 ust. 1 g u.o.p.do.f. Zgodnie z tym przepisem, „kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce przejmującej) lub nowo zawiązanej jest ich wartość nominalna ustalona na dzień zarejestrowania podwyższenia kapitału zakładowego spółki przejmującej albo na dzień zarejestrowania spółek nowo zawiązanych.”

Sprzedaż akcji po przekształceniu spółki a podatek dochodowy

Spółki komandytowe zapłacą CIT


Przykład

W wyniku restrukturyzacji spółki A doszło do przeniesienia części jej majątku, nie stanowiącej zorganizowanej części przedsiębiorstwa na nowo utworzoną spółkę B. Kilka miesięcy później wspólnik spółki B zbył swoje udziały w spółce B. Cena określona w umowie sprzedaży wynosiła 400 000 zł. W jaki sposób oszacować dochód d o opodatkowania, skoro wartość nominalna udziałów tego wspólnika na dzień zarejestrowania spółki B wynosiła 200 000 zł


Rozwiązanie:

Przychód: cena udziałów ustalona w umowie sprzedaży:                                        400 000 zł
Wartość nominalna sprzedawanych udziałów na dzień
zarejestrowania Spółki B                                                                                          200 000
Ustalony dochód                                                                                                      200 000 zł

 


Stawka podatku i obowiązki podatnika


Zgodnie z art. 30 b ust. 1 u.o.pd.o.f. dochód ze sprzedaży udziałów (akcji) w spółce kapitałowej opodatkowany jest podatkiem dochodowym w stawce 19% i nie podlega łączeniu z innymi dochodami podatnika osiągniętymi w danym roku podatkowym. Zatem, w związku z uzyskaniem tego rodzaju dochodu podatnik będzie zobowiązany do złożenia odrębnego zeznania podatkowego - Pit 38 do 30 kwietnia roku następującego po roku, w którym w/w dochód został uzyskany.


Małgorzata Gach, radca prawny i doradca podatkowy

Teresa Nowicka, aplikant radcowski

 

 

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »